A A A

Czy warto być asertywnym?

przez w Psychologia sukcesu
 • Przeczytano: 18985
 • 5 komentarze
 • Drukuj
18985

Czy warto być asertywnym?Dlaczego warto być asertywnym? Ponieważ jest to dobry sposób na to, jak w kontaktach z innymi wykorzystać swoje prawa, nie przekraczając granicy cudzych. 

Będąc asertywnym częściej jesteśmy w stanie doprowadzić do kompromisu niż zwycięstwa którejś ze stron. Oczywiście zachowania asertywne nie zawsze dają gwarancję powodzenia, ale pozwalają one nawet wtedy wyrazić swoje zdanie, co daje osobistą satysfakcję, że postępujemy w zgodzie z sobą.

Będąc asertywnym zwiększamy szacunek do samego siebie, stajemy się bardziej pewni siebie, odprężeni i szczęśliwi, po prostu dlatego, że jesteśmy sobą!

Jesteśmy świadomi swoich słabych i mocnych stron i nie obawiamy się podejmowania ryzyka, wiedząc, że postępując w ten sposób można popełnić wiele błędów.

Popełniając błędy postrzegamy je pozytywnie, tzn. traktujemy je jako okazję do nauki i lepszego postępowania, działania następnym razem. Kontrolujemy swoje życie i nie pozwalamy manipulować sobą.

Kiedy planuję wycieczkę z klasą, to sporo czasu zajmuje nam ustalenie gdzie pojechać i w jakim terminie. Każdy z uczniów ma prawo do wypowiedzenia własnej opinii na ten temat. Ja również jasno i wyraźnie wyrażam swoją. Uczniowie najchętniej pojechaliby w takie dni w które mają najwięcej lekcji i najlepiej jak najszybciej. Ja z kolei chciałbym aby wycieczka miała jakiś cel edukacyjny. Po pewnym czasie dochodzimy do kompromisu: uczniowie wybiorą dni w które jedziemy na wycieczkę i porozmawiają z innym nauczycielem przedmiotu, który pomógłby w zaplanowaniu wycieczki związanej z programem nauczania (np. nauczyciel PO lub historii – Wilczy Szaniec). W ten sposób czasami ;-) udaje się zorganizować wycieczkę na którą uczniowie jadę chętnie i bez „marudzenia”, że gdzieś trzeba pójść i coś zobaczyć.

Czy postawa asertywna może szkodzić? No chyba może zwłaszcza wtedy, kiedy będąc w zgodzie z samym sobą powiemy NIE szefowi, którego postawa nie jest asertywna ;-)

Ale i z tym można sobie poradzić. Miłosz Karbowski w swojej książce Własne zdanie. Nie tylko w pracy  pisze o tym jak być asertywnym właśnie w pracