Jak w Joomla! stworzyć własną stronę błędu 404? Metoda 2

Jak w Joomla! stworzyć własną stronę błędu 404? Metoda 2

Po co mi własna strona błędu 404? I co to za błąd?  

Pisałem o tym w poprzednim artykule: Jak w Joomla! stworzyć własną stronę błędu 404? Metoda 1

Wielkie marki dobrze wiedzą, jak wykorzystać każdą okazję, aby nie stracić zainteresowania internauty. A czy Ciebie na to stać?

Co zrobi internauta, kiedy zobaczy u Ciebie taki komunikat:

Pewnie już nie wróci ;-) 

A gdyby tak zamiast niejasnego komunikatu pojawiała się strona z konkretnym komunikatem oraz odsyłaczami, które możesz kliknąć, aby powrócić na stronę główną lub ostatnio przeglądaną? A gdyby tak, zamiast nieestetycznej strony, pojawiała się strona w kolorystyce Twojej witryny?

Zrozumiały komunikat na stronie błędu oraz możliwość podjęcia decyzji poprzez kliknięcie właściwego odsyłacza są ważne dla wszystkich internautów. Na stronach komercyjnych strona błędu także sprzedaje ;-) Jeszcze większe znaczenie ma to dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, na przykład niewidomymi lub słabowidzącymi korzystającymi z czytników stron.

W poprzednim artykule pokazałem, jak wygląda domyślna strona błędu 404 w CMS Joomla! oraz jak wygląda strona błędu po instalacji Joomla! z domyślnym szablonem protostar.

Pokazałem także, jak dopasować do własnych potrzeb wygląd strony błędu oraz jak stworzyć stronę błędu z własnymi odnośnikami ułatwiającymi użytkownikowi dotarcie do ważnych treści Twojej witryny. Metoda ta wymaga przy najmniej minimalnej wiedzy na temat języków HTML, CSS, czy PHP. W tym artykule pokaże Ci jeszcze prostszą metodę, jak utworzyć własną stronę błędu - praktycznie bez żadnego kodowania ;-)

Jak utworzyć własną stronę błędów?

Metoda 2

Wystarczy utworzyć artykuł, który będzie stanowił treść strony błędów oraz zmodyfikować systemowy plik błędów.

Krok 1. Utwórz nowy artykuł

Utwórz nowy artykuł. W polu Tytuł wpisz tytuł artykułu, np. Błąd 404 - Nie ma takiej strony!. W polu Kategoria możesz zostawić pozycję Uncategorized lub przypisać go do innej, utworzonej wcześniej kategorii.

Utwórz treść strony błędów dodając odpowiednią treść, odsyłacze lub ciekawą grafikę.

Kliknij zakładkę Opcje publikacji i w polu Wyszukiwarki wybierz z listy pozycję: Nie indeksuj, nie indeksuj wskazywanych przez odsyłacze. Dzięki temu Twoja strona błędów nie będzie indeksowana przez wyszukiwarki. Kliknij przycisk Zapisz i zamknij, aby zapisać wprowadzone zmiany i przejść do kolejnego kroku tworzenia własnej strony błędów.

Krok 2. Utwórz ukrytą pozycję menu

Co to znaczy ukrytą pozycję menu? To znaczy pozycję, która utworzona jest w menu, które nie jest przypisane do żadnego modułu, przez co nie jest widoczne w Twojej witrynie ;-)

Jeżeli nie masz utworzonego takiego menu, to utwórz je korzystając z Projektanta menu (menu Menu / Projektant menu / Utwórz menu). Teraz utwórz w nim nową pozycję menu. W polu Tytuł menu możesz umieścić dowolną nazwę, na przykład: Błąd 404. W polu Typ pozycji menu kliknij przycisk Wybierz i w oknie modalnym kliknij odnośnik Artykuły, a następnie odnośnik Pojedynczy artykuł. W polu Wybierz artykuł kliknij przycisk Wybierz i w oknie modalnym kliknij odnośnik z tytułem artykułu z treścią Twojej własnej strony błędów, który utworzony został w kroku 1. Kliknij przycisk Zapisz, a następnie z pola Alias skopiuj całą zawartość i wklej ją do systemowego notatnika. Skopiowany alias będzie potrzebny w kolejnym kroku ;-)

Kliknij zakładkę Opcje artykułu i w polach: Tytuł informacji o artykule, Pokaż kategorię, Tytuł kategorii, Pokaż autora, Pokaż datę utworzenia, Pokaż datę modyfikacji, Pokaż datę opublikowania, Przyciski nawigacji, Pokaż ikony, Pokaż ikonę Drukuj, Pokaż ikonę E-mail, Głosowanie, ocenianie, Pokaż odsłony wybierz z listy pozycję Ukryj

Kliknij zakładkę Opcje metadanych i w polu Wyszukiwarki wybierz z listy pozycję Nie indeksuj, nie indeksuj skazywanych przez odsyłacze.

Kliknij zakładkę Przypisane moduły i wyłącz wyświetlanie niepotrzebnych modułów, a następnie kliknij przycisk Zapisz i zamknij, aby zapisać wprowadzone zmiany i zakończyć tworzenie pozycji menu.

Krok 3. Skopiuj systemowy plik błędu do własnego szablonu

Systemowy plik błędu error.php znajduje się w lokalizacji: twoja_witryna/templates/system/error.php. Skopiuj go do folderu, w którym znajdują się pliki szablonu używanego przez Twoją witrynę: twoja_witryna/templates/twoj_szablon/

Krok 4. Edytuj plik error.php

Edytuj plik error.php znajdujący się w lokalizacji: twoja_witryna/templates/twoj_szablon/ a następnie pod wierszem:

defined('_JEXEC') or die;

wklej następujący kod:

if ($this->error->getCode() == '404')
{
header("HTTP/1.0 404 Not Found");
echo file_get_contents(JURI::root().'alias_pozycji_menu');
exit;
}

zamiast wpisu alias_pozycji_menu wklej skopiowany w kroku 2 alias utworzonej pozycji menu. W moim przykładzie, to: blad-404

Zapisz wprowadzone zmiany i wpisz nieistniejący adres do zasobów Twojej witryny, np: www.twoja_witryna.pl/blabla i sprawdź, jak wygląda Twoja własna strona błędu ;-)

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?

Jak w Joomla! stworzyć własną stronę błędu 404? Me...
Jak w Joomla! stworzyć własną stronę błędu 404? Me...

Podobne wpisy

 

    By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.slawop.net/

    Najnowsze komentarze

    Gość - Studio Jak wybrać hosting dla Joomla!?
    13 wrzesień 2019
    Warto jeszcze dopisać punkt, żeby przy wyborze wybrać panel między DirectAdmin/cPanel. Niektóre hostingi mają swoje własne rozwiązania - czasami bardzo specyficzne, co niekoniecznie jest dobrą rzeczą
    Gość - Marek Szyfrowanie symetryczne a niesymetryczne
    09 czerwiec 2019
    "Klucz przekazany do publicznej wiadomości, nazywany jest kluczem publicznym lub jawnym. Może on być stosowany do szyfrowania lub deszyfrowania informacji otrzymanych od osoby, która go wygenerowała. ...
    Gość - Marek Tworzenie szablonów dla Joomla! Helix Ultimate
    10 maj 2019
    Witam, napotkałem problem pojawiający się przy zmianie kolorów tła czy czcionek oraz importowaniem ustawień. W pierwszym przypadku, po zmianie kolorów i ich zapisaniem, panel podglądu strony przeładow...
    Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
    03 styczeń 2019
    Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
    Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
    02 styczeń 2019
    Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...