JAMP i MMAccess - wywiad z Michałem Trzepizurem

JAMP i MMAccess - wywiad z Michałem Trzepizurem

Czasami mamy pewne obawy, kiedy trzeba zapłacić pieniądze za wejście na jakieś szkolenie, imprezę, na którą wybieramy się po raz pierwszy. Człowiek zastanawia się, czy warto wydać kasę i czy przypadkiem nie będzie to strata czasu i pieniędzy.

Szczerze mówiąc osobiście takich obaw nie miałem decydując się na uczestnictwo w Joomla Day we wrześniu 2012 r. Ale podejrzewam, że większość osób, którym proponowałem spotkanie podczas tej imprezy, takie obawy miało.

Dla mnie od samego początku była to okazja do nauki oraz zobaczenia na żywo i poznania wielu osób, którzy związani są bardzo blisko z projektem Joomla!

Teraz mogę powiedzieć, że uczestnictwo w Joomla! Day, było jedną z moich najlepszych decyzji, jakie podjąłem w ostatnim czasie :-) O tym jak było próbowałem napisać w artykule: Joomla! Day Poland - Jak było?

Pisałem już o tym, że poznałem wówczas wiele fantastycznych osób – entuzjastów CMS Joomla!

W ostatni dzień roku 2012 opublikowałem rozmowę z Kamilem Ciaś , z którym nadal utrzymuję przyjacielskie relacje.

Niektórych osób nie udało mi się poznać osobiście podczas Joomla! Day. Ale od czego mamy technologię i Internet ;-)

W połowie listopada 2012, Michał zaczepił mnie na Facebook'u z pytaniem dlaczego próbuję się zalogować do panelu administracyjnego oficjalnego serwisu projektu Joomla! w Polsce:  www.joomla.pl. Nie wiedział, że to młodzież z instytucji w której pracuję. Mieliśmy wówczas sporo śmiechu, ponieważ okazało się, że próbowano wielokrotnie  zalogować się do jednego z najważniejszych w Polsce serwisów dotyczących Joomla! wykorzystując domyślną nazwę administratora oraz hasło ;-)

Michał Trzepizur – o nim tutaj mowa, jest wiceprezesem Fundacji PCJ "Otwarte Źródła" oraz administratorem wielu serwisów opartych na CMS Joomla! , w tym m.in. Polskiego forum Joomla! Aby pomóc osobom, które nie potrafią poradzić sobie z problemami pojawiającymi się podczas tworzenia i testowania witryn na komputerze lokalnym, stworzył program JAMP (Joomla! Apache MySQL PHP).

Stefan Wajda (Zwiastun) i Michał Trzepizur
Stefan Wajda (Zwiastun) i Michał Trzepizur

Kilka dni temu, podczas rozmowy online, zapytałem Michała, czy znalazłby czas aby udzielić wywiadu dla czytelników mojego bloga. Zgodził się i dzięki temu możesz go poznać trochę bliżej :-)

Przeczytaj wywiad z Michałem:

Sławomir Pieszczek:

Michał, bardzo się cieszę, ze zgodziłeś się na ten wywiad. Wiem, że jesteś bardzo zajętym człowiekiem i nie zawsze masz czas. Niestety nie było okazji, aby osobiście porozmawiać podczas pierwszego w Polsce Joomla! Day. Należysz do czołówki osób aktywnie wspierających projekt Joomla! Powiedz, kilka słów czym się zajmujesz na co dzień.

Michał Trzepizur:

Obecnie prowadzę swoją małą firmę zajmującą się IT i wszystkim co się z tym wiążę.  Pełnię funkcję wiceprezesa w Fundacji PCJ „Otwarte Źródła”. Jestem także administratorem Polskiego Forum użytkowników Joomla!. Współpracuję z kilkoma dużymi firmami wdrażając i realizując im systemy szkoleń online.

Sporo czasu oczywiście zajmuje mi praca przy administracji witryn moich klientów. Na szczęście jestem sam sobie szefem i przy dobrej organizacji czasu mam też trochę czasu wolnego, który spędzam ze swoimi bliskimi.

Sławomir Pieszczek: 

Jedną z Twoich pasji jest Joomla! Masz jeszcze czas na inne pasje i hobby?

Michał Trzepizur:

Przyznam szczerzę, że moja praca jest połączona z pasją. Mam to szczęście, że robię to co lubię i czym się interesuję. W chwilach wolnych od pracy wertując internet czytam o nowych i ciekawych rozwiązaniach, które chętnie testuję i wdrażam swoim klientom.

