Jak robić szybkie i dostępne strony WWW - 4 spotkanie JUG Jawor

Jak robić szybkie i dostępne strony WWW - 4 spotkanie JUG Jawor

Mnóstwo wiedzy, fantastyczny koncert i wiele nowych znajomości :-)

Czwarte spotkanie webmasterów, programistów, grafików, specjalistów SEO, użytkowników i miłośników CMS Joomla! jest już za Nami. W sobotę, 13 lutego 2016 r. w Restauracji DUKAT było bardzo gorąco! Sześciu prelegentów, ogrom wiedzy, fantastyczny koncert i klimatyczne wnętrza zrobiły swoje.

Ogromnie cieszy mnie fakt, że jest Nas coraz więcej. Na każdym spotkaniu przybywa nowych osób. Tym razem, oprócz Naszych przyjaciół z Joomla! User Group Silesia, gościliśmy osoby z Jawora, Złotoryi, Świdnicy, Żmigrodu, Jeleniej Góry, Wrocławia, a nawet z Berlina! Jeżeli pracujesz z Joomla! i mieszkasz w Jaworze lub okolicach, to nie powinieneś mieć wymówek, aby być na Naszym spotkaniu ;-)

Super było poznać tyle nowych osób. Mam nadzieję, że spotkamy się ponownie podczas kolejnego Joomla! User Group Jawor.

Dziękuję serdecznie wszystkim za obecność, wspólnie spędzony czas i wspaniałą atmosferę!

Zdjęcie balonów walentynkowych z logo Joomla!

Jestem pewien, że wspólnie spędzony czas był świetną inwestycją w siebie, swój rozwój i wiedzę. Takie spotkania to doskonała okazja do poznania nowych osób, nawiązania ciekawych znajomości i relacji, często przyjacielskich, które nierzadko stają się czymś więcej niż tylko wspólnym szkoleniem lub biznesem.

Sporo miejsca podczas spotkania poświęciliśmy zagadnieniom związanym z tworzeniem tzw. dostępnych stron, czyli takich, które będą przyjazne także dla osób niepełnosprawnych oraz osób starszych. Takie wymagania obecnie muszą spełniać wszystkie witryny urzędów i instytucji publicznych, organizacji pozarządowych, które realizują zadania publiczne oraz organizacji pozarządowych i firm otrzymujących fundusze europejskie. 

Ten bardzo istotny temat  przedstawił Stefan Wajda, człowiek nr 1 w świecie Joomla! Stefan jest współtwórcą Polskiego Centrum Joomla oraz prezesem Fundacji PCJ Otwarte Źródła. Jest autorem większości tłumaczeń Joomla! na język polski oraz systemu pomocy podręcznej. Opublikował ponad 3000 artykułów poświęconych niemal wszystkim aspektom Joomla! Jest także koordynatorem zespołu organizacyjnego JoomlaDay! Poland.

Ogromne brawa, słowa uznania i serdeczne podziękowania należą się prelegentom, którzy zechcieli przyjechać z różnych części kraju i podzielić się swoją wiedzą. Większość z nich przyjechała pomimo mocno napiętego kalendarza. 

Bardzo dziękuję przyjaciołom (Marek Głownia, Piotr Magda) z Joomla! User Group Silesia, którzy zechcieli przyjechać specjalnie na to spotkanie. To są po prostu ludzie, któtrzy dotrzymują słowa! Obiecali, że przyjadą i dotrzymali słowa. 

