Jak kobiety robią internety, bezpieczeństwo i biznes z Joomla!

Jak kobiety robią internety, bezpieczeństwo i biznes z Joomla!

Niesamowita porcja wiedzy, wrażeń i nowych znajomości :-)

11 lipca 2015 r. - trzecie spotkanie użytkowników i fanów CMS Joomla! tym razem nieco w innej konwencji. Postanowiliśmy zorganizować całość, zarówno część edukacyjno - warsztatową, jak i After Party w jednym miejscu - w klimatycznej Restauracji DUKAT.

Kolejne spotkanie, to kolejna selekcja osób, z którymi warto się spotykać! Piękna, słoneczna pogoda może być bardzo dobrą wymówką, aby nie przyjść, bo przecież lepiej jest usiąść nad wodą lub przed TV z piwkiem w ręku ;-) Cieszy mnie jednak fakt, że ze spotkania na spotkanie jest coraz więcej osób! A jeszcze fajniejsze jest to, że zaczyna się tworzyć stała ekipa :-)

Dziękuję serdecznie wszystkim za obecność, wspólnie spędzony czas i wspaniałą atmosferę!

 Uczestnicy spotkania JUG Jawor

Mam nadzieję, że czas spędzony na trzecim spotkaniu Joomla! User Group Jawor, był świetną inwestycją w siebie, w swoją wiedzę i własny rozwój. Wiem, że podczas takich spotkań bardzo często nawiązują się ciekawe relacje, często przyjacielskie, które są czymś więcej niż tylko wspólnym szkoleniem lub biznesem ;-)

To spotkanie było dla mnie bardzo szczególne. Dlaczego? Ponieważ z Naszego zaproszenia skorzystało wiele ważnych w świecie Joomla! osób z całej Polski!

Wyobraź sobie, że gościliśmy człowieka nr 1 w Polsce, który od narodzin Joomla! promuje, rozwija i wspiera ten projekt! O kim mowa? A kojarzysz z sieci pseudonim Zwiastun? Tak, tak, to On, Stefan Wajda! Stefan jest współtwórcą Polskiego Centrum Joomla oraz prezesem Fundacji PCJ Otwarte Źródła. To on jest autorem większości tłumaczeń Joomla! na język polski oraz systemu pomocy podręcznej. Opublikował ponad 3000 artykułów poświęconych niemal wszystkim aspektom Joomla! Jest także koordynatorem zespołu organizacyjnego JoomlaDay! Poland. Jeżeli pracujesz z Joomla!, to nie powinno zabraknąć Cię na tym spotkaniu! Zwłaszcza, kiedy mieszkasz w Jaworze lub na tyle blisko, aby do niego dojechać.

Szczególne podziękowania chciałbym skierować do Naszych prelegentów: Justyny Michallek, Andrzeja Herzberga, Norberta Sulżyckiego i Michała Trzepizura, którzy zechcieli przyjechać z różnych części kraju i podzielić się swoją wiedzą. Gorące słowa uznania należą się Justynie i Andrzejowi, którzy pomimo bardzo mocno napiętego kalendarza przyjechali aż z Trójmiasta! Serdecznie dziękuję Norbertowi, który tułał się pociągami ze Szczecina i zechciał przyjąć Nasze zaproszenie. Bardzo dziękuję Michałowi, który jeszcze nigdy Nam nie odmówił i jest na każdym spotkaniu Joomla! User Group Jawor. Cieszy mnie fakt, że tym razem gościliśmy go razem z małżonką Emilią. Mam nadzieję, że udało im się spędzić w Jaworze kilka wolnych chwil razem ;-)

Bardzo, bardzo dziękuję Danucie Idzik, Przemkowi Wróblowi, Piotrowi Magdzie, Markowi Głowni - przyjaciołom z Joomla User Group Silesia, którzy zechcieli przyjechać specjalnie na Nasze spotkanie. Niektórzy musieli się mocno nagimnastykować logistycznie, aby móc z Nami być.