Sławomir Pieszczek:

Co robiłbyś najchętniej, gdybyś był niezależny finansowo, tzn. Nie musiał pracować dla pieniędzy?

Michał Trzepizur:

To bardzo ciekawe pytanie. Każdy z nas pewnie zastanawiał się „co bym zrobił, gdybym wygrał w Lotto”. W moim przypadku sprawa jest dość prosta, gdyż nie umiem „nic nie robić”. Gdybym nie musiał pracować dla pieniędzy (rozumiem, że mówimy o sytuacji, w której mam ich pod dostatkiem) na pewno chciałbym stworzyć kilka ciekawych projektów, dając tym samym pracę młodym i ambitnym ludziom. Wiem jak ciężko jest w dzisiejszych czasach o ciekawą pracę, która łączy zaspokojenie potrzeb finansowych i zainteresowań. Nie myślę o nowym Google czy Microsoft ale budowa ciekawej dużej firmy dającej młodym ludziom pracę połączoną z ich zainteresowaniem byłoby czymś naprawdę mnie satysfakcjonującym.

Sławomir Pieszczek:

Należysz do niewielkiej grupy szczęśliwców, którzy robią to co lubią i jeszcze z tego żyją ;-) Jeszcze rzadziej można spotkać osoby, które nie tylko myślą o sobie, ale także o innych. Wiesz, chodzi mi o to, że większość ludzi na pytanie co robiłbyś gdybyś był wolny finansowo wskazuje takie rzeczy jak podróże, lepszy samochód, dom itp itd. Ty natomiast wolałbyś stworzyć coś, co może pomóc innym! Mam wrażenie, że jest to cecha wielu osób związanych z Joomla ;-)
Michał, jak zaczęła się Twoja przygoda z Joomla?

Michał Trzepizur:

Ciężko mi sobie przypomnieć moje początki. Na Forum Polskiego Centrum Joomla! zarejestrowałem się dokładnie 6 stycznia 2006r. Więc na pewno od tego momentu zacząłem się dość intensywnie interesować Joomla!.

Po dość ciężkich początkach i problemach jakie napotkałem podczas realizacji pierwszych zleceń na strony internetowe oparte o CMS Joomla! zacząłem dość intensywnie uczestniczyć w dyskusjach na forum, gdzie poznałem Stefana Wajdę (zwiastun). Okazało się, że Stefan mieszka kilka kilometrów ode mnie więc zaproponowałem spotkanie. Nie wiedziałem wtedy jeszcze kim dokładnie jest Stefan Wajda – ale sprawa dość szybko się wyjaśniła. Po kilkudziesięciu godzinach rozmów ze Stefanem stałem się jeszcze większym fascynatem Joomla! - i tak już jest do dzisiaj.

Sławomir Pieszczek:

Zanim poznałem Stefana na Joomla! Day, miałem wyrobiony swój obraz jego osoby na podstawie wpisów na forum. Szczerze mówiąc trochę się go bałem ;-)

Michał Trzepizur:

Jak sam się przekonałeś „nie taki diabeł straszny” ;-)

Każdy administrator i moderator ma na forum naprawdę ciężkie zadanie. Musi przekazać informację wyzbywając się całkowicie emocji. Niestety użytkownicy, często odczytują niektóre rzeczy jako atak w ich stronę.

Nie da się także zaprzeczyć, że często mamy do czynienia z zupełnie nowym użytkownikiem, który w sposób dość niegrzeczny „wymaga” pomocy w trybie natychmiastowym a najlepiej, jakby wykonać całą pracę za niego. Takie zachowania nie były i nigdy nie będą tolerowane.

Michał Trzepizur i Stefan Wajda podczas Joomla! DayMichał Trzepizur i Stefan Wajda (Zwiastun)

Sławomir Pieszczek:

Joomla! to spora społeczność różnych ludzi zaangażowanych w rozwój tego systemu. Co według Ciebie przyciąga ich do tego projektu? Jak to wygląda w Twoim wypadku?

