Joomla Day! Poland 2014 - nauka, ludzie, emocje!

Joomla Day! Poland 2014 - nauka, ludzie, emocje!

Podekscytowanie, radość, ciekawość, zmęczenie, zadowolenie, duma, wzruszenie - to emocje, jakie towarzyszą największemu świętu miłośników Joomla!, jakim jest Joomla Day! Poland.

Podobne emocje towarzyszą mi od samego początku, tzn., od kiedy pojawiłem się na pierwszej edycji JD! Tyle tylko, że intensywność ich z roku na rok wzrasta! Aż boję się co będzie dalej, czy przypadkiem poziom tych emocji nie osiągnie jakiegoś niebezpiecznego poziomu, który wpłynie na moje zdrowie ;-)

Jeżeli śledzisz to, co się dzieje w świecie Joomla!, zapewne zauważasz pewne zamieszanie i spory ruch w sieci ;-) To wszystko efekt zaangażowania zespołu organizatorów, rozwoju polskiej społeczności oraz samego CMS Joomla! Jeżeli jeszcze do tej pory nie dotarła do Ciebie żadna recenzja, sprawozdanie, czy opis Naszego spotkania, to tylko kwestia czasu, kiedy to nastąpi ;-)

Zapewne wówczas zauważysz jeden wspólny mianownik tych wypowiedzi: fantastyczna atmosfera, dużo wiedzy, nowe znajomości i przyjaźnie. Część osób, która zdecydowała się na obecność po raz pierwszy, napisze, że czuła się jak w rodzinie! Możesz mieć wrażenie, że to kurde jakaś sekta jest ;-) No nie wiem ;-) Wydaje mi się, że nie po to się spotykamy, aby skakać sobie do gardeł, tylko, aby się czegoś nauczyć i wspólnie świętować - pewnie stąd taka atmosfera :-)

Dzięki pracy i zaangażowaniu dosłownie garstki osób - wolontariuszy, tegoroczna konferencja była tak niezwykła i mogła odbyć się w profesjonalnych warunkach, jakie oferuje Polsko - Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych w Warszawie. Ta garstka niezwykle zaangażowanych, ciepłych i przyjaznych osób: Stefan Wajda, Michał Trzepizur, Ewa Rubaj, Danuta Idzik, Sebastian Dajnowiec, Przemek Wróbel, Aleksander Wiśniowiecki, Andrzej Mrózek i Justyna Michallek - sprawiła, że dwa dni: 20 i 21 września wiele osób zapamięta na bardzo długo!

Należą się im ogromne podziękowania i brawa za ich zaangażowanie i poświęcenie. Kochani SERDECZNE, SERDECZNE DZIĘKI!

Jeżeli planowałeś uczestnictwo w Joomla Day!, ale z jakiegoś błahego powodu nie mogłeś być, powinieneś mocno zastanowić się, czy czegoś wartościowego nie straciłeś ;-)

Podziw, szacunek i uznanie należy się całej ekipie organizatorów (wolontariuszy), którzy za swój poświęcony czas na organizację imprezy nie biorą ani złotówki wynagrodzenia. Niektórzy z nich przyjechali do Warszawy kilka dni przed imprezą i wyjechali kilka dni po imprezie! Dla wielu z nich sprawy związane z przygotowaniem JD! są tak ważne, że rezygnują z wielu spraw, często nawet życia rodzinnego, aby poświęcić się społeczności Joomla! Zdarza się, że dla niektórych z nich, to praktycznie miesiąc czasu wyjęty z życiorysu. A wszystko po to, aby dołożyć wszelkich starań, aby każdy z uczestników Joomla! Day czuł się dobrze i znalazł coś dla siebie zdobywając nową wiedzę i nawiązując nowe znajomości.

Opisując wkład pracy każdej z tych osób należałoby poświęcić osobne artykuły. Być może uda mi się namówić kilkoro na tego typu zwierzenia ;-)

W tym roku ja także mam wiele powodów do dumy! Po pierwsze, mój niedawny uczeń - Michał Wargacki, który obecnie jest już studentem 2 roku informatyki na KPSWJG, przyjechał razem ze mną i to w dodatku od razu jako prelegent :-) Po drugie wiedziałem, że spotkam się z przyjaciółmi poznanymi podczas poprzednich edycji Joomla Day! Poland: Danusią Idzik, Michałem Trzepizurem, Januszem Suszyckim, Przemkiem Wróblem, Maćkiem Słojewskim, Joachimem Makowskim, Tomkiem Karolskim. Lista przyjaciół nie kończy się na nich :-) Szczególne więzy sympatii i przyjaźni łączą mnie z Andrzejem Herzbergiem i nawet nie wiem jak to się stało, że wpadliśmy na siebie ;-)

Poprzedni rok, to rok powstawania nowych spotkań lokalnych organizowanych w ramach Joomla! User Group. Miałem zaszczyt i przyjemność uczestniczyć m.in. w JUG Silesia i JUG Trójmiasto, w których występowałem także, jako prelegent. Podczas pierwszego JUG Trójmiasto poznałem ekipę Andrzeja Herzberga z DJ-Projekty, przesympatyczną Justynę Michallek i wiele innych osób.