Ci wszyscy ludzie z całej Polski przyjechali, bo po prostu obiecali! A Ty masz w swoim otoczeniu przyjaciół, na których można polegać? Jest ich zapewne niewielu, prawda? Duma mnie rozpiera, że w gronie moich znajomych jest coraz więcej osób, które należą do elitarnej grupy, która dotrzymuje danego słowa!

Coraz częściej ludzie pytają się mnie dlaczego tak emocjonalnie do tego podchodzę? Co jest takiego w tym jakimś Joomla!, że tak się tym podniecam? Ostatnio najczęściej odpowiadam krótko: LUDZIE! Bo to oni właśnie tworzą niesamowitą, pełną entuzjazmu społeczność, która wspiera się i motywuje do coraz większych wyzwań.

A jak jest z Tobą? Chcesz należeć do grona tych osób? Nic prostszego! Po prostu nie rób sobie wymówek, kiedy trzeba coś zrobić, gdzieś pojechać lub czegoś nowego się nauczyć.

OK, pora na właściwą relację ze spotkania :-)

Jak już wspomniałem na samym początku, zmieniliśmy trochę konwencję naszego spotkania i postanowiliśmy całość zorganizować w Restauracji DUKAT. Ponieważ część zaproszonych prelegentów i gości specjalnych spotkania musiała pokonać sporą odległość, część z nich zadeklarowała przyjazd dzień wcześniej. Wspólnie z Michałem Wargackim, współorganizatorem Joomla! User Group Jawor postanowiliśmy to wykorzystać i zorganizować Before Party Grill, czyli wieczorne spotkanie na łonie natury ;-) Było na prawdę wyśmienicie!

Before Party Grill przed spotkaniem JUG Jawor

Dzięki uprzejmości przesympatycznej Pani Halinki prowadzącej Restaurację DUKAT, dla Naszych gości czekały pięknie urządzone apartamenty, w których mogli chwilę odpocząć i odświeżyć się przed spotkaniem. Mam nadzieję, że Nasi goście czuli się w nich dobrze i wypoczęci wrócili do domów.

Dla gości spoza Jawora przygotowaliśmy drobne upominki, coś słodkiego oraz piękne albumy ciekawe pokazujące miejsca w Jaworze i okolicach, mapy okolic Jawora, super jaworskie kubki i długopisy oraz ekstra koszulki promujące miasto Jawor i JUG Jawor. Wszystkie prezenty zostały zapakowane do porządnych, ekologicznych jaworskich toreb. Wszystkie te jaworskie upominki zostały przekazane Nam przez burmistrza Jawora Pana Emiliana Berę za pośrednictwem Naszego przyjaciela Daniela Śmiłowskiego. Obu Panom serdecznie dziękujemy za pomoc i wsparcie!

 Upominki i materiały o Jaworze dla gości z Polski

Kilka minut przed rozpoczęciem spotkania Nasz partner medialny - Pan Dariusz Kwaśny, właściciel Telewizji Jawor zbierał materiały do swojej relacji i znów się zaczęło się! Ustawianie tła, wywiady, zdjęcia, autografy... oj zagalopowałem się ;-) Bardzo się cieszę, że udało się namówić Stefana Wajdę i Justynę Michallek na krótki wywiad.

 Stefan Wajda i Justyna Michallek udzielają wywiadu dla TV Jawor

Kilka minut po piętnastej rozpocząłem spotkanie witając wszystkich uczestników i zaproszonych gości. Jak zwykle trochę przesadziłem z czasem rozpoczęcia spotkania. Ale przecież to jedyna okazja do prezentacji Naszych partnerów oraz sponsorów i prezentów, jakie zafundowali. 

 Rozpoczęcie spotkania Joomla User Group Jawor przez Sławomira Pieszczka

Pierwsza prelekcja, to wystąpienie Norberta Sulżyckiego, który pokazał Nam nowe narzędzie: Jornot.com, dzięki któremu można łatwo zidentyfikować przeglądaną witrynę pod kątem zastosowanej wersji Joomla! Norbert opowiedział, jaki cel przyświecał mu podczas tworzenia tego narzędzia i jakie nowe funkcjonalności będą wdrażane w najbliższej przyszłości.

