Jak przygotować się do egzaminów?

Jeżeli jesteś uczniem lub studentem, to zapewne znasz to uczucie, kiedy zbliża się okres wystawiania ocen lub w przypadku studentów - sesja egzaminacyjna. Niektórzy zdają maturę, inni dodatkowo egzamin zawodowy. Dla większości jest to okres wzmożonego wysiłku intelektualnego i fizycznego ;-) Nieprzespane noce, stres, zmęczenie, często zniechęcenie! ZNASZ TEN STAN?

Co ja mogę o tym wiedzieć, skoro jestem po drugiej stronie barykady? Ano trochę wiem. Po pierwsze, pomimo, że swoje pierwsze studia ukończyłem w czasach prehistorycznych, to jeszcze niecały rok temu byłem studentem - znowu ;-). Zachciało mi się studiować aplikacje handlu elektronicznego ;-) Zresztą nie ważne co, ważne, że dokładnie wiem jak to jest! Po drugie, mój zawód wymaga ciągłego doskonalenia się, więc co jakiś czas trzeba zdać jakiś egzamin :-) Po trzecie,  ubiegając się o kolejne tzw. stopnie awansu zawodowego również nauczyciel staje przed różnymi komisjami i wierz mi, mimo, że nie wszyscy się do tego przyznają, to stresują się jak cholera! No i wreszcie po piąte, ponieważ jestem po tej drugiej stronie, mogę poradzić Tobie co robić, abyś miał (miała) większe szanse na zaliczenie/zdanie egzaminu ;-)

Może już kolejny rok, czy semestr masz to samo napięcie i myślisz sobie: znowu to samo - trzeba będzie kuć, pisać ściągi (mam nadzieję, że tylko po to, aby się z nich uczyć), latać i załatwiać jakieś niedokończone sprawy, zaległe laboratoria, ćwiczenia, czy zadania. Pewnie powiesz, że masz już dość i nienawidzisz szkoły! Tylko zadaj sobie pytanie: co zamierzam w życiu robić? Już słyszę odpowiedzi w stylu: mam jeszcze czas aby się nad tym zastanowić, albo: nie ważne co będę robił, ważne, że nie będę musiał się uczyć tych wszystkich bzdur! Może powiesz, że masz już sprecyzowany cel życiowy i powiedzmy chcesz być programistą (bo podobno nieźle zarabiają ;-)) i na pewnie nie będzie ci potrzebna wiedza o tym jaki jest stan upraw i opadów w Bangladeszu, albo znajomość tablicy Medelejewa! Może i nie będziesz potrzebował tej wiedzy, ale nie łudź się - nie ukończysz szkoły ponadgimnazjalnej i nie pójdziesz na wymarzony kierunek studiów, jeżeli nie będziesz znał podstaw z podstaw! Można oczywiście biadolić, po co mi to, po co mi tamto - tylko po co? Aby sobie ulżyć? Jeżeli Tobie to pomoże, to proszę bardzo.

A teraz wyobraź sobie taką sytuację: zbliża się koniec semestru lub roku a Ty wstajesz rano wypoczęty i zrelaksowany - wiesz, że właśnie nadchodzi czas większego luzu i zrelaksowania. Masz przecież wszystko już dawno pozaliczane, do egzaminów jesteś świetnie przygotowany. Potrafisz to sobie wyobrazić? Czy na samą myśl nie masz uśmiechu na twarzy?

No tak, ale zapewne zaraz się podniosą głosy, że pomarzyć to sobie zawsze można, a rzeczywistość jest taka a nie inna. OK, w Twoim wypadku jest tak a nie inaczej. Czy sądzisz, że nie ma  takich uczniów/studentów? Rozejrzyj się, a zapewne znajdziesz na pewno kilku. Czym się od Ciebie różnią? Mają więcej kasy? Lepsze warunki do nauki? Może są bardziej inteligentni? A może znajdź kogoś takiego i zapytaj, co takiego robi, że mu wychodzi! Sądzę, że dowiedziałbyś się tego co zapewne w dużej części już wiesz. Pytanie tylko co was różni? Osobiście uważam, że decydujący wpływ ma Twoje nastawienie!