Po trzecie, mogłem w końcu spotkać osoby, z którymi do tej pory miałem kontakt tylko wirtualny! Mam tutaj na myśli Łukasza Russę, który także pojawił się od razu jako prelegent oraz Jolę (jogwa), która pojawiła się podczas Dnia Społeczności i zaszczyciła swoją obecnością podczas mojej prelekcji. Szkoda tylko, że zabrakło czasu na dłuższą pogawędkę! Jolu obiecałaś wspólne zdjęcie, ale gdzieś mi uciekłaś! Szkoda :-(

JD! 2014 - spotkania z przyjaciółmi

Niesamowite jest także to, że co roku poznaję nowych fantastycznych ludzi. Cieszę się, że mogłem zamienić kilka słów i zrobić wspólną fotkę z Saurabh'em Shah, który dzięki namowie Danuty Idzik przesłał swoje specjalne pozdrowienia, dla uczestników organizowanego wspólnie z Michałem Wargackim JUG Jawor. Kim jest Saurabh? Mieszka w miejscowość Pune w Indiach i jak sam siebie określa jest Joomlaholikiem :-) Z Joomla! pracuje od 2008 roku. Jest członkiem wielu zespołów, m.in.: OSM (Open Source Matters), Joomla! Events Team, Joomla! Social Media Team, Joomla User Group Team. Jest organizatorem Joomla Day! India oraz Joomla! User Group Pune. Udziela się także i uczestniczy w wielu imprezach lokalnych i regionalnych, w tym PHPCamp, największej konferencji dla programistów PHP w Indiach.

Zresztą z Saurabh'em wiąże się bardzo ciekawa historia! Wyobraź sobie, że zaraz po przylocie do Warszawy, zostawił w autobusie wszystkie swoje rzeczy w tym bardzo cenny laptop. Mimo ogromnego zaangażowania Danuty i pomocy wielu osób, nie udało się odzyskać tego sprzętu :-( Ponieważ przepadły mu także klucze do domu, Saurabh po powrocie musiał się do niego po prostu włamać!

Saurabh włamuje się do własnego domu

Nie sądzę, aby ktoś z uczestników Joomla Day mógł stwierdzić, po sposobie zachowania lub jego minie, że jest on przygnębiony zagubieniem wszystkich swoich rzeczy! Podczas pierwszego dnia miał prezentację otwierającą imprezę i rozpoczął ją niezwykle entuzjastycznie porywając wszystkich uczestników do skandowania: Joomla! Rooooks! :-)

Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło! Saurabh jest bardzo pozytywnym facetem, kiedy napisałem mu na Facebooku, że jest mi przykro, że to się stało u Nas w Polsce, odpisał:

It happens. Let's think about the great time we all had at JoomlaDay

Stefan Wajda rzucił hasło, abyśmy wspólnymi siłami spróbowali uzbierać na zakup laptopa dla Saurabh'a! Nie pamiętam, czy temat rzucony był w sobotę, czy w niedzielę - wydaje mi się, że w niedzielę. Wiem, że w poniedziałek ok. godz. 12, Radek Suski wrzucił info, że można już dokonywać wpłat poprzez specjalny serwis: INDIEGOGO. W niecałe 10 h ponad 100% kwoty potrzebnej na zakup sprzętu dla Saurabha było już uzbierane! TO SIĘ NAZYWA SIŁA SPOŁECZNOŚCI!

Wracając do osób, z którymi miałem zaszczyt i przyjemność przebywać! Bardzo cieszę się, że mogłem bliżej poznać Darka Śniega, który pracuje w dużej międzynarodowej firmie CloudAccess.net, jako kierownik działu wsparcia technicznego. Darek, to niezwykle ciekawa osobowość, w pracy szef działu wparcia technicznego, po pracy wokalista - dynamit w kapeli heavy metalowej Headbanger, która niebawem wyda własną płytę! Mam nadzieję, że obiecana płyta z autografem jest aktualna Darku?

