Darmowy kurs! Propozycje rozdziałów!

Od kilku miesięcy krąży mi po głowie pomysł, aby przygotować materiał, który mógłby pomóc osobom, które chciałyby zaistnieć w sieci, ale nie bardzo wiedzą od czego zacząć, jakich narzędzi używać i chciałyby się nauczyć podstaw jak stworzyć własny serwis WWW.

Mam taki pomysł, aby w kilkunastu prostych krokach nauczyć ich jak stworzyć profesjonalny serwis WWW oparty na CMS Joomla! 1.7.

Roboczy tytuł przygotowywanego przeze mnie darmowego kursu brzmi: 13 Kroków Do Stworzenia Profesjonalnego Serwisu Opartego Na CMS Joomla! 1.7.

Mam sporo pomysłów, ale nie zawsze wystarczającą ilość czasu aby je zrealizować. W związku z tym chciałbym Cię prosić o pomoc w utworzeniu tego kursu!

Być może Ty sam nie jesteś związany z tą tematyką. Nie ważne – też możesz mi pomóc :-) Przeczytaj poniżej tematy oraz opisy poszczególnych części kursu. Być może część zdań jest dla Ciebie niezrozumiała – jeżeli zwrócisz mi na to uwagę, będę mógł stworzyć materiał, który będzie zrozumiały dla większego grona osób :-)

Robocza tematyka poszczególnych części kursu wygląda następująco:

Krok 1. Instalacja, wstępna konfiguracja Joomla! 1.7

W tym kroku pokażę jak przygotować komputer, aby można było na nim zainstalować serwis oparty na Joomla! 1.7, oraz pokażę jak zainstalować Joomla! 1.7 na swoim komputerze. Po instalacji pokażę jak zalogować się do panelu administracyjnego (tzw. zaplecza) i w których miejscach należy dokonać wstępnej konfiguracji witryny.

Krok 2. Zaplecze Joomla! 1.7 – omówienie

Zamierzam w tym kroku pokazać i omówić praktycznie wszystkie menu, sekcje i zakładki zaplecza dopiero co zainstalowanego serwisu.

Krok 3. Wypełnienie Twojego serwisu treścią

Tutaj pokażę jak prawidłowo zaplanować i wypełnić serwis treścią. Skupię się w tym miejscu głównie na menu Artykuły. Omówię dostępne edytory oraz pokażę jak je skonfigurować do własnych potrzeb. Przedstawiane przykłady będę chciał oprzeć na jakimś prawdziwym przykładzie. Wymyślę sobie jakiś przykładowy serwis i od A do Z go zrobię.

Jeżeli masz jakieś propozycje tematów, to napisz proszę o nich w komentarzu do tego artykułu.

Krok 4. Menu – czyli system nawigacji Twojej witryny

Jak wiadomo, hiperłącza są podstawą poruszania się po stronach WWW. Dzięki nim można połączyć ze sobą poszczególne elementy serwisu WWW w jedną całość. W tym kroku będę chciał pokazać jak prawidłowo zaprojektować nawigację w serwisie, tak, aby internauta mógł łatwo odnaleźć poszukiwane treści.

Pokażę jak zarządzać systemem nawigacji w Joomla! 1.7, jak dodać nowe menu, jak dodać nowe pozycje do menu. Omówię najważniejsze typy pozycji menu, a także pokażę jak rozbudować menu o tzw. menu podrzędne.

Krok 5. Zarządzanie grafiką w Twoim serwisie

W kroku 5 będę chciał pokazać jak sprawnie korzystać z menadżera mediów oraz w jaki sposób przesłać pliki graficzne na serwer. Pokażę także jak wstawiać grafikę do artykułu i innych części serwisu, takich jak np. Kategorie i opisy.

Krok 6. Komponenty, moduły, dodatki

Tutaj wyjaśnię różnice między komponentami, modułami i dodatkami oraz omówię i pokażę jak zarządzać komponentami, modułami i dodatkami domyślnie zainstalowanymi w serwisie opartym o CMS Joomla! 1.7!

Pokażę także jak zainstalować i wstępnie skonfigurować przykładowe dodatkowe komponenty, moduły i dodatki.

Krok 7. Zarządzanie użytkownikami

W tej części pokażę na przykładach jak zarządzać użytkownikami serwisu. Omówię ekran zarządzania użytkownikami, pokażę jak dodać nowego użytkownika, jak edytować ustawienia istniejącego użytkownika, jak usunąć oraz jak sprawić, aby nie było możliwości rejestrowania się użytkowników w serwisie.

Pokażę także jak połączyć użytkowników z komponentem Kontakty oraz jak utworzyć formularze kontaktowe dla tych użytkowników.