No dobrze, wróćmy do meritum sprawy. Co zrobić, aby czuć się zrelaksowanym i zadowolonym w tym gorącym okresie egzaminacyjnym? Pomińmy już na wstępie wszelkie wspomagacze, dopalacze, uszczęśliwiacze, wyluzowywacze itp. itd. Będziesz musiał zmienić kilka nawyków myślowych i sposobów postępowania. Gdy to się Tobie uda, to gwarantuję, że zobaczysz jak bardzo te zmiany są korzystne dla Ciebie.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Jeżeli zadbasz o ciało, to i umysł będzie pracował bardziej efektywnie. Warto więc regularnie wykonywać jakieś ćwiczenia fizyczne i prowadzić zdrowy tryb życia. Dzięki temu pobudzasz krążenie i utrzymujesz swoje mięśnie w stanie gotowości. Jest to szczególnie istotne dla Ciebie, ponieważ większość pracy wykonujesz umysłowo. Przesiadywanie przed komputerem lub ekranem telewizora powoduje, że mało się ruszasz, że obciążasz swój kręgosłup i napinasz tylko niewielkie partie mięśni. Nie wiem, czy wiesz, ale brak ruchu jest jedną z głównych przyczyn globalnej otyłości i jak podają statystyki już co czwarte dziecko w europie boryka się z nadwagą.

Nie musisz od razu zapisywać się na siłownię i wyciskać kilogramy, ale zacznij od codziennych ćwiczeń porannych. Kika przysiadów, skłonów pompek i brzuszków powinno na początek wystarczyć! Tylko pamiętaj: CO DZIENNIE!

Kiedy siedzisz i się uczysz pewnie nie raz miałeś wrażenie, że nic Ci nie wchodzi do głowy. Proponuję, abyś w takich sytuacjach zrobił sobie 15 minutowy spacer. Ale uważaj abyś nie uległ pokusie i nie przedłużał spaceru do kilku godzin, bo wtedy po przyjściu do domu, zamiast efektywnej nauki, popadniesz w panikę i zamiast iść spać i odpoczywać będziesz próbował nadrabiać "straty".

Niebagatelną kwestią o jakiej często zapominasz to właściwe odżywianie. Pewnie słyszałeś już nie raz, jak ważne jest dostarczanie organizmowi niezbędnych witamin i minerałów poprzez prawidłowe żywienie. W okresie wzmożonego wysiłku umysłowego powinieneś jeść posiłki lekkie i energetyczne. Dietetycy zalecają tzw. dietę alkaliczną. Ciężkie jedzenie, takie jak np. mięso (zwłaszcza smażone), powoduje, że spada Twoja energia po spożyciu, ponieważ Twój organizm musi wytworzyć dużą ilość enzymów, które poradzą sobie z trawieniem złożonych białek.

Bardzo istotne jest również to co pijesz i ile. Podczas nauki powinieneś pić czystą niegazowaną wodę. Pij często i małymi łyczkami.

Twoje nastawienie

To jest chyba jedna z najtrudniejszych rzeczy do zrobienia! Musisz wierzyć w to, co robisz. Pamiętaj, że umysł ludzki ma niesamowite właściwości i możliwości. Nie będę ich teraz tutaj opisywał, może podam je w przygotowywanych kursach dla osób, które zapiszą się na listę (podająć swoje imię oraz e-mail na samym końcu tekstu). Ważne jest abyś pamiętał, że jesteś wyposażony przez naturę w super sprzęt, który ma ogromne możliwości. Musisz tylko umieć wykorzystać ten sprzęt. Nie masz instrukcji obsługi, to nie wiesz który guzik nacisnąć, aby osiągnąć pożądany efekt ;-)

Zauważ na przykład, że gdy masz dobry humor i jesteś w świetnym nastroju, to wiele spraw wydaje się łatwych. Spróbuj uczyć się właśnie wtedy - osiągniesz wówczas niesamowite rezultaty.

Zmień swoje bezużyteczne przekonania (np. że nie lubisz matematyki), na przekonania, które zaprowadzą Cie do osiągania rezultatów. Jeżeli co dziennie powtarzasz sobie, że matematyka jest trudna, że nie rozumiesz, nie dasz rady się tego nauczyć, to co dziennie przekonujesz siebie, że właśnie tak jest. Spróbuj odwrotnie :-) Problem polega na tym, że musi to być przekonanie, a nie sztuczne udawanie i wypowiadanie słów. Nie jest to łatwe zadanie, ale osoby, które potrafią zmienić swoje bezużyteczne przekonania osiągają niebywałe efekty.

Musisz pamiętać, że sama zmiana przekonania nie wystarczy, aby osiągnąć, to co sobie zaplanowałeś. Nie wystarczy, że przekonasz samego siebie, że lubisz matematykę. Musisz jeszcze podjąć jakąś AKCJĘ! Musisz zacząć coś robić, aby osiągnąć zamierzony cel. Może w ramach relaksu podczas przerwy zrobisz kilka zadanek z matematyki? ;-)

Twoja koncentracja

Być może powiesz, że osiągasz słabe wyniki w nauce, bo nie możesz się skoncentrować i nic nie wchodzi Tobie do głowy. Zadaj sobie pytanie, czy  masz problemy z koncentracją w stosunku do wszystkiego co robisz? Czy zdarza się Tobie, ze godzinami siedzisz zajmując się swoją pasją - gry komputerowe, muzyka, czy oglądanie meczów piłki nożnej? Jeżeli Twoja odpowiedź brzmi TAK, to oznacza, że koncentracja nie jest umiejętnością, której Ty nie posiadasz. Musisz tylko odpowiednio skierować swoją uwagę na cel, który chciałbyś osiągnąć.