Michał Trzepizur:

Na mojej stronie możesz przeczytać:

Tym, co odróżnia Joomla! od innych systemów, jest zaangażowanie twórców w utrzymanie rzeczy tak prostymi, jak tylko jest to możliwe, a równocześnie zapewnienie jak najbogatszej funkcjonalności. W efekcie każdy, bez technicznego przygotowania, może przy pomocy Joomla! budować i zarządzać swoim małym czy potężnym serwisem WWW w prosty i efektywny sposób, bez ponoszenia kosztów drogiego, komercyjnego oprogramowania.

Właśnie dlatego staram się wspierać Joomla! Jak tylko mogę i potrafię.

Mam także nadzieję, że coraz więcej ludzi zacznie wpierać Fundację PCJ (www.fundacja.joomla.pl), która powstała między innymi w celu popularyzacji Joomla! w Polsce.

Organizatorzy Joomla! Day
Organizatorzy i prelegenci Joomla! Day

Sławomir Pieszczek: 

W jaki sposób osoba, która dopiero zaczyna swoją przygodę z Joomla! Może wspierać Fundację PCJ?

Michał Trzepizur:

Przede wszystkim zachęcam do odwiedzenia strony internetowej fundacji (www.fundacja.joomla.pl) w zakładce Pomoc znajdują się linki, w których znajdziemy wszystkie ważne informacje. Nie tylko pomoc finansowa jest ważna. Zapraszamy także ludzi, którzy w ramach wolontariatu chcieliby np.: napisać jakieś opracowania do Elektronicznej Biblioteki Joomla! (wiki.joomla.pl), ciekawy artykuł na stronę Polskiego Centrum Joomla! (www.joomla.pl) czy chociażby zaczną czynnie uczestniczyć w życiu forum – pomagając początkującym użytkownikom.

Sławomir Pieszczek:  

Jesteś twórcą programu JAMP, o którym słyszałem wiele bardzo pozytywnych opinii. Za jego pomocą można tworzyć i testować własne serwisy WWW oparte na CMS Joomla! na własnym komputerze. Czy mógłbyś wyjaśnić podstawowe różnice między Twoim rozwiązaniem, a wykorzystaniem pakietu XAMPP? Pakiet XAMPP dostępny jest za darmo, natomiast za Twój produkt, użytkownik musi uiścić opłatę.

Michał Trzepizur:

Podstawową różnicą pomiędzy JAMP a XAMPP jest to, że JAMP jest produktem stworzonym specjalnie dla Joomla!. Spełnia on wszystkie wymagania Joomla! (łącznie z wersją 3.x). Staramy się także spełniać wszystkie wymagania najbardziej popularnych komponentów dla Joomla!. Z mojego doświadczenia wynika, że w XAMPP nie zawsze da się zrobić wszystko to, co bez problemu działa w JAMP.

Każdy użytkownik może sam podjąć decyzję czy chce używać JAMP-a czy woli coś innego. Udostępniliśmy wersję trial (jamp.joomla.pl) aby każdy mógł sprawdzić czy JAMP mu odpowiada i czy jest skłonny uiścić „symboliczną” opłatę za jego pełną wersję.
Dodatkowo część z przychodów przekazywana jest na Fundację PCJ „Otwarte Źródła”  - czyli trafia tam, gdzie zostanie spożytkowana na dalszy rozwój Joomla! W Polsce.

Sławomir Pieszczek: 

To ciekawa alternatywa dla osób, które napotykają na jakieś problemy podczas pracy z pakietem XAMPP. W najbliższym czasie planuję artykuł w którym będę chciał pokazać różnice między XAMPP a JAMP. Michał, zakup JAMP'a opiera się na wykupieniu subskrybcji rocznej lub półrocznej. Czy jeżeli kupię pakiet JAMP na pół roku, to po upływie tego czasu przestanie on działać?

Michał Trzepizur:

Subskrypcja dotyczy tylko dostępu do kolejnych wydań programu oraz pomocy. Kupując pakiet 6-miesięczny, przez ten czas będziesz miał dostęp aktualizacji oraz dostęp do forum. Po 6-miesiącach tracisz w/w przywileje ale program będzie działał bez ograniczeń.

Dla osób, które z góry zakładają, że wsparcie lub aktualizacje nie będą im potrzebne jest przygotowany pakiet subskrypcyjny o wartości 15zł, w którym otrzymują dostęp do aktualizacji tylko na jeden miesiąc.