Dariusz Pezowicz, to ważna osobistość w świecie Joomla! To przewodniczący Rady Fundacji PCJ Otwarte Źródła. Poza oczywistym zamiłowaniem do Joomla! Dariusz ma dwie inne pasje: gotowanie i nurkowanie. Dzięki tym pasjom Darek zawarł bardzo wiele ciekawych znajomości i przyjaźni. To między innymi pasja do gotowania spowodowała, że mogliśmy spotkać się wieczorem po kolacji na nieoficjalnym after party u bardzo znanego polskiego kucharza. Należałoby powiedzieć artysty kucharza, ale o tym w dalszej części tego tekstu ;-)

Adam Krajewski - to dopiero aparat :-) Na co dzień zajmuje się e-mail marketingiem i social media w firmie WikiLead.de. Podczas JD! był zawsze z drugiej strony kamery. Zapewne niebawem zobaczysz efekty jego pracy. Generalnie niezwykle pogodny, pełen entuzjazmu i humoru gość. Wie jak prowokować ruch w sieciach społecznościowych - podczas JD! zawarł razem z Justyną związek małżeński! Nie chcę myśleć, co sobie pomyśleli ich prawdziwi współmałżonkowie ;-)

Bartosz Salach, to typowy warszawiak ;-) Poznaliśmy się podczas poprzednich edycji JD! i mamy ze sobą stały kontakt. Bartosz, dzięki za pomoc w poruszaniu się po Stolicy podczas poszukiwań baterii do mikrofonu!

Niesamowicie cieszę się, że mogłem bliżej poznać Ewę Rubaj, która jest jedną z najważniejszych osobistości - odpowiada za finanse.

Jak zawsze, tematyka wszystkich wykładów Joomla! Day była interesująca i jak zwykle mam dylemat na który się zdecydować ;-) Nie inaczej było w tym roku - bardzo trudny wybór. Ja chcę być na wszystkich :-) Mam tylko nadzieję, że już niebawem pojawi się materiał video ze wszystkich wykładów.

Jak już wcześniej wspomniałem, prelekcję otwierającą Dzień Biznesu dokonał Saurabh Sash, który po krótkim wprowadzeniu Stefana Wajdy (współtwórca i lider Polskiego Centrum Joomla, Prezes Fundacji PCJ Otwarte Źródła), rozpoczął niezwykle entuzjastycznie swoją prelekcję. Hasło: Joomla! Rooocks! rozbrzmiewało na sali dobre kilka minut. Dla mnie i Michała Wargackiego był to sygnał do rozwinięcia Naszego świeżutkiego bannerka JUG Jawor :-)

Banner JUG Jawor na Joomla Day! 2014

Podczas swojego wystąpienia Saurabh sporo opowiadał o ludziach związanych z projektem Joomla!, sporo miejsca poświęcił wyjaśnieniu czym dla niego jest społeczność Joomla!. Pokazał Nam także jak wiele jest możliwości przyłączenia się do społeczności, dlaczego warto do niej dołączyć oraz w jaki sposób każdy z Nas może przyczynić się do rozwoju Joomla!.

Na swoim własnym przykładzie pokazał Nam jakie zmiany zaszły w jego życiu odkąd zaczął się angażować pomagając innym w różnego typu problemach. W ciągu dwóch ostatnich lat odwiedził niemal każdy kontynent. Dla osób, które uwielbiają podróże, to niezwykle interesująca opowieść.

Saurabh Shah - Społeczność Joomla! - czym jest, dlaczego, jak dołączyć

Po tym niezwykle inspirującym wykładzie, po krótkiej przerwie rozpoczęły się serie wykładów, prezentacji i prelekcji w trzech różnych salach. Szkoda, że nie można jednocześnie być w paru miejscach ;-)

Maciej Kuźniar podczas swojego wystąpienia: Joomla! Lubi być szybki. Jak wykorzystać unikatową architekturę chmury obliczeniowej do stworzenia wydajnego serwisu, przedstawił rozwiązania chmurowe, dzięki którym przedsiębiorca nie musi martwić się o drogą infrastrukturę informatyczną, jednocześnie mając pewność, że dane jego klientów są bezpieczne.

Maciej Kuźniar

Na kolejne wystąpienie czekałem z wielka niecierpliwością i zaciekawieniem, jednocześnie podnosząc na duchu prelegenta ;-) Andrzej Herzberg – o nim teraz mowa, jest właścicielem firmy tworzącej niezwykle funkcjonalne rozszerzenia i szablony dla Joomla! Założę się, że spora część użytkowników i administratorów Joomla! bardzo często korzysta z produktów jego firmy nawet nie wiedząc, że to jest polska firma! Być może Tobie także obiła się o uszy nazwa: DJ-Extensions lub Joomla-Monster. Może nawet w swoim serwisie wykorzystujesz takie rozszerzenia jak: DJ-IMageSlider, DJ-Suggester, DJ-MediaTools, DJ-Catalog2, czy DJ-Classifields? To wszystko produkty stworzone przez zespół skupiony wokół Andrzeja! Firma DJ-Projekty zyskuje coraz większe uznanie na świecie, przez co także zwiększa swój udział na bardzo konkurencyjnym światowym rynku rozszerzeń i szablonów.