A jak jest z Tobą? Dotrzymujesz słowa? To nie jest trudne, po prostu nie rób sobie wymówek, kiedy trzeba coś zrobić, gdzieś pojechać lub czegoś nowego się nauczyć. A jednak, na każde spotkanie, zawsze znajdzie się kilka osób, które zgłoszą swój udział i się nie pojawią. Nas już to nie dziwi, bo przecież tak łatwo zrezygnować, zwłaszcza, wówczas, kiedy coś jest za darmo ;-)

Acha, jeszcze jedna porcja podziękowań! Spotkanie w takiej formie nie byłoby możliwe, gdyby nie ogromna pomoc, współpraca i mnóstwo poświęconego czasu i pracy teamu organizacyjnego. Michał Wargacki, z którym od samego początku współpracuję przy organizacji JUG Jawor, jest często jednocześnie organizatorem, prelegentem i fotografem! Mimo studiów i mnóstwa innych zajęć znajduje czas, aby zająć się organizacją spotkań miłośników Joomla! Co więcej, pomaga innym Joomla! User Group w całej Polsce zapewniając im obsługę fotograficzną. Teraz stanowimy już na tyle zgrany team, że wiem, że rozumiemy się niemal bez słów. Michał, serdecznie dziękuję! 

Niedawno dołączył do Nas także Andrzej Hadryś, którego zapał i pomoc jest nie do przecenienia. Andrzej od 15 lat zajmuje się systemami zabezpieczeń prowadząc własną firmę A&P Serwis. Sam mawia, że tylko nosi graty i realizuje Nasze prośby, ale my z Michałem doskonale wiemy, że robi o wiele więcej niż prosimy. Andrzej serdecznie dziękuję za Twoją pomoc. Mam nadzieję, że pozostaniesz dłużej w teamie organizacyjnym JUG Jawor.

Zdjęcie przedstawiające team organizacyjny JUG Jawor

Jak już wspomniałem na samym początku, spotkanie odbyło się w Restauracji DUKAT. Dzięki uprzejmości przesympatycznej Pani Halinki prowadzącej restaurację, dla Naszych gości czekały pięknie urządzone apartamenty, w których mogli chwilę odpocząć i odświeżyć się przed spotkaniem. Mam nadzieję, że czuli się w nich dobrze i wypoczęci wrócili do domów.

Dla wszystkich gości spoza Jawora przygotowaliśmy drobne upominki, coś słodkiego oraz piękne albumy z ciekawymi miejscami Jawora i super jaworskie kubki oraz ekstra długopisy promujące miasto Jawor. Prezenty zostały zapakowane do porządnych, ekologicznych jaworskich toreb. Wszystkie te jaworskie upominki zostały przekazane Nam przez burmistrza Jawora Pana Emiliana Berę za pośrednictwem sympatycznej załogi Wydział Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta Jawora. Bardzo serdecznie dziękujemy za pomoc i wsparcie i liczymy na dalszą współpracę :-)

 Zdjęcie przedstawiające kubki i długopisy promujące Jawor

Kilka minut po piętnastej, kiedy komplet miejsc został wypełniony przez uczestników, rozpocząłem spotkanie witając wszystkich uczestników i zaproszonych gości. Była to także okazja do przedstawienia prelegentów, a także prezentacji Naszych partnerów oraz sponsorów i prezentów, jakie ufundowali dla uczestników spotkania.

Kolaż zdjęć

Pierwsza prelekcja, to wystąpienie Stefana Wajdy, który przedstawił główne założenia projektu Kuźnia Dostępnych Stron. Projekt ten powstał, aby wspomóc webmasterów, administratorów i redaktorów serwisów realizujących zadania publiczne, które w świetle obecnego prawa powinny spełniać standardy dostępności i być zgodne z wytycznymi WCAG 2.0.

Serwis WWW projektu jest źródłem użytecznej wiedzy, dobrych praktyk i pomocnych narzędzi, takich jak instrukcje i procedury dla administratorów i redaktorów serwisu, a także szablonów zgodnych z wymogami dostępności. Co więcej, wszystkie materiały i szablony udostępnione są za darmo!