Sławomir Pieszczek: 

Podczas Joomla! Day prowadziłeś kilka wykładów. Miałem przyjemność uczestniczyć w dwóch Twoich prezentacjach. Szczególnie zainteresował mnie wykład zatytułowany: MMAccess – płatny dostęp do zasobów Joomla! Pokazałeś wówczas bardzo fajne rozszerzenie, nad którym intensywnie pracujesz.  Podejrzewam, że jest wiele osób bardzo zainteresowanych tym dodatkiem, jednak nie ma go jeszcze na rynku :-(

Możesz uchylić rąbka tajemnicy, na jakim etapie rozwoju jest ten program?

Michał Trzepizur:

Michał podczas wykładów na temat MMAccess (Joomla! Day)
Michał Trzepizur podczas swojego wykładu: "MMAccess - płatny dostęp do zasobów Joomla!"

Niestety końcówka 2012 roku dała mi strasznie „popalić” zawodowo oraz prywatnie. Prace nad MMAccess niestety się przesunęły ale jesteśmy już prawie na finiszu. Nie jestem w stanie podać żadnej wiążącej daty ale zapewniam, że zależy mi na jak najszybszym jego ukończeniu i udostępnieniu innym.

Sławomir Pieszczek:

Rozumiem, że MMAcces pojawi się w tym roku. Czy forma sprzedaży tego dodatku będzie, podobnie jak JAMP'a oparta na planie subskrypcyjnym?

Michał Trzepizur:

Przygotowanie kilku wariantów sprzedaży daje kupującemu wybór, który plan najbardziej mu pasuje, przez co ma możliwość wyboru najbardziej pasującego do jego potrzeb.

Przygotowanie sprzedaży w systemie subskrypcyjnym daje nam także większe możliwości przygotowania specjalnych powiązań pomiędzy różnymi komponentami, np.: kupując roczną subskrypcję otrzymasz od razu dostęp do forum lub np. dostęp do filmów wideo z instrukcją MMAccess.

Myślę, że przygotujemy także, opcję zakupu samego programu (bez wsparcia i aktualizacji) w niższej cenie.

Sławomir Pieszczek:

Jako niezależny programista, autor wspomnianych wcześniej programów: JAMP oraz MMAccess, na pewno miałeś sporo interesujących wyzwań podczas tworzenia rozszerzeń dla Joomla!? Możesz się podzielić kilkoma najbardziej interesującymi?

Michał Trzepizur:

Wyzwania spotykają mnie każdego dnia i każde z nich jest na swój sposób interesujące. Naprawdę można się zdziwić jak czasem prosta rzecz może urosnąć do rangi wielkiego problemu.

Trzeba także zdać sobie sprawę z tego, że czasem aby coś było proste dla użytkownika wymaga ogromnej pracy po stronie kodu.

Podczas Joomla! Day Polska mówiłem właśnie o tym, jak bardzo nie lubię tzw. „kombajnów” i jak ważne jest aby dawać użytkownikowi produkt, z którym sobie sam będzie mógł poradzić. Niestety znalezienie złotego środka jest bardzo trudne ale jako przykład całkiem niezłego i prostego w użyciu produktu mogę właśnie podać przykład JAMP-a,

Sławomir Pieszczek:

Jesteś odpowiedzialny za kwestie bezpieczeństwa oficjalnego serwisu projektu Joomla! w Polsce: www.joomla.pl.

Ostatnio mieliśmy wspólnie ubaw z analizy logów pochodzących z instytucji w której pracuję, z których wynikało, że jest wiele prób logowania się do serwisu joomla.pl. Młodzi ludzie niezbyt kombinują prawda? Próba logowania wykorzystując login: admin i hasło: admin, to niezbyt oryginalne?

Niemniej jednak podejrzewam, że w sieci znajdziemy wiele serwisów wykorzystujących ten sposób logowania.

Jak sądzisz jakie są najczęściej popełniane błędy związane z bezpieczeństwem administratorów serwisów opartych na Joomla!

Michał Trzepizur:

Podstawowym problemem może być właśnie brak jakiejkolwiek analizy. Przyjmijmy, że nie sprawdzałbym żadnych logów i nie wiedział o tym, że ktoś próbuje dostać się do zaplecza strony – nie mógłbym wówczas w żaden sposób przeciwdziałać takim próbom włamania.

Kolejnym ważnym problemem jest brak przeprowadzania aktualizacji Joomla! i jej komponentów, modułów, dodatków. Niestety wiele osób zaczynających przygodę z Joomla! po prostu nie zdaje sobie sprawy z tego, że wydania kolejnej wersji to nie tylko kolejny numerek ale także poprawki bezpieczeństwa, które mogą nas uchronić przed włamaniem na naszą witrynę.

