A A A

Jak uatrakcyjnić wygląd menu? Gantry 5

przez w Webdesign
  • Przeczytano: 1356
  • 0 komentarze
  • Drukuj
1356
Jak uatrakcyjnić wygląd menu? Gantry 5

Framework Gantry 5, to darmowe narzędzie do tworzenia szablonów witryn opartych o CMS Joomla!, Wordpress oraz Grav. Został stworzony przez zespół devepolerów z RocketTheme. To jeden z najpopularniejszych i wysoko cenionych przez społeczność Joomla! framework-ów. Jest jednym z kilku narzędzi, które poznaję i posługuję się od kilku lat. Więcej na temat tworzenia szablonów w oparciu o framework Gantry 5 znajdziesz w poprzednim artykule: Gantry 5 - tworzenie szablonów dla Joomla!

Na pewno w sieci znajdziesz wiele innych rozwiązań, które mogą różnić się funkcjami, wykorzystywanymi technologiami, czy wreszcie różnymi interfejsami. Jedne będą udostępniać funkcje, które potrzebne są dla Twojej witryny, inne z kolei uznasz za łatwiejsze w obsłudze. Jeżeli będziesz szukać, to może znajdziesz narzędzie idealne dla siebie, ja ciągle szukam ;-). Musisz mieć świadomość, że to co dla jednego jest najlepsze, dla innego już niekoniecznie.

Dla mnie framework Gantry 5 jest jednym z kilku, które obecnie znam i używam. Uważam, że ma ogromne możliwości, które w łatwy i szybki sposób może wykorzystać każdy. Oprócz ogromnej ilości możliwości zmiany ustawień projektowanego szablonu, udostępnia wiele dodatkowych funkcjonalności. Jedną z nich jest możliwość definiowania wyglądu menu witryny. Dzięki temu możesz do menu dodać dowolny moduł lub blok frameworka Gantry (tzw. particle), a także podzielić obszar menu pozycji podrzędnych na dowolną ilość kolumn. 

Aby otworzyć okno edytora menu, kliknij odnośnik Menu widoczny w prawym górnym obszarze okna ustawień szablonu. Zmiany dokonane w tym miejscu nie są przypisane do konkretnego układu i widoczne są w każdym wystąpieniu bloku Menu.

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, to wybór menu, które chcesz edytować. Możesz to zrobić korzystając rozwijanej listy znajdującej się po lewej stronie górnego obszaru edytora menu. Menu widoczne na tej liście, to menu utworzone za pomocą systemowego projektanta menu Joomla! Jeżeli chcesz utworzyć nowe menu, musisz to zrobić właśnie za jego pomocą. 

Kiedy klikniesz w wybraną pozycję menu, w dodatkowym obszarze zostaną wyświetlone wszystkie jego pozycje podrzędne. Po kliknięciu ikony koła zębatego znajdującej się  po prawej stronie w obszarze zawierającym nadrzędne pozycje menu, można w dodatkowym oknie modalnym zmienić nazwę oraz opis menu. Zmiany dokonane w tym miejscu zostaną także odzwierciedlone w systemowym projektancie menu. Aby zmienić ustawienia wybranej pozycji menu wystarczy kliknąć ikonę koła koła zębatego znajdującą się po prawej stronie wybranej pozycji menu. Możesz na przykład dodać do wybranej pozycji menu dodatkowy podtytuł oraz ikonkę Font Awesome lub własną grafikę.

W bardzo prosty sposób, możesz dodać do menu dowolny moduł lub blok (particle). Wystarczy skorzystać z metody przeciągnij i upuść (drag & drop). Kliknij wybrany element, a następnie kliknij przycisk Select. Możesz także skorzystać z pola Search, aby przefiltrować dostępne bloki.

W podobny sposób możesz umieścić wybrany moduł. Wówczas należy skorzystać z przycisku Module. Kiedy upuścisz go w wybranym miejscu menu, zostanie wyświetlone okno Pick a Module z listą dostępnych modułów. Wybierz jeden z nich i kliknij przycisk Select. Możesz także skorzystać z pola Search, aby przefiltrować dostępne moduły.

Aby usunąć wybrany element (moduł lub blok particle) z projektowanego menu, wystarczy przeciągnąć go do górnego obszaru okna do obszaru z napisem Drop here to delete.