 Prelekcja Norberta Sulżyckiego

Po krótkiej przerwie Justyna Michallek poprowadziła niezwykle interesującą i motywującą prelekcję zatytułowaną tajemniczo: "Joomla! is a woman :-)". Fajnie było posłuchać z jaką pasją i zaangażowaniem Justyna mówi o kobietach, które w branży nowoczesnych technologii się odnalazły i zrzeszają się  jako Geek Girls Carrots. Kobiety bardzo dobrze wpływają na zespół! To stwierdzenie Justyny poparte jest badaniami naukowymi i osobiście uważam, że ma rację :-)

Carrotka podzieliła się z Nami swoim dekalogiem, który pomaga jej realizować się w świecie IT i w życiu:

 • zdefiniuj co tak na prawdę chcesz - wymyśl coś dla siebie, znajdź swoje miejsce na ziemi;
 • dokąd zmierzasz?
 • zdefiniuj siebie - swój własny Brand i bądź ambasadorem swojej marki, identyfikuj się z nią!
 • bądź sobą - chodzi o to, aby być autentycznym, wiarygodnym i uczciwym;
 • rozwijaj się - ucz się od osób, które osiągnęły to, co Ty chcesz osiągnąć i naucz się sprzedawać siebie;
 • ceń swój czas - zawsze znajdzie się coś innego, mniej istotnego do zrobienia i najczęściej cenimy się zbyt nisko;
 • pracuj w zespole - dzięki temu możesz osiągnąć niemal wszystko, dołącz do społeczności Joomla!;
 • nagradzaj się - kiedy zrobisz coś, co było dla Ciebie trudne;
 • dziel się - dziel się swoją wiedzą, dziel się swoim czasem, dziel się swoim majątkiem - to bardzo ważne! Wszystko wróci do Ciebie zwielokrotnione!

Prelekcja Justyny Michallek

Po kolejnej przerwie, rozpoczęliśmy cykl prelekcji związanych z bezpieczeństwem serwisów opartych o Joomla! Michał Trzepizur, współzałożyciel i wiceprezes Fundacji PCJ Otwarte Źródła, pokazał Nam kilka sposobów na zabezpieczenie dostępu do swoich witryn. Zwrócił także uwagę na najczęściej popełniane przez administratorów błędy, które prowadzą do obniżenia poziomu bezpieczeństwa witryny. Prelekcje Michała zawsze bogate są w konkretne przykłady i porządną merytoryczną wiedzę opartą na jego bogatym doświadczeniu. Jeżeli kiedykolwiek będziesz mieć okazję być na jego prelekcji, nie możesz przegapić tej okazji!

Prelekcja Michała Trzepizura

Kolejna prelekcja to moje wystąpienie, w którym pokazałem, jedno z wielu rozszerzeń, dzięki któremu można znacząco podnieść poziom bezpieczeństwa serwisu opartego o Joomla! Admin Tools, to rozszerzenie, którego twórcą jest znany w świecie Joomla! Nicholas Dionysopoulos. Za pomocą Admin Tools możesz zabezpieczyć swoją witrynę przed różnego typu atakami, a także w łatwiejszy sposób zarządzać zasobami zaplecza. Dzięki temu narzędziu możesz zwiększyć bezpieczeństwo i wydajność swojego serwisu, a także możesz zautomatyzować wiele zadań, przez co administrowanie serwisem może być łatwiejsze i mniej czasochłonne.

Admin Tools ma ogromne możliwości i mnóstwo opcji, które nie sposób omówić podczas jednej prezentacji. Dlatego też tym razem skupiłem się tylko na jednym aspekcie: konfiguracji Zapory aplikacji sieciowych.