Zawsze powtarzam, że witryna jest tak bezpieczna jak bezpieczne jest jej najsłabsze ogniwo. Domyślasz się pewnie, że jako najsłabsze ogniwo mam na myśli administratora witryny ...

Niedawno rozmawiałem z kilkoma osobami i być może w dość krótkim czasie uda nam się napisać kilka poradników dotyczących podstawowych zasad bezpieczeństwa. Być może to ułatwi trochę, początkującym użytkownikom Joomla! zdać sobie sprawę z powagi sytuacji i zaczną naprawdę rzetelnie dbać o bezpieczeństwo swoich witryn.

Sławomir Pieszczek: 

Bardzo ciekawe spostrzeżenia, zwłaszcza w kontekście nasilonych ostatnio ataków typu: hacked by Hmei7. Jakie są Twoje doświadczenia z serwisami, które zostały zaatakowane? Jak sądzisz co zostało zaniedbane w tych serwisach? 

Michał Trzepizur:

Wszystkie zaatakowane serwisy miały jedną cechę wspólną – nie były regularnie aktualizowane.

Niestety nawet jeśli serwis posiadał najnowszą Joomla! z linii 1.5 – czyli 1.5.26 miał bardzo dużo przestarzałych dodatków, modułów czy komponentów.

Większość włamań na witryny jest przede wszystkim efektem braku aktualnej, bezpiecznej wersji oprogramowania.

Sławomir Pieszczek:

Wielu przedsiębiorców, zwłaszcza rozpoczynających swoją działalność w Internecie, chcąc obniżyć koszty prowadzenia serwisu, sami zajmują się wszystkim. Czy uważasz, że to jest dobre podejście, zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa?

Michał Trzepizur:

Porównałbym to do samochodu. Sam potrafię zrobić kilka rzeczy i pewnie zaoszczędziłem dzięki temu parę złotych. Niestety silnika już nie naprawię – wolę zlecić to fachowcom.

Oczywiście mogę podjąć próbę rozebrania silnika na części z nadzieją, że go później złożę i wszystko będzie działać – niestety jeśli nie będzie koszt naprawy będzie jeszcze większy niż gdybym od razu pojechał do dobrego serwisu.

Sławomir Pieszczek:

Gdybyś miał poradzić przedsiębiorcom, jakimi kryteriami powinni się kierować w wyborze firmy outsoursingowej, której zadaniem ma być dbanie o bezpieczeństwo serwisu, co by to było?

Michał Trzepizur:

Przede wszystkim powinni się kierować doświadczeniem firmy, której chcą zlecić takie prace. Nie ma nic gorszego, niż przekazanie kwestii bezpieczeństwa komuś, kto ma na ten temat małą wiedzę.

Sławomir Pieszczek:

Gdybyś miał wymienić pięć podstawowych zasad bezpieczeństwa, jakich administratorzy serwisów Joomla! powinni bezwzględnie przestrzegać, co to by było?

Michał Trzepizur:

 1. Przede wszystkim regularnie robione kopie bezpieczeństwa;
 2. Kolejna rzecz to złożone hasła i loginy;
 3. Dobrą praktyką, o czym już wspomniałem wcześniej jest analiza logów;
 4. Dbanie o aktualizacje wszystkich składników Joomla!
 5. Unikanie instalowania komponentów „niewiadomego” pochodzenia lub tzw. wersji „nulled”, które mogą zawierać w sobie złośliwe oprogramowanie.

To chyba podstawy podstaw, które w tej chwili przychodzą mi do głowy.

Sławomir Pieszczek:

Co poradziłbyś osobie, której witryna została zaatakowana?

Michał Trzepizur:

Nie panikować :-)

 1. Zrobić kopię zainfekowanej witryny w celu analizy co się stało i które pliki są zainfekowane. Koniecznie zmienić wszystkie hasła łącznie z hasłem do FTP czy MySQL;
 2. Przeskanować swój komputer – bo jest możliwość, że to na naszym domowym komputerze jest jakiś wirus, który „wykradł” nasze hasło do FTP czy panelu administracyjnego. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z problemem, poszukać osoby, która może nam w tym pomóc.