W tym roku Andrzej postanowił podzielić się z Nami informacjami dotyczącymi sekretu jego sukcesu i zatytułował swoje wystąpienie: Dlaczego warto wspierać Joomla!, czyli historia sukcesu. To co powiedział i pokazał było niezwykle inspirujące! Jestem pewien, że wszystkie osoby, które prowadzą swój biznes w oparciu o Joomla! lub zamierzają to zrobić wiedzą już, że Joomla! wspiera biznes ponieważ dostarcza gotowe rozwiązania, umożliwia wymianę doświadczeń, udostępnia potężne źródła wiedzy i niejednokrotnie promuje ciekawe rozwiązania! Sądzę, że teraz wszyscy już wiedzą, że warto wspierać Joomla!, ponieważ wówczas Joomla! odwdzięczy się wielokrotnie. Andrzej pokazał Nam w jaki sposób on i jego firma wspierają Joomla! poprzez:

 • Sponsorowanie różnego rodzaju imprez i eventów takich jak Joomla Day, Joomla! User Group;
 • Dostarczanie darmowych rozszerzeń i szablonów;
 • Aktywność w grupach i serwisach społecznościowych;

Przecież Joomla! znaczy razem! To nie tylko znaczenie słowa pochodzącego z języka suahili, to filozofia, która przyświeca wszystkim, którym zależy na rozwoju. Razem, zarówno w społeczności małej jak i dużej, razem – w zespole w firmie, a także razem – współpracując z innymi firmami. Razem oznacza także biznes odpowiedzialny społecznie, wspierający osoby o niskim statusie materialnym, początkujących artystów oraz sportowców.

Andrzej Herzber i historia jego sukcesu

Nawet po zakończeniu swojego wystąpienia Andrzej pokazał jak wspiera Joomla! Wśród uczestników spotkania rozlosował wiele bardzo cennych upominków, takich jak zupełnie darmowy dostęp do wszystkich szablonów i rozszerzeń, jakie oferuje jego firma, a także drobniejsze upominki w postaci koszulek, kubków, smyczy, plecaków itp. Co więcej, każdy z uczestników Joomla Day! Poland otrzymał do złożenia specjalne pudełko na długopisy i różne drobiazgi biurowe, które po prawidłowym złożeniu pokazywało specjalny kod rabatowy uprawniający do zakupu wszystkich rozszerzeń i szablonów z 70% rabatem!

Cieszę się bardzo, że mogłem uczestniczyć w tej prelekcji i tak wiele nauczyć się od Andrzeja, licząc po cichu, że uda mi się jeszcze więcej od niego wyciągnąć podczas naszych prywatnych rozmów ;-)

Kolejna prezentacja, to kolejna porcja wiedzy. Tym razem Krzysztof Konieczka reprezentujący firmę KYLOS podczas swojej prelekcji dotyczącej outsourcingu zarządzania serwerami próbował odpowiedzieć na pytanie: czy firma hostingowa może być dla Nas partnerem? Pokazał Nam w jaki sposób jego firma wspiera od strony technologicznej takie projekty jak Joomla! Dla wszystkich uczestników spotkania zostały przygotowane dwie darmowe usługi:

 • specjalne konta hostingowe, z których możemy korzystać przez rok bez ponoszenia opłat;
 • miesiąc proaktywnego zarządzania serwerem VPS;

Krzysztof Konieczka - KYLOS

Po przerwie obiadowej i burzliwych rozmowach w kuluarach, Stefan Wajda, przedstawił koncepcję zmian dotyczących rozwoju Joomla! w Polsce. Kolejny raz zostało przypomniane znaczenie słowa Joomla! Prelekcja Stefana zatytułowana była: Joomla! w Polsce: zróbmy razem więcej. Stefan przedstawił dorobek polskiej społeczności Joomla! oraz Fundacji PCJ Otwarte Źródła. Uczestnicy tego spotkania poznali sporo faktów z historii Joomla! w Polsce oraz osoby, które jako wolontariusze pracują w ramach Fundacji PCJ na rzecz społeczności.