Szablony zostały przygotowane przez profesjonalistów z firmy DJ-Projekty - sponsora JUG Jawor, która pod marką Joomla-Monster.pl zajmuje się tworzeniem szablonów dla CMS Joomla! Wszystkie szablony zgodne z wytycznymi WCAG bazują na frameworku EF4, który ma na naprawdę spore możliwości konfiguracyjne. Aby zapoznać się szczegółowo z wszystkimi dostępnymi opcjami zachęcam do lektury mojego darmowego e-booka: Kurs Joomla! Jak stworzyć własny szablon do Joomla! (http://bitly.com/wsdj-ef4).

Stefan wiele miejsca poświęcił wyjaśnieniu, dlaczego tak bardzo istotne jest tworzenie dostępnych stron i co to w ogóle znaczy. Przecież logicznym jest, że aby internauta mógł korzystać ze strony internetowej musi dostrzegać co na niej się znajduje. Co to oznacza? Obecnie nie ma stron na których nie ma obrazków. Większość z Nas jest w stanie zobaczyć co znajduje się na danym obrazku, ale osoby słabo widzące lub niewidome nie są w stanie tego zobaczyć! Dlatego tak ważne jest właściwe opisanie obrazów umieszczonych na stronie w taki sposób, aby osoby niewidome mogły go "zobaczyć".

To tylko jeden maleńki aspekt przedstawiony przez Stefana Wajdę podczas spotkania, który dał wielu z Nas do myślenia. Przecież każdy obywatel - nie tylko pełnosprawny, ma prawo uzyskać informacje znajdujące się na stronie urzędów, czy instytucji państwowych, prawda? Zatem trzeba robić wszystko co tylko możliwe, aby ułatwić dostęp do tych serwisów dla osób niepełnosprawnych, zwłaszcza, że spora część działań zależna jest od osób tworzących treści, nie tylko od webmasterów ;-)

Prelekcja Stefana niestety nie wyczerpała tematu, a tylko zasygnalizowała problem. Mam nadzieję, że teraz wszyscy zaczniemy pracować nad zwiększeniem dostępności swoich serwisów oraz tych, którymi administrujemy lub prowadzimy.

Kolaż zdjęć przedstawiających Stefana Wajdę podczas swojej prelekcji

Po krótkiej przerwie Dawid Szczepaniec, autor książki Sztuka manipulacji w Internecie poprowadził niezwykle interesującą i motywującą prelekcję zatytułowaną: Zwiększ konwersję! Zmniejsz koszty promocji.... Fajnie było posłuchać z jaką pasją i zaangażowaniem Dawid omawia przykłady działań, które mają ogromny wpływ na odbiór stron internetowych. Okazuje się, że wystarczy zastosować odpowiednie kolory, aby wzbudzić w internautach odpowiednie odczucia ;-)

Dawid przedstawił także kilka fajnych przykładów reguł, takich jak na przykład reguła społecznego dowodu, dzięki którym dowiedzieliśmy się, jakie techniki marketingowe stosowane są przez wielkie marki oraz jak zastosować je we własnym działaniu.

Mam nadzieję, że dzięki poznanym technikom i regułom uczestnicy spotkania będą mogli zastosować je i zwiększyć ilość oczekiwanych działań internautów w swoich witrynach.

Kolaż zdjęć przedstawiający Dawida Szczepaniec podczas jego prelekcji

Trzecia prelekcja, to debiut Macieja Cierniaka, który zechciał podzielić się z Nami swoją wiedzą na temat przyśpieszania stron WWW. Maćka miałem okazję poznać podczas pierwszego Joomla! User Group Jawor, które organizowaliśmy latem 2014 r. Ideą Naszych spotkań jest dzielenie się swoją wiedzą, dlatego też bardzo cieszę się, że Maciej dał się namówić, aby przygotować i poprowadzić prelekcję. W ten sposób rośnie grono osób coraz bardziej zaangażowanych w rozwój Naszej społeczności :-)

Maciej, podczas swojej prelekcji przedstawił obecne trendy w optymalizacji stron. Zauważył, że jednym z wielu czynników, które wpływają na pozycję w wynikach wyszukiwania wyszukiwarki Google, jest na przykład zgodność z wymogami dostępności WCAG 2.0. 