Prelekcja Sławomira Pieszczka 

Piąty prelegent, to Michał Wargacki, który pokazał dwa sposoby wykonywania kopii zapasowych i przenoszenia strony WWW na hosting. Pierwszy z nich, to tzw. metoda ręczna, która polega na utworzeniu kopii wszystkich plików serwisu oraz kopii bazy danych. Jak trafnie zauważył Stefan Wajda, warto, aby KAŻDY, kto posiada własną witrynę potrafił wykonać kopię zapasową tą właśnie metodą! Dlaczego? Ponieważ można ją zastosować zawsze, nawet wówczas, kiedy zawiodą narzędzia automatyzujące i ułatwiające tworzenie kopii.

Drugi sposób, bardziej komfortowy i intuicyjny polega na wykorzystaniu rewelacyjnego narzędzia Akeeba Backup i skryptu Akeeba Kickstart, których twórcą jest wspomniany już wcześniej autor Admin Tools - Nicholas Dionysopoulos.

 Prelekcja Michała Wargackiego

Dlaczego warto wspierać Joomla, czyli historia sukcesu! - to tytuł ostatniej prelekcji, którą poprowadził Andrzej Herzberg - współwłaściciel firmy, która oferuje rewelacyjne rozszerzenia (DJ-Extension) i szablony (Joomla-Monster) dla Joomla! Mieliśmy okazję przekonać się, jak wyglądała droga do sukcesu firmy w oparciu o wsparcie projektu i społeczności Joomla! Andrzej pokazał Nam także kilka strategii, które doprowadziły firmę do miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Prelekcja Andrzeja Herzberga

Na koniec głos zabrał Stefan Wajda, który opowiedział o rewolucji, jaka wywołała praca grupy osób, która pracowała nad projektem Joomla! Przypomniał, że 2005 roku, nigdzie na świecie nie dysponowano w pełni funkcjonalnymi systemami, takimi jak Joomla! Natomiast Polska była jedynym krajem, gdzie zarówno witryna (tzw. FrontEnd) jak i zaplecze (tzw. BackEnd) było w pełni przetłumaczone na język polski. Dzięki temu, każdy, kto z tego korzystał, od razu mógł korzystać z systemu, który rozumiał.

Niezwykle entuzjastycznie i ciekawie Stefan przekazał ideę pochodzącą z nazwy Joomla!, która pochodzi z języka suahili i oznacza: wszyscy razem. To trochę jakby odwrócić sytuację biblijną, gdzie w pewnym momencie ludzie zaczęli mówić różnymi językami i przestali się rozumieć. Nam zależy na tym, aby ludzie z całego świata będą mogli ze sobą rozmawiać. Warto pamiętać, że aby tą misję zrealizować potrzeba wielu ludzi.

Wszyscy uczestnicy spotkania zostali zaproszeni na spotkanie ogólnopolskie, tzw. JoomlaDay Poland, które w tym roku odbędzie się 26-27 września w Gdańskim Parku Naukowo Technologicznym.

 Wystąpienie Stefana Wajdy

Dla prelegentów przygotowaliśmy specjalne podziękowania za poświęcony czas i przekazaną wiedzę, natomiast partnerzy i sponsorzy otrzymali podziękowania za wsparcie, dzięki któremu to spotkanie mogło się odbyć.

Podziękowania dla prelegentów

Na zakończenie części szkoleniowej spotkania - tradycyjnie emocje podczas losowania prezentów ufundowanych przez sponsorów Joomla! User Group Jawor:

Jak zwykle było mnóstwo emocji i napięcia, kiedy Ewelina losowała karteczki z nazwiskami uczestników. To niezykła frajda ściskać dłonie zadowolonym i uśmiechniętym osobom, które podchodziły po odbiór swojej nagrody!

 Upominki dla uczestników spotkania

Kiedy jesteś w dobrym towarzystwie, czas pędzi tak szybko, że nie zwracasz uwagi, która godzina! Nim się spostrzegliśmy, była już 20:00.
Przecież to zdecydowanie zbyt wczesna pora, aby się rozstawać ;-) W takim wypadku pstrykamy fotkę i rozpoczynamy After Party!