Wyobraź sobie, że zarejestrowanych użytkowników na Polskim Forum Joomla! jest ponad 50 tysięcy, natomiast wolontariuszy Fundacji PCJ TYLKO 24 osoby! Ta garstka ludzi ogarnia wszystkie projekty: Forum Polskiej Społeczności, Centrum Promocji i Informacji, Joomla! Wiki PL oraz organizację takich imprez jak Joomla Day! Informacje te dają wiele do myślenia. Ty także zastanów się, czy tylko żądasz, aby wszystko zostało Ci dostarczone, najlepiej za darmo, natomiast za swoją pracę oczekujesz gratyfikacji finansowej. Może, skoro dzięki Joomla! zarabiasz pieniądze warto w jakiś sposób wesprzeć ten projekt, aby mógł się nadal rozwijać i pomagać Tobie. Możliwości wsparcia jest wiele. I nie mam tutaj na myśli jakiś wpłat finansowych, chociaż to także jest jedna z opcji dla osób, które z różnych względów nie mogą zaangażować swojego własnego czasu. Jeżeli chcesz pomóc, zapoznaj się z informacjami zawartymi w serwisie Fundacji PCJ Otwarte Źródła (fundacja.joomla.pl/pomagaj).

Na zakończenie swojej prelekcji Stefan wyjaśnił Nam założenia nowego projektu: Karty Polskiego Centrum Joomla!, którego celem jest określenie i uzgodnienie kryteriów i zasad członkostwa w Polskim Centrum Joomla. Jest to punkt wyjścia do przeorganizowania i uporządkowania działalności Polskiego Centrum Joomla. Generalnie chodzi o to, abyś Ty jako aktywny członek społeczności miał także wpływ i głos w sprawie rozwoju projektu.

Stefan Wajda - Joomla! w Polsce. Zróbmy razem więcej!

Kolejna prelekcja w jakiej miałem przyjemność uczestniczyć, zatytułowana była: Czy próbowali Państwo wyłączyć to i znowu włączyć, czyli o wsparciu technicznym przemyśleń kilka. Poprowadził ją Darek Śnieg, który opowiedział Nam o pracy osób pracujących w dziale wsparcia technicznego. Darek wyłuskał Nam wiele szczegółów, które warto wiedzieć, kiedy prowadzi się rozmowę z osobą ze wsparcia technicznego, ponieważ sam pracuje w dziel wsparcia w dużej międzynarodowej firmie i co dziennie pomaga wielu klientom. Dowiedzieliśmy się na przykład jak nie rozmawiać z osobą od wsparcia technicznego i dlaczego możemy uzyskać efekt odwrotny ;-)

Darek Śnieg o wsparciu technicznym

Ostatni wykład Dnia Biznesu: Czy Twoja strona WWW może pozyskać więcej klientów, to bardzo pouczające wystąpienie Aleksandra Kuczek, który pokazał Nam na konkretnych przykładach, dlaczego warto wykonywać testy różnych wersji wyglądu poszczególnych elementów serwisu. Okazuje się, że ma to niebagatelne znaczenie zwłaszcza dla serwisów sprzedażowych. Wystarczy niektóre elementy inaczej rozmieścić, aby uzyskać większą konwersję, tzn. większy odsetek osób, które sfinalizują swoje zamówienie. Jestem pewien, że to była niezwykle cenna lekcja dla wielu uczestników spotkania i niebawem będą w stanie pochwalić się lepszymi wynikami swojej działalności.

Aleksander Kuczek

Kolejny raz podkreślam, że Joomla Day!, to nie tylko same wykłady i prezentacje! Najwięcej interakcji międzyludzkich następuje w przerwach między wykładami, gdzie można napić się kawy, herbaty, soku lub wody, coś przekąsić i porozmawiać z innymi uczestnikami, organizatorami i prelegentami :-) To właśnie wówczas nawiązują się bardzo ciekawe rozmowy, podczas których można się niejednego nauczyć, poznać innych ludzi, ich punkt widzenia, sposób patrzenia na świat itp. To wtedy właśnie nawiązują się kontakty biznesowe, a także przyjaźnie, które trwają wiele lat!

Oficjalne zakończenie Dnia Biznesu, to uhonorowanie prelegentów specjalnymi podziękowaniami oraz pełne emocji losowanie nagród i wspólna fotka ;-)

Wspólna fotka na zakończenie Dnia Biznesu
Foto: Tomasz Karolski

Na koniec wspólna kolacja i ... no właśnie! To nie koniec dnia, ani imprezy ;-)

Spora część uczestników Dnia Biznesu nie miała jeszcze dosyć własnego towarzystwa i postanowiła się spotkać gdzieś na mieście! Okazało się, że Darek Pezowicz ma w Warszawie przyjaciela, który właśnie otwiera nową restaurację w Warszawie. No więc adres został przekazany drogą pantoflową i każdy, kto chciał mógł się tam spotkać. Restauracja okazała się pięknym miejscem niemal w centrum Warszawy.