Pozycje podrzędne mogą być wyświetlane w jednej lub w kilku kolumnach. Aby dodać kolumnę wystarczy kliknąć ikonkę ze znakiem "+" znajdującą się po prawej stronie w dolnym obszarze wyświetlającym pozycje podrzędne. Do nowych kolumn możesz przenieść istniejące pozycje podrzędne lub dodać dowolny element (particle) lub moduł. Szerokość kolumn możesz dowolnie zmieniać wskazując krawędź pomiędzy nimi i przeciągając kursorem myszy w lewo lub prawo, aż do uzyskania odpowiedniej wartości procentowej.

Zobacz, jak może wyglądać menu zmodyfikowane w edytorze menu Gantry 5 wraz z elementami podrzędnymi dla pozycji Feature:

Uatrakcyjnienie wyglądu menu, to tylko jedna z wielu dodatkowych możliwości framework-a Gantry 5. Więcej na temat Gantry 5 znajdziesz w mojej książce: Gantry. Tworzenie szablonów dla Joomla!. Możesz także skorzystać z dokumentacji framework-a Gantry 5, którą znajdziesz pod adresem: docs.gantry.org

Zachęcam Cię gorąco do uczestniczenia w różnego typu spotkaniach z innymi użytkownikami systemu Joomla! W różnych miejscach w Polsce regularnie odbywają się lokalne spotkania Joomla! User Group (tzw. JUG-i). Na stronie Fundacji PCJ Otwarte Źródła, znajdziesz adresy stron poszczególnych grup z całej Polski. Koniecznie sprawdź, czy odbywają się spotkania w Twojej okolicy. Raz w roku organizowane jest ogólnopolskie spotkanie JoomlaDay Poland. Sprawdź, w jakim mieście odbywa się w tym roku i nawet przez chwilę nie zastanawiaj się, czy warto być na tym spotkaniu! WARTO!

Zobacz moją prelekcję na temat Gantry 5 podczas spotkania Joomla! User Group Małopolska:

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?

Oceń ten wpis:

Nauczyciel przedmiotów informatycznych w szkole ponadgimnazjalnej.


Pierwszy Certyfikowany Administrator Joomla! w Polsce.


Autor książek i e-booków na temat Joomla!. Autor bloga: www.slawop.net, w którym porusza zagadnienia związane z CMS Joomla! i wykorzystaniu go, jako fantastycznego narzędzia, które ułatwia innym tworzenie ich własnego miejsca w sieci.


Prowadzi własną firmę świadczącą usługi związane z tworzeniem oraz administrowaniem serwisów opartych o CMS Joomla!


Współorganizator Joomla! User Group Jawor


Uwielbia ekstremalnie szybką jazdę na rolkach! Fan rozwoju osobistego i ciągłych zmian :-)


I love Joomla! Why?


Because Joomla! is Doing Great Things with Great People :-)


And My favourite sentence:Don't Let Anybody Steal Your Dreams!


Komentarze

  • Umieść swój komentarz jako pierwszy!

Zostaw komentarz

Gość
Gość niedziela, 16 grudzień 2018

Najnowsze komentarze

Czy jest jakaś możliwość, żeby zmienić układ top-bar i tej linii, w której jest logo? Tam niby są flexibloki ale nie można zmienić ich szerokości, a tego potrzebuję bardzo. Jak tego dokonać???

Joanna

Dziękuje za ten wpis joomla zawsze była dla mnie problematyczna :)

Informatyk

co robić? Zdjęcia wyświetlają się pionowo, jedno pod drugim. Żadna zmiana w opcjach, nic nie daje??? Pomożecie?

Sławomir
05.11.2018 w DJ Image Slider

Właśnie, powinien się pojawić … . Oczywiście skorzystam z rady i zapytam u źródeł. Jeśli dowiem się czegoś mądrego, podzielę się wiedzą, może komuś się przyda. Dziękuję, pozdrawiam, Andrzej

Andrzej
Andrzeju, jeżeli w Ustawieniach podstawowych w zakładce Narzędzia na stronie w polu Powrót do góry masz aktywny przycisk Włączone, to taki przycisk powinien pojawić się u Ciebie na stronie już po prze...