Wspólna fotografia uczestników spotkania Joomla! User Group Jawor
Obsługa Foto podczas spotkania JUG Jawor: FOTOMICH

Wszyscy, którzy mieli jeszcze za mało wrażeń i własnego towarzystwa pozostali w Restauracji DUKAT. Większość z Nas zgłodniała po kilku godzinach nauki, więc kuchnia restauracji miała pełne ręce roboty.

After Party było wyjątkowe! Po pierwsze dlatego, że w końcu można było swobodnie dłużej porozmawiać z przyjaciółmi z Polski, po drugie dlatego, że na zostało wyjątkowo dużo osób, a po trzecie, że atmosfera była przesympatyczna i bawiliśmy się aż minęła północ.

Gwoździem programu podczas After Party był występ wokalny Danuty Idzik wraz z małych chórkiem (Justyna Michallek i ja)! To był niesamowity muzyczny akcent spotkania. Mam nadzieję, że Danuta pozwoli na publikację jej występu, abyś Ty także mógł zobaczyć, że Joomla! to nie tylko tworzenie stron, programowanie aplikacji tworzenie grafiki i administrowanie serwisami. TO PRZEDE WSZYSTKIM LUDZIE!

After Party po spotkaniu Joomla! User Group Jawor

W niedzielę zostało jeszcze trochę czasu, aby pospacerować po Jaworze, zjeść wspólnie lody, napić się kawy i... ech! Pożegnać Naszych gości :-(

 Niedzielne spotkanie :-)

Ale już we wrześniu spotykamy się w Gdańsku podczas JoomlaDay Poland! Poza tym będą kolejne spotkania Joomla! User Group w całej Polsce oraz kolejne spotkania JUG Jawor :-)

Już dzisiaj planujemy kolejne, zimowe spotkanie w styczniu, na które zapraszamy wszystkich Joomla! Fanów z całego świata :-) Szczegóły wkrótce!

Koniecznie śledź Nasz Fanpage, aby być na bieżąco z aktualnymi informacjami!

Więcej fotek z tego spotkania zobaczysz na Naszym Fanpage: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.875423259199045.1073741836.652220714852635&type=3

Oficjalny serwis Joomla! User Group Jawor: jug-jawor.joomla.pl

Jeżeli chcesz być na bieżąco z informacjami dotyczącymi Naszych spotkań, polub Nasz fanepage: www.facebook.com/jugjawor

DO ZOBACZENIA!

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?

Darmowy slider na Twoją stronę - DJ-ImageSlider
Kolejne wydanie Joomla! 3.4.3

Podobne wpisy

 

  By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.slawop.net/

  Najnowsze komentarze

  Gość - Studio Jak wybrać hosting dla Joomla!?
  13 wrzesień 2019
  Warto jeszcze dopisać punkt, żeby przy wyborze wybrać panel między DirectAdmin/cPanel. Niektóre hostingi mają swoje własne rozwiązania - czasami bardzo specyficzne, co niekoniecznie jest dobrą rzeczą
  Gość - Marek Szyfrowanie symetryczne a niesymetryczne
  09 czerwiec 2019
  "Klucz przekazany do publicznej wiadomości, nazywany jest kluczem publicznym lub jawnym. Może on być stosowany do szyfrowania lub deszyfrowania informacji otrzymanych od osoby, która go wygenerowała. ...
  Gość - Marek Tworzenie szablonów dla Joomla! Helix Ultimate
  10 maj 2019
  Witam, napotkałem problem pojawiający się przy zmianie kolorów tła czy czcionek oraz importowaniem ustawień. W pierwszym przypadku, po zmianie kolorów i ich zapisaniem, panel podglądu strony przeładow...
  Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
  03 styczeń 2019
  Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
  Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
  02 styczeń 2019
  Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...