Czy warto być asertywnym?

Czy warto być asertywnym?Dlaczego warto być asertywnym? Ponieważ jest to dobry sposób na to, jak w kontaktach z innymi wykorzystać swoje prawa, nie przekraczając granicy cudzych. 

Będąc asertywnym częściej jesteśmy w stanie doprowadzić do kompromisu niż zwycięstwa którejś ze stron. Oczywiście zachowania asertywne nie zawsze dają gwarancję powodzenia, ale pozwalają one nawet wtedy wyrazić swoje zdanie, co daje osobistą satysfakcję, że postępujemy w zgodzie z sobą.

Będąc asertywnym zwiększamy szacunek do samego siebie, stajemy się bardziej pewni siebie, odprężeni i szczęśliwi, po prostu dlatego, że jesteśmy sobą!

Jesteśmy świadomi swoich słabych i mocnych stron i nie obawiamy się podejmowania ryzyka, wiedząc, że postępując w ten sposób można popełnić wiele błędów.

Popełniając błędy postrzegamy je pozytywnie, tzn. traktujemy je jako okazję do nauki i lepszego postępowania, działania następnym razem. Kontrolujemy swoje życie i nie pozwalamy manipulować sobą.

Kiedy planuję wycieczkę z klasą, to sporo czasu zajmuje nam ustalenie gdzie pojechać i w jakim terminie. Każdy z uczniów ma prawo do wypowiedzenia własnej opinii na ten temat. Ja również jasno i wyraźnie wyrażam swoją. Uczniowie najchętniej pojechaliby w takie dni w które mają najwięcej lekcji i najlepiej jak najszybciej. Ja z kolei chciałbym aby wycieczka miała jakiś cel edukacyjny. Po pewnym czasie dochodzimy do kompromisu: uczniowie wybiorą dni w które jedziemy na wycieczkę i porozmawiają z innym nauczycielem przedmiotu, który pomógłby w zaplanowaniu wycieczki związanej z programem nauczania (np. nauczyciel PO lub historii – Wilczy Szaniec). W ten sposób czasami ;-) udaje się zorganizować wycieczkę na którą uczniowie jadę chętnie i bez „marudzenia”, że gdzieś trzeba pójść i coś zobaczyć.

Czy postawa asertywna może szkodzić? No chyba może zwłaszcza wtedy, kiedy będąc w zgodzie z samym sobą powiemy NIE szefowi, którego postawa nie jest asertywna ;-)

Ale i z tym można sobie poradzić. Miłosz Karbowski w swojej książce Własne zdanie. Nie tylko w pracy  pisze o tym jak być asertywnym właśnie w pracy. Uważam, że asertywność w pracy jest jedną z najbardziej potrzebnych umiejętności jakie należy posiadać. 

Jeżeli interesujesz się zagadnieniem asertywności, to zapewne udało się Tobie do tej pory przeczytać wiele różnych książek, poradników itp. Zauważ, że większość z nich jedynie sygnalizuje lub całkowicie pomija asertywność w pracy, gdzie spędzamy wiele godzin swojego życia! Przecież to właśnie w pracy bije niezwykle silnie źródło codziennego stresu i frustracji. Owszem znajdziesz sporo informacji na temat zasad ogólnych, które możesz zastosować także w pracy, ale czymś wyjątkowym jest potraktowanie tematu asertywności wyłącznie pod kątem życia zawodowego. Jeżeli dołożysz do tego jeszcze przykłady, konkretne techniki itd, to możesz osiągnąć zdumiewające efekty!

Jak zadbać o swoje interesy w pracy, unikać wykorzystywania przez przełożonych i współpracowników, bez konfliktów, bez poczucia winy i ostatecznie, bez narażania się na zwolnienie? Dowiesz się z poradnika: Własne zdanie. Nie tylko w pracy

 

Uważasz, że artykuł był ciekawy i chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Twoje imię:


Adres email:


Bezinteresowność
Komunikacja w "NECIE" i w "REALU"

Podobne wpisy

 

  By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.slawop.net/

  Najnowsze komentarze

  Gość - Studio Jak wybrać hosting dla Joomla!?
  13 wrzesień 2019
  Warto jeszcze dopisać punkt, żeby przy wyborze wybrać panel między DirectAdmin/cPanel. Niektóre hostingi mają swoje własne rozwiązania - czasami bardzo specyficzne, co niekoniecznie jest dobrą rzeczą
  Gość - Marek Szyfrowanie symetryczne a niesymetryczne
  09 czerwiec 2019
  "Klucz przekazany do publicznej wiadomości, nazywany jest kluczem publicznym lub jawnym. Może on być stosowany do szyfrowania lub deszyfrowania informacji otrzymanych od osoby, która go wygenerowała. ...
  Gość - Marek Tworzenie szablonów dla Joomla! Helix Ultimate
  10 maj 2019
  Witam, napotkałem problem pojawiający się przy zmianie kolorów tła czy czcionek oraz importowaniem ustawień. W pierwszym przypadku, po zmianie kolorów i ich zapisaniem, panel podglądu strony przeładow...
  Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
  03 styczeń 2019
  Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
  Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
  02 styczeń 2019
  Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...