Tak na prawdę, to koncentracja w dużej mierze zależy od Twojej motywacji. Jeżeli czegoś bardzo pragniesz (np. być na kolejnym roku studiów lub w kolejnej klasie), koncentrujesz się na wykonywaniu czynności, które mogą doprowadzić Cie do celu!

Jak się uczyć?

Jeżeli dbasz o swoje zdrowie, właściwie się odżywiasz, zdecydowałeś się polubić matematykę (przepraszam, że czepiłem się akurat tego przedmiotu) i pracujesz nad swoją koncentracją, to spróbuj wykorzystać jeszcze metody, które pomogą Tobie w lepszym przyswojeniu materiału.

Dziel materiał na mniejsze części

Jeżeli masz do nauki jakiś obszerny materiał, podziel go na drobniejsze elementy. Przyswajaj go po kawałeczku. Szybciej nauczysz się mniejszej ilości materiału i zobaczysz, że możesz się nauczyć, czyli zauważysz postępy w nauce.

Stosuj przerwy w nauce

Nie bez przyczyny lekcje w szkole trwają 45 minut a zajęcia na studiach 90 minut, po czym jest przerwa. Jeżeli przygotowujesz się do sprawdzianu lub egzaminu, to staraj się robić krótkie przerwy co 30-90 minut. Badania wykazują, że po 30 minutach Twój mózg zaczyna się nudzić, co powoduje, że jesteś w stanie mniej informacji zapamiętać i zrozumieć.

Świetnie robią ćwiczenia fizyczne podczas przerw. W tym czasie przewietrz także pokój, aby zapewnić swojemu mózgowi i oczom niezbędna ilość tlenu.

Powtarzaj

Jeżeli chcesz zapamiętać większą ilość informacji musisz robić powtórki! Jest to kluczowy punkt, ponieważ jeżeli tego nie zrobisz, to dostęp do uzyskanej przez Ciebie wiedzy maleje wraza z upływającym czasem. Po jakimś czasie w Twojej pamięci zostaje tylko tzw, ślad pamięciowy, dzięki któremu pamiętasz że uczyłeś się tego materiału, ale nie pamiętasz szczegółów.

Podobno każdy z Nas, podobnie jak komputer posiada pamięć długotrwałą - coś jak dysk twardy komputera (HD) i pamięć krótkotrwałą - tak jakby RAM w komputerze :-) Twój mózg najlepiej utrwala przyswajane informacje, przenosząc je z pamięci RAM na HD. Jest to możliwe właśnie podczas powtórek w określonych odstępach czasu. Najlepiej jak powtarzasz materiał po upływie 10 minut, kolejny raz po upływie 1 godziny, następnie po 48 godzinach, tygodniu, miesiącu, 6 miesiącach i roku! Wtedy masz zapis w pamięci długotrwałej na baaardzo długo :-)

Dobrze zarządzaj sobą w czasie

zarządzaj sobą w czasieJeżeli nauczysz się dodrze zarządzać swoim czasem, to będziesz miał więcej czasu na rozrywkę! Jak często słyszałeś od kogoś lub sam wypowiadałeś słowa: nie mam czasu! Jak to nie masz czasu? Przecież każdy z Nas ma 24 godziny do dyspozycji. Czy ty masz mniej lub więcej niż inni? Niedawno przeczytałem ciekawe zdanie: Jedyną osobą, która nie ma czasu, jest ta dwa metry pod ziemią! Zgadzasz się z tym? Pewnie tak, tylko jak to jest, że niektórzy robią więcej rzeczy i maja na wszystko czas, kiedy inni nie nadążają z wykonaniem codziennych zajęć? Przecież nie posiadają jakiś magicznych narzędzi pozwalających zwiększyć dostępną ilość czasu z 24 powiedzmy do 48. Co się okazuje? Wszystko zależy od sprawnego zarządzania sobą w czasie! Nie zarządzania czasem, ale zarządzania sobą w czasie!