Oprócz tego Maciej omówił kilka ciekawych narzędzi, dzięki którym możemy sprawdzać serwis WWW pod kątem optymalizacji, a także przedstawił najnowsze technologie, które już niedługo będą stosowane w większości witryn.

Maciej, jeszcze raz gratuluję tak udanego debiutu i liczę, na kolejne Twoje prelekcje ;-)

Kolaż zdjęć przedstawiający Macieja Cierniaka podczas jego prelekcji

Mateusz Grabowski w swoim wystąpieniu: Trudne sprawy SEO- czyli gdzie optymalizacja strony nie wystarcza udowodnił, że zna się na swoim fachu i o pozycjonowaniu wie bardzo dużo. Przekonał nas bowiem, że pozycjonowanie wcale nie wymaga wielkiego wysiłku i kosztów. Dzięki wiedzy przekazanej przez Mateusza wiemy już na jakie oferty firm pozycjonerskich nie powinniśmy się nabierać i że tak na prawdę wiele możemy zrobić sami lub niewielkim kosztem, zlecając drobne czynności innym.

Mateusz podkreślił bardzo mocno jedną rzecz, która według niego jest kluczem do osiągnięcia wysokiej pozycji w wyszukiwarkach. Co to za sekret? Linki, linki, linki, linki i jeszcze raz linki :-) Wiemy już także w jaki sposób je zdobywać nie ponosząc kosztów lub za pomocą niewielkich nakładów finansowych.

Kolaż zdjęć przedstawiający Mateusza Grabowskiego podczas jego prelekcji

Piąty prelegent, to Artur Żugaj, który swoją prezentację zatytułował: 10 prostych trików na zwiększenie konwersji twojej strony WWW, pokazał Nam w jaki sposób ludzie czytają treści w Internecie. Artur zwrócił uwagę na bardzo ważną kwestię, która powinna przyświecać Nam podczas projektowania witryn internetowych. Projektując stronę, warto pamiętać, że: Nigdy nie będziesz miał drugiej szansy na wywarcie pierwszego wrażenia.

Kolaż zdjęć przedstawiający Artura Żugaja podczas jego prelekcji

Shortcodes Ultimate - Twój Joomla! na sterydach - to tytuł ostatniej prelekcji, którą poprowadził Wojciech Klocek. Był to praktyczny pokaz ogromnych możliwości, jakie daje zaprojektowane przez Wojtka rozszerzenie, za pomocą którego możemy zrobić niemal wszystko z wyglądem witryny. Setki możliwości, jakie dają shortcody sprawia, że faktycznie nasza strona działa, jak na sterydach ;-)

Kolaż zdjęć przedstawiający Wojciecha Klocka podczas jego prelekcji

W trakcie całego spotkania uczestnicy mogli zdobyć wiele cennych nagród, które ufundowane zostały przez sponsorów Joomla! User Group Jawor:

Było mnóstwo emocji, ponieważ każdy z prelegentów wymyślał różne sposoby na ich zdobycie :-)

Atmosfera spotkania była tak fantastyczna, że większość z Nas nie zauważyła nawet która godzina! Nim się spostrzegliśmy, było już po 21:00. Pomimo sześciu godzin intensywnej nauki nikt nie czuł znużenia, bo przecież to zdecydowanie zbyt wczesna pora, aby się rozstawać! Zatem na zakończenie części prelekcyjno wykładowej pstrykamy wspólną fotkę i rozpoczynamy After Party :-)

Zdjęcie uczestników 4 spotkania Joomla! User Group Jawor
Obsługa Foto podczas spotkania JUG Jawor: FOTOMICH

Na rozpoczęcie After Party przygotowaliśmy niezwykłą niespodziankę - gitarowy koncert rockowy w wykonaniu Waldemara Wdowiaka. Waldek jest nauczycielem przedmiotów informatycznych w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, a jego pasją jest gra na gitarze elektrycznej i wideofilmowanie. Jest członkiem zespołu Niepoprawni, który od kilku lat koncertuje na Dolnym Śląsku. Mam nadzieję, że wydadzą niebawem własną płytę, ale na razie możesz zobaczyć ich teledysk:

Uczestnicy spotkania słuchali z otwartymi ustami coverów Joe Satrianiego w wykonaniu Waldka. Waldi jest wielkim fanem tego artysty. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem umiejętności, jakie zaprezentował podczas niemal godzinnego koncertu i pomimo dwóch bisów nie chcieli aby przestał grać. Niestety wszystko co dobre kiedyś się kończy ;-)

Kolaż zdjęć z koncertu Waldemara Wdowiaka

Po koncercie, mimo później pory, wszyscy, którzy mieli jeszcze za mało wrażeń i własnego towarzystwa pozostali w Restauracji DUKAT. Większość z Nas zgłodniała po całym dniu pełnym nauki i wrażeń po koncercie, więc kuchnia restauracji miała pełne ręce roboty.

To był wspaniały czas, kiedy można było swobodnie porozmawiać z przyjaciółmi z Joomla! User Group Silesia oraz nowymi uczestnikami spotkania. A było o czym rozmawiać, bo spotkanie zamknęliśmy grupo po 1 w nocy ;-)

Niektórzy reporterzy (Daniel Śmiłowski - DJA24.pl) obecni na evencie, działali tak szybko, że swój materiał opublikowali późno w nocy i jeszcze podczas After Party mogliśmy zobaczyć krótki reportaż wideo:

Takie spotkania zawsze przekonują mnie, że Joomla! to nie tylko tworzenie stron, programowanie aplikacji tworzenie grafiki i administrowanie serwisami, ale... TO PRZEDE WSZYSTKIM LUDZIE!

 Zdjęcie przedstawiające kilku uczestników podczas niedzielnego spotkania

Już dzisiaj planujemy kolejne, letnie spotkanie pod koniec czerwca lub na początku lipca, na które zapraszamy wszystkich Joomla! Fanów z całego świata :-) Szczegóły wkrótce!

Koniecznie śledź Nasz Fanpage, aby być na bieżąco z aktualnymi informacjami!

Więcej fotek z tego spotkania zobaczysz na Naszym Fanpage: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.990260714381965.1073741839.652220714852635&type=3 

Oficjalny serwis Joomla! User Group Jawor: jug-jawor.joomla.pl

Jeżeli chcesz być na bieżąco z informacjami dotyczącymi Naszych spotkań, polub Nasz fanepage: www.facebook.com/jugjawor

DO ZOBACZENIA!

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?

Co nowego w Joomla! 3.5?
KURS JOOMLA! Pokaż treść w atrakcyjnym wydaniu
 

  By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.slawop.net/

  Najnowsze komentarze

  Gość - Studio Jak wybrać hosting dla Joomla!?
  13 wrzesień 2019
  Warto jeszcze dopisać punkt, żeby przy wyborze wybrać panel między DirectAdmin/cPanel. Niektóre hostingi mają swoje własne rozwiązania - czasami bardzo specyficzne, co niekoniecznie jest dobrą rzeczą
  Gość - Marek Szyfrowanie symetryczne a niesymetryczne
  09 czerwiec 2019
  "Klucz przekazany do publicznej wiadomości, nazywany jest kluczem publicznym lub jawnym. Może on być stosowany do szyfrowania lub deszyfrowania informacji otrzymanych od osoby, która go wygenerowała. ...
  Gość - Marek Tworzenie szablonów dla Joomla! Helix Ultimate
  10 maj 2019
  Witam, napotkałem problem pojawiający się przy zmianie kolorów tła czy czcionek oraz importowaniem ustawień. W pierwszym przypadku, po zmianie kolorów i ich zapisaniem, panel podglądu strony przeładow...
  Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
  03 styczeń 2019
  Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
  Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
  02 styczeń 2019
  Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...