Często niestety jest tak, że użytkownicy przywracają kopię witryny myśląc, że to rozwiązało problem – a przecież bez dokładnej wiedzy jak witryna została zaatakowana nie rozwiążemy problemu samym tylko przywróceniem kopii.

Jeśli już uda nam się pozbyć zainfekowanych plików należy bacznie obserwować logi, gdyż sprawcy lubią wracać na miejsce przestępstwa a my mamy szansę poznać ich sposób działania i zabezpieczyć się przed nimi.

Sławomir Pieszczek:

Czy Twoim zdaniem CMS Joomla! to bezpieczny system?

Michał Trzepizur:

Czasem mówię „Nie pytaj czy włamią się na Twoją witrynę tylko KIEDY” Nie jest istotne czy to Joomla! czy jakiejkolwiek inny system CMS. Za bezpieczeństwo witryny odpowiada jej administrator więc każda witryna będzie tak bezpieczna jak bardzo zadba o to człowiek.

Sławomir Pieszczek:

Bardzo często osoby, które zlecają wykonanie serwisu w oparciu o CMS Joomla! nie zdają sobie sprawy, że powinni regularnie wykonywać kopię zapasową oraz aktualizować Joomla! W jaki sposób starasz się im to uświadomić?

Michał Trzepizur:

Każdy klient, z którym współpracuję jest zawsze informowany o konieczności wykonywania aktualizacji oraz kopii zapasowych. W większości przypadków klienci podpisują umowę na wykonywanie tych czynności przez moją firmę, dzięki czemu mogą być pewni, że prace zostaną wykonane rzetelnie i nie będą mieli problemów z prowadzeniem witryny.

Niestety często możemy przytoczyć przysłowie „mądry polak po szkodzie”. Część klientów, którzy deklarowali samodzielną administrację witryny po jakimś czasie zaprzestają przeprowadzania aktualizacji co często kończy się zainfekowaniem strony przez złośliwe oprogramowanie lub co gorsza – całkowitą jej utratą.

Zmusić nikogo do niczego nie można. Po pierwszym włamaniu na witrynę klienci zaczynają sami zdawać sobie sprawę z tego, że posiadanie kopii bezpieczeństwa i aktualizacja są bardzo ważnym aspektem prowadzenia strony internetowej.

Często przytaczam zdanie:

Są ludzie, którzy robią kopie zapasową i tacy, którzy wcześniej czy później zaczną je robić

Szkoda, że musi dojść czasem do poważnej awarii strony klienta aby się o tym przekonał.

Sławomir Pieszczek:

Michał, bardzo serdecznie dziękuję Ci za Twoje cenne uwagi oraz poświęcony czas. Wierzę, że wiele osób skorzysta z Twoich cennym wskazówek i spostrzeżeń. Dzięki czemu ich serwisy będą bezpieczniejsze.
Mam także nadzieję, że dzięki Twojej aplikacji: JAMP, wiele osób będzie mogła bez problemu poznawać i testować własne serwisy na swoich komputerach.

Mam także nadzieję, na Naszą dalszą współpracę :-)

Michał Trzepizur:

Dziękuję Sławku,

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Twoje imię:


Adres email:


ZAGŁOSUJ NA BLOG ROKU 2012!
Liczy się efekt! Pierwszy 2book na świecie

Podobne wpisy

 

  By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.slawop.net/

  Najnowsze komentarze

  Gość - Studio Jak wybrać hosting dla Joomla!?
  13 wrzesień 2019
  Warto jeszcze dopisać punkt, żeby przy wyborze wybrać panel między DirectAdmin/cPanel. Niektóre hostingi mają swoje własne rozwiązania - czasami bardzo specyficzne, co niekoniecznie jest dobrą rzeczą
  Gość - Marek Szyfrowanie symetryczne a niesymetryczne
  09 czerwiec 2019
  "Klucz przekazany do publicznej wiadomości, nazywany jest kluczem publicznym lub jawnym. Może on być stosowany do szyfrowania lub deszyfrowania informacji otrzymanych od osoby, która go wygenerowała. ...
  Gość - Marek Tworzenie szablonów dla Joomla! Helix Ultimate
  10 maj 2019
  Witam, napotkałem problem pojawiający się przy zmianie kolorów tła czy czcionek oraz importowaniem ustawień. W pierwszym przypadku, po zmianie kolorów i ich zapisaniem, panel podglądu strony przeładow...
  Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
  03 styczeń 2019
  Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
  Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
  02 styczeń 2019
  Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...