Na ten temat powstało wiele opracowań naukowych i książek. Nie ma sensu, abym w tym miejscu to szczegółowo omawiał, tym bardziej, że jeszcze nie czuję się w tej kwestii ekspertem. Co prawda pracuję mocno nad zarządzaniem sobą w czasie, ale jest jeszcze za wcześnie aby mówić, że jestem w tym dobry ;-)

Jest jednak kilka spraw na które powinieneś zwrócić uwagę, jeżeli chciałbyś mieć więcej czasu na rzeczy dla Ciebie istotne.

Bardzo często popełniamy błąd polegający na tym, że wykonujemy wiele rzeczy na raz. O wiele skuteczniejsze będzie Twoje działanie, jeżeli skupisz się w 100% na wykonywaniu jednej czynności, wykonaniu jej i dopiero potem zabierzesz się za kolejne.

Brak dyscypliny powoduje, że zamiast wykonywać dla Ciebie ważne zadania, poświęcasz czas na przyjemności. Musisz działać odwrotnie - najpierw wykonujesz ważne zadania, a potem możesz poświęcić się przyjemnością. Jak masz do napisania jakiś referat na komputerze, to najpierw go napisz, a dopiero potem przeglądaj swoje maile, włącz komunikator, odwiedź portale społecznościowe itp.

Jak często mówisz sobie: zrobię to jutro? Tak wiem, nie ma się co spieszyć, przecież zadanie masz wykonać na przyszły tydzień. Problem polega na tym, że w przyszłym tygodniu mogą być do wykonania inne zadania i w ten sposób nie zrobisz niczego. Przyjmij zasadę, że jeżeli masz zadanie, które zajmie Ci 15-20 minut, to wykonaj je natychmiast. Przestań odkładać na jutro. Zrób to dzisiaj!

Jeżeli chcesz efektywnie wykonać swoje zadanie, to powinieneś pozbyć się czynników zewnętrznych, które kradną czas. Wyłącz komórkę, komunikator i program pocztowy oraz zamknij okno z portalem społecznościowym. To są złodzieje Twojego czasu i tylko czekają na to, aby ci go ukraść. Nie zapomnij także o innych złodziejach czasu, takich jak na przykład telewizja. zadaj sobie pytanie, co zyskasz dzięki temu, że spędzisz kilka godzin przed telewizorem? Czy oglądnięcie kolejnego filmu lub wiadomości zmieni Twoje życie na lepsze? Pomyśl o tym.

Podsumowanie

Na pewno nie wyczerpałem całości zagadnienia i jeżeli przeczytałeś całość uważnie, to zapewne zauważyłeś, że nie mam dla Ciebie metody, dzięki której nie będziesz musiał nic robić a cała potrzebna wiedza znajdzie się w Twojej głowie.

Jeżeli zastosujesz na serio opisywane wyżej metody, to zdziwisz się jak zauważysz, że przed końcem semestru lub roku nie będziesz już czuł tego napięcia i nerwówki jak kiedyś. Będziesz mógł myśleć spokojnie o zbliżającym się odpoczynku - wakacjach! Zamiast myśleć o tym co Cię czeka w najbliższych dniach i zarywać noce próbując nadgonić materiał i wszelkie zaległości będziesz planował jak i gdzie spędzisz wakacje i ilu fajnych ludzi poznasz.

Napisz proszę komentarz poniżej, jeżeli udało się Tobie choś trochę poprawić swoje wyniki. Może masz własne zdanie na ten temat i chciałbyś się nim podzielić? Zapraszam do komentowania!

 

Uważasz, że artykuł był ciekawy i chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Twoje imię:


Adres email:


Joomla 1.6 - sizable text
Joomla! 1.5 - instalacja i konfiguracja

Podobne wpisy

 

  By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.slawop.net/

  Najnowsze komentarze

  Gość - Studio Jak wybrać hosting dla Joomla!?
  13 wrzesień 2019
  Warto jeszcze dopisać punkt, żeby przy wyborze wybrać panel między DirectAdmin/cPanel. Niektóre hostingi mają swoje własne rozwiązania - czasami bardzo specyficzne, co niekoniecznie jest dobrą rzeczą
  Gość - Marek Szyfrowanie symetryczne a niesymetryczne
  09 czerwiec 2019
  "Klucz przekazany do publicznej wiadomości, nazywany jest kluczem publicznym lub jawnym. Może on być stosowany do szyfrowania lub deszyfrowania informacji otrzymanych od osoby, która go wygenerowała. ...
  Gość - Marek Tworzenie szablonów dla Joomla! Helix Ultimate
  10 maj 2019
  Witam, napotkałem problem pojawiający się przy zmianie kolorów tła czy czcionek oraz importowaniem ustawień. W pierwszym przypadku, po zmianie kolorów i ich zapisaniem, panel podglądu strony przeładow...
  Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
  03 styczeń 2019
  Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
  Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
  02 styczeń 2019
  Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...