Wspólnie z Michałem dotarliśmy na miejsce po kilkunastominutowym spacerze. Na miejscu byli już Darek Pezowicz, Tomek Dziuda, Paweł Nowakowski i kilka innych osób. Teraz wyobraź sobie taka sytuację! Witam się z Darkiem i ekipą, a po przeciwnej stronie stołu siedzą jakieś dwie nieznane mi osoby. Stół był duży i nie ruszyłem d... aby go obejść i przywitać się także z nimi tylko pomachałem na przywitanie! Czasami mam tak, że wiem, że skąd znam kogoś, ale za cholerę nie mogę sobie przypomnieć skąd. Pewnie wynika to z faktu, że mam do czynienia z wieloma ludźmi i często kontakt ten jest tylko przelotny, no nie ważne. Chodzi o to, że miałem wrażenie, że kurcze skądś znam tego gościa, który siedzi naprzeciwko mnie! Siedzimy sobie, rozmawiamy, dyskutujemy i w pewnym momencie Darek mówi mi, że właśnie siedzimy sobie w nowo otwartym lokalu najlepszego kucharza w Polsce, który prowadzi znane programy w TV, to Tomasz Jakubiak! Wyobrażasz sobie? A mi się nie chciało podejść do niego i przywitać się z nim oraz jego siostrą! Na szczęście Tomek, jak to określił Darek, to całkiem normalny celebryta ;-)

Sławomir Pieszczek z Tomaszem Jakubiak

A jaka przyjemność spożywania potraw osobiście przez niego przyrządzonych! Uwielbiam ludzi z pasją i kiedy słuchałem jak Tomek opowiada o potrawach, które właśnie podawano, byłem pewien, że to co robi, robi z pełnym oddaniem i pasją. Musze wspomnieć także o walorach smakowych potraw jakie były serwowane. To po prostu poezja i sztuka! Jestem pewien, że Tomasz jest artystą w swoim fachu! Nie będę wymieniał wszystkich potraw, jakie dane mi było spróbować, bo na sama myśl ślinka mi cieknie, ale powiem jedno! Jeżeli kiedykolwiek będziesz w Warszawie, to serdecznie gorąco z całego serca polecam ci Gar Jakubiaka! Koniecznie spróbuj pierogów z wieprzowiną! Są po prostu MEGA!

 After Party w restauracji Gar Jakubiaka

Kurczę rozpisałem się nieco na tematy kulinarne ;-) Wracam do meritum!

Po pewnym czasie w Garze Jakubiaka było pełno Joomlaholików! Wyobraź sobie blisko 30 osób siedzących przy wspólnym stole. Co za przyjemność i zaszczyt być tak blisko każdego z nich. To niesamowita okazja poznać wielu z nich jeszcze bliżej. Bardzo się cieszę, że mogłem przeprowadzić niezwykle ciekawe konwersacje z Andrzejem Herzbergiem oraz Darkiem Pezowiczem. Żałuję, że nie starczyło czasu na dłuższe rozmowy z Danutą i Justyną, ale może przy następnej okazji ;-)

Jedno jest pewne! Spotkanie w Garze Jakubiaka, na długo utkwi w mojej pamięci! Te kilka godzin spędzone na rozmowie, żartach, dyskusji na przeróżne tematy było bezcenne :-) Darku dziękuję Ci serdecznie za zaproszenie!

Kolejny dzień, który nadszedł niebywale szybko z uwagi na późne zakończenie spotkania w restauracji Tomasza Jakubiaka, to Dzień Społeczności. Otwarcie tego dnia, po kilku wstępnych słowach przywitania Stefana Wajdy, rozpoczął Radek Suski prezentacją Where is Joomla! going. Radek przedstawił Nam kilka ciekawych faktów. Wiesz ile serwisów w Internecie opartych jest na Joomla!? w sierpniu 2014 r. było ich 32 741 848! Niezła liczba co? To jest 3,3% całego Internetu. Dla osób, które wykorzystują Joomla! w swojej działalności komercyjnej, Radek przekazał dobrą wiadomość: w sieci jest 65,6% serwisów opartych o statyczny HTML. Tak więc czeka Nas mnóstwo pracy, aby pomóc innym w tworzeniu dynamicznych serwisów opartych o Nasz ulubiony CMS ;-)

Radek Suski - Where is Joomla! going?

