Jak uatrakcyjnić wygląd menu? Gantry 5

Jak uatrakcyjnić wygląd menu? Gantry 5

Framework Gantry 5, to darmowe narzędzie do tworzenia szablonów witryn opartych o CMS Joomla!, Wordpress oraz Grav. Został stworzony przez zespół devepolerów z RocketTheme. To jeden z najpopularniejszych i wysoko cenionych przez społeczność Joomla! framework-ów. Jest jednym z kilku narzędzi, które poznaję i posługuję się od kilku lat. Więcej na temat tworzenia szablonów w oparciu o framework Gantry 5 znajdziesz w poprzednim artykule: Gantry 5 - tworzenie szablonów dla Joomla!

Na pewno w sieci znajdziesz wiele innych rozwiązań, które mogą różnić się funkcjami, wykorzystywanymi technologiami, czy wreszcie różnymi interfejsami. Jedne będą udostępniać funkcje, które potrzebne są dla Twojej witryny, inne z kolei uznasz za łatwiejsze w obsłudze. Jeżeli będziesz szukać, to może znajdziesz narzędzie idealne dla siebie, ja ciągle szukam ;-). Musisz mieć świadomość, że to co dla jednego jest najlepsze, dla innego już niekoniecznie.

Dla mnie framework Gantry 5 jest jednym z kilku, które obecnie znam i używam. Uważam, że ma ogromne możliwości, które w łatwy i szybki sposób może wykorzystać każdy. Oprócz ogromnej ilości możliwości zmiany ustawień projektowanego szablonu, udostępnia wiele dodatkowych funkcjonalności. Jedną z nich jest możliwość definiowania wyglądu menu witryny. Dzięki temu możesz do menu dodać dowolny moduł lub blok frameworka Gantry (tzw. particle), a także podzielić obszar menu pozycji podrzędnych na dowolną ilość kolumn. 

Aby otworzyć okno edytora menu, kliknij odnośnik Menu widoczny w prawym górnym obszarze okna ustawień szablonu. Zmiany dokonane w tym miejscu nie są przypisane do konkretnego układu i widoczne są w każdym wystąpieniu bloku Menu.

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, to wybór menu, które chcesz edytować. Możesz to zrobić korzystając rozwijanej listy znajdującej się po lewej stronie górnego obszaru edytora menu. Menu widoczne na tej liście, to menu utworzone za pomocą systemowego projektanta menu Joomla! Jeżeli chcesz utworzyć nowe menu, musisz to zrobić właśnie za jego pomocą. 

Kiedy klikniesz w wybraną pozycję menu, w dodatkowym obszarze zostaną wyświetlone wszystkie jego pozycje podrzędne. Po kliknięciu ikony koła zębatego znajdującej się  po prawej stronie w obszarze zawierającym nadrzędne pozycje menu, można w dodatkowym oknie modalnym zmienić nazwę oraz opis menu. Zmiany dokonane w tym miejscu zostaną także odzwierciedlone w systemowym projektancie menu. Aby zmienić ustawienia wybranej pozycji menu wystarczy kliknąć ikonę koła koła zębatego znajdującą się po prawej stronie wybranej pozycji menu. Możesz na przykład dodać do wybranej pozycji menu dodatkowy podtytuł oraz ikonkę Font Awesome lub własną grafikę.

W bardzo prosty sposób, możesz dodać do menu dowolny moduł lub blok (particle). Wystarczy skorzystać z metody przeciągnij i upuść (drag & drop). Kliknij wybrany element, a następnie kliknij przycisk Select. Możesz także skorzystać z pola Search, aby przefiltrować dostępne bloki.

W podobny sposób możesz umieścić wybrany moduł. Wówczas należy skorzystać z przycisku Module. Kiedy upuścisz go w wybranym miejscu menu, zostanie wyświetlone okno Pick a Module z listą dostępnych modułów. Wybierz jeden z nich i kliknij przycisk Select. Możesz także skorzystać z pola Search, aby przefiltrować dostępne moduły.

Aby usunąć wybrany element (moduł lub blok particle) z projektowanego menu, wystarczy przeciągnąć go do górnego obszaru okna do obszaru z napisem Drop here to delete.

Pozycje podrzędne mogą być wyświetlane w jednej lub w kilku kolumnach. Aby dodać kolumnę wystarczy kliknąć ikonkę ze znakiem "+" znajdującą się po prawej stronie w dolnym obszarze wyświetlającym pozycje podrzędne. Do nowych kolumn możesz przenieść istniejące pozycje podrzędne lub dodać dowolny element (particle) lub moduł. Szerokość kolumn możesz dowolnie zmieniać wskazując krawędź pomiędzy nimi i przeciągając kursorem myszy w lewo lub prawo, aż do uzyskania odpowiedniej wartości procentowej.

Zobacz, jak może wyglądać menu zmodyfikowane w edytorze menu Gantry 5 wraz z elementami podrzędnymi dla pozycji Feature:

Uatrakcyjnienie wyglądu menu, to tylko jedna z wielu dodatkowych możliwości framework-a Gantry 5. Więcej na temat Gantry 5 znajdziesz w mojej książce: Gantry. Tworzenie szablonów dla Joomla!. Możesz także skorzystać z dokumentacji framework-a Gantry 5, którą znajdziesz pod adresem: docs.gantry.org

Zachęcam Cię gorąco do uczestniczenia w różnego typu spotkaniach z innymi użytkownikami systemu Joomla! W różnych miejscach w Polsce regularnie odbywają się lokalne spotkania Joomla! User Group (tzw. JUG-i). Na stronie Fundacji PCJ Otwarte Źródła, znajdziesz adresy stron poszczególnych grup z całej Polski. Koniecznie sprawdź, czy odbywają się spotkania w Twojej okolicy. Raz w roku organizowane jest ogólnopolskie spotkanie JoomlaDay Poland. Sprawdź, w jakim mieście odbywa się w tym roku i nawet przez chwilę nie zastanawiaj się, czy warto być na tym spotkaniu! WARTO!

Zobacz moją prelekcję na temat Gantry 5 podczas spotkania Joomla! User Group Małopolska:

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?

Szablon dla Joomla! - darmowy, czy płatny?
Gantry 5 - tworzenie szablonów dla Joomla!

Podobne wpisy

 

  By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.slawop.net/

  Najnowsze komentarze

  Gość - Studio Jak wybrać hosting dla Joomla!?
  13 wrzesień 2019
  Warto jeszcze dopisać punkt, żeby przy wyborze wybrać panel między DirectAdmin/cPanel. Niektóre hostingi mają swoje własne rozwiązania - czasami bardzo specyficzne, co niekoniecznie jest dobrą rzeczą
  Gość - Marek Szyfrowanie symetryczne a niesymetryczne
  09 czerwiec 2019
  "Klucz przekazany do publicznej wiadomości, nazywany jest kluczem publicznym lub jawnym. Może on być stosowany do szyfrowania lub deszyfrowania informacji otrzymanych od osoby, która go wygenerowała. ...
  Gość - Marek Tworzenie szablonów dla Joomla! Helix Ultimate
  10 maj 2019
  Witam, napotkałem problem pojawiający się przy zmianie kolorów tła czy czcionek oraz importowaniem ustawień. W pierwszym przypadku, po zmianie kolorów i ich zapisaniem, panel podglądu strony przeładow...
  Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
  03 styczeń 2019
  Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
  Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
  02 styczeń 2019
  Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...