Krok 8. Szablony w Joomla 1.7

Temat bardzo szeroki, ale postaram się pokazać jak pozyskać darmowy szablon do swojego serwisu oraz jak go zainstalować i dostosować do swoich potrzeb. Przedstawię typową budowę oraz elementy składowe szablonu dla Joomla! 1.7.

Podam mnóstwo adresów skąd pobrać oraz gdzie kupić szablon do Joomla! 1.7.

Być może pokażę także jak zmienić i zmodyfikować domyślny szablon zaplecza.

Dla osób, które będą chciały spróbować swoich sił w tworzeniu własnych szablonów pokaże kilka przydatnych narzędzi, które są w tej kwestii bardzo pomocne :-)

Krok 9. Joomla! 1.7 – niezbędne rozszerzenia

W tej części przedstawię oraz omówię i pokażę, które według mnie rozszerzenia dodatkowe są niezbędne aby rozbudować swój serwis o dodatkowe funkcjonalności i utworzyć profesjonalny serwis WWW.

Krok 10. Jaki hosting wybrać?

W tym kroku przedstawię rzetelnie przygotowany własny raport na temat znanych mi firm hostingowych oraz napiszę czym się kierować w wyborze firmy hostingowej. Przedstawię porównania i ceny. Podam listę firm, które według mnie najlepiej będą się nadawały aby umieścić na ich serwerach swój serwis oparty na CMS Joomla! 1.7.

Krok 11. Jak skopiować swój serwis na hosting?

Tym razem pokażę kilka metod jak krok po kroku skopiować swój serwis WWW działający na lokalnym komputerze, na wybrany hosting.

Krok 12. Kopia zapasowa Twojego serwisu

Ta część poświęcona będzie metodom wykonywania kopii zapasowej działającego serwisu. Przedstawię kilka metod i pokażę jak skonfigurować i używać i narzędzi usprawniających tworzenie kopii. Pokażę metody darmowe i płatne, aby czytelnik miał możliwość zapoznania się z nimi i wybrania własnego narzędzia dostosowanego do swoich potrzeb.

Krok 13. Joomla! 1.7 – BEZPIECZEŃSTWO!

Chociaż Joomla! 1.7 jest w zasadzie bezpiecznym systemem, to błędy w jego konfigurowaniu oraz instalowane podatne na atak dodatkowe rozszerzenia mogą przyczynić się do upadku serwisu.

Dzięki tej części czytelnik dowie się w jaki sposób zabezpieczyć swój serwis oparty na systemie Joomla! 1.7.

Pokażę jak używać dostępnych narzędzi, dzięki którym będzie można przetestować witrynę pod kątem słabych punktów, dzięki czemu administrator witryny będzie mógł rozwiązać problemy zanim ktoś ją zaatakuje.

No i to tyle!

Wydaje mi się, że to powinno wystarczyć, aby pomóc innym od zera przejść przez proces tworzenia własnego serwisu WWW. Część pierwszą i drugą planuję ukończyć jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia i wierzę, że możesz mi pomóc wpisując w komentarzu do tego artykułu swoje uwagi i sugestie dotyczące tego darmowego kursu.

Pamiętaj, nie ma głupich pomysłów! Obiecuję, że każdą sugestię uważnie przeczytam i wezmę pod rozwagę!

Zapisz się już dzisiaj, aby otrzymać ZA DARMO
"13 Kroków Do Stworzenia Profesjonalnego Serwisu WWW Opartego Na CMS Joomla! 1.7"

Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Twoje imię:


Adres email:


Padający śnieg w Joomla! 1.7
PDF czy VIDEO?

Podobne wpisy

 

  By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.slawop.net/

  Najnowsze komentarze

  Gość - Studio Jak wybrać hosting dla Joomla!?
  13 wrzesień 2019
  Warto jeszcze dopisać punkt, żeby przy wyborze wybrać panel między DirectAdmin/cPanel. Niektóre hostingi mają swoje własne rozwiązania - czasami bardzo specyficzne, co niekoniecznie jest dobrą rzeczą
  Gość - Marek Szyfrowanie symetryczne a niesymetryczne
  09 czerwiec 2019
  "Klucz przekazany do publicznej wiadomości, nazywany jest kluczem publicznym lub jawnym. Może on być stosowany do szyfrowania lub deszyfrowania informacji otrzymanych od osoby, która go wygenerowała. ...
  Gość - Marek Tworzenie szablonów dla Joomla! Helix Ultimate
  10 maj 2019
  Witam, napotkałem problem pojawiający się przy zmianie kolorów tła czy czcionek oraz importowaniem ustawień. W pierwszym przypadku, po zmianie kolorów i ich zapisaniem, panel podglądu strony przeładow...
  Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
  03 styczeń 2019
  Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
  Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
  02 styczeń 2019
  Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...