Social Media Marketing, to tytuł bardzo inspirującej i pouczającej prelekcji Adama Krajewskiego. Adam, jako doświadczony specjalista w dziedzinie social media marketingu pokazał uczestnikom jak ważna jest obecność w serwisach społecznościowych. Niezależnie od tego, jakie jest Twoje osobiste zdanie na temat tego typu serwisów, przedstawione przez Adama dane nie pozostawiają wątpliwości: jeżeli prowadzisz biznes w Internecie, Twoja marka musi być obecna w serwisach społecznościowych! Adam pokazał Nam, jakich zasad należy się trzymać oraz jakich działań unikać, aby utrzymać i rozbudowywać dobre relacje ze swoimi klientami w social media! Mieliśmy okazję poznać aż 22 dobre praktyki w social media. Szkoda tylko, że brakło czasu na dokładne omówienie wszystkich z nich ;-)

Adam Krajewski - Social Media

Kolejna prelekcja w wykonaniu Radka Suskiego: SobiPro – prawdziwe zarządzanie treścią, to prezentacja niesamowicie rozbudowanego rozszerzenia SobiPro jego autorstwa. Radek pokazał całą ścieżkę rozwoju tej aplikacji oraz jego aktualne możliwości. To na prawdę potężne narzędzie, dzięki któremu można tworzyć niesamowicie rozbudowane serwisy!

Radek Suski - SobiPro - prawdziwe zarządzanie treścią

Wykorzystanie możliwości modułu News Show Pro GK5Tomasz Dziuda. Na wykłady Tomka zawsze idę w ciemno, ponieważ odkąd po raz pierwszy miałem okazję uczestniczyć w jego prelekcjach podczas pierwszej edycji JD! w Poznaniu, wiem, że będzie to wystąpienie przemyślane i profesjonalnie przeprowadzone. Tak było i teraz, chociaż tym razem tematyka przeznaczona była dla osób, które już dobrze znają darmowy, rozbudowany moduł News Show Pro GK5 firmy Gavick. Tomasz jak zwykle pokazał kilka ciekawych funkcjonalności, o których nie zawsze wiedzą użytkownicy tego rozszerzenia.

Tomasz Dziuda

Kolejna prelekcja, to nie lada gratka dla osób, które chcą tworzyć własne szablony. Marcin Merchel z teamu DJ-Projekty zaprezentował darmowy szablon JM-Serveces oparty o framework, który firma DJ-Projekty stosuje w swoich szablonach - EF4. Jego możliwości wydają się być bardzo interesujące :-) Za jego pomocą, dosłownie w ciągu godziny można, przygotować dowolny szablon. Miałem okazję to przetestować podczas warsztatów jakie zorganizowane były w czasie JUG Trójmiasto. Na prawdę, dzięki temu rozwiązaniu możesz dosyć szybko przygotować szablon dla niemal dowolnego serwisu.

Marcin Merchel - EF4

Andzrej Herzberg jak można się było spodziewać, także i po tym wykładzie przygotował dla uczestników wiele niespodzianek w postaci dwóch darmowych kuponów rabatowych ze 100% zniżką na swoje produkty oraz różnego rodzaju upominki :-)

Kolejnej prelekcji już nie mogłem wybrać! Musiałem w niej aktywnie uczestniczyć, ponieważ... to była moja prelekcja ;-) To na prawdę duże wyróżnienie i zaszczyt dzielić się wiedzą z tak sympatycznymi ludźmi! Moja prelekcja dotyczyła bezpieczeństwa serwisu WWW. Moim celem było pokazanie jednego z wielu rozszerzeń, które mogą znacząco pomóc w zwiększeniu bezpieczeństwa serwisu opartego o Joomla! Chodzi o Admin Tools, którego twórcą Nicholas Dionysopoulos. Jeżeli do tworzenia kopii zapasowych wykorzystujesz rozszerzenie Akeeba Backup, to wiesz jak dobre produkty tworzy Nicholas! Niestety komponent Admin Tools jest tak rozbudowanym narzędziem, że nie starczyło mi czasu, aby pokazać uczestnikom wszystkich jego możliwości. Obiecuję, że niebawem pojawi się na blogu więcej szczegółów na temat Admin Tools! Chiałbym przy okazji podziękować Michałowi Wargackiemu, który pomógł mi przy rozłożeniu i podłączeniu sprzętów, a także pozwolił mi nieco przedłużyć swoje wystąpienie kosztem czasu jego prelekcji!

Szczególne podziękowania chciałbym skierować także dla Darka Śniega za wsparcie merytoryczne podczas mojej prelekcji.
Bardzo cieszy mnie fakt, że moje wystąpienie wzbudziło tak duże zainteresowanie. Ciszę się także, że udało mi się skontaktować z Nicholasem i uzyskać od niego specjalny kod rabatowy uprawniający do zakupu ze 100 zniżką komponentu Admin Tools, który rozlosowałem wśród uczestników. Szczęściarzem okazał się Przemek Wróbel :-)

Sławomir Pieszczek - Admin Tools

Ostatnia prezentacja podczas JD!, to Slider na cztery sposoby – Smart Slider 2 Michała Wargackiego. Prezentowany przez niego Smart Slider 2 robi na prawdę spore wrażenie! To nie tylko zwykły slider - za jego pomocą można także tworzyć na przykład witryny, tzw. OnePages. Jemu także udało się załatwić kilka darmowych kuponów na Smart Slidera 2. Aż cztery osoby po prezentacji były mega zadowolone z wyników losowania :-)

Michał Wargacki - Smart Slider 2

Na zakończenie Dnia Biznesu - mnóstwo emocji, podziękowania dla prelegentów, losowanie nagród i upominków oraz OGROMNE brawa dla organizatorów!

Na sam koniec ogromne emocje, radość i wzruszenie, jakie dostarczyła Nam Danuta Idzik! Przygotowała własne niespodzianki i upominki dla organizatorów Joomla Day! Poland - przepiękne statuetki w podziękowaniu za trud i zaangażowanie na rzecz polskiej społeczności Joomla! Oj były łzy wzruszenia i nawet niejednemu twardzielowi łezka zakręciła się w oku!

 Danuta Idzik - rozdanie statuetek dla organizatorów

Dana przygotowała także specjalne kubki Joomla!Bro i Joomla!Sis, które także przekazała organizatorom demonstrując w ten sposób, że teraz są braćmi i siostrami Joomla! Jakże czułem się zaszczycony, kiedy Dana uznała mnie także za swojego brata Joomla! Są czasami takie chwile, że człowiek języka w gębie zapomina! To była właśnie jedna z takich chwil! Danuta - jeszcze raz serdecznie dziękuję, Joomla! Sis :-)

Pożegnania podczas Joomla Day! 2014

Oj nie jestem w stanie opisać tych wszystkich emocji i wrażeń - tam trzeba po prostu być!

Na koniec wspólna fotka wszystkich uczestników Joomla Day! Poland...

Współna fotka na zakończenie Dnia Społeczności
Foto: Tomasz Karolski

... i kolejne wzruszenia podczas niezwykle długich pożegnań! Ech pisząc ten tekst już kilka dni po, przeżywam to wszystko na nowo!

Być może Twoje wcześniejsze wyobrażenie na temat Joomla Day!, było takie, że sądziłeś (sądziłaś), że to jakieś tam konferencje, wykłady, czy prelekcje. Jeżeli tak było, to jestem pewnien, że nie byłeś (lub nie byłaś) na żadnym z nich!

Jeżeli udało mi się choć trochę przybliżyć Ci atmosferę tego spotkania, to już dzisiaj przyrzeknij sobie, że kolejne Joomla Day, niezależnie gdzie będzie - będzie z Twoim udziałem!

Zapewne nie jestem jedynym, którey już niecierpliwością czeka na kolejne Joomla! Day Poland. Nie ważne w jakim mieście, w jakim miejscu się odbędzie!
To co? Obiecujesz, że będziesz tam razem z nami? Tylko Pamiętaj! Obiecaj sobie - nie Nam ;-)

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?

Ważne poprawki bezpieczeństwa Joomla! 2.5.26 i 3.3...
Poprawki bezpieczeństwa Joomla! 2.5.25 i 3.3.4

Podobne wpisy

 

  By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.slawop.net/

  Najnowsze komentarze

  Gość - Studio Jak wybrać hosting dla Joomla!?
  13 wrzesień 2019
  Warto jeszcze dopisać punkt, żeby przy wyborze wybrać panel między DirectAdmin/cPanel. Niektóre hostingi mają swoje własne rozwiązania - czasami bardzo specyficzne, co niekoniecznie jest dobrą rzeczą
  Gość - Marek Szyfrowanie symetryczne a niesymetryczne
  09 czerwiec 2019
  "Klucz przekazany do publicznej wiadomości, nazywany jest kluczem publicznym lub jawnym. Może on być stosowany do szyfrowania lub deszyfrowania informacji otrzymanych od osoby, która go wygenerowała. ...
  Gość - Marek Tworzenie szablonów dla Joomla! Helix Ultimate
  10 maj 2019
  Witam, napotkałem problem pojawiający się przy zmianie kolorów tła czy czcionek oraz importowaniem ustawień. W pierwszym przypadku, po zmianie kolorów i ich zapisaniem, panel podglądu strony przeładow...
  Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
  03 styczeń 2019
  Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
  Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
  02 styczeń 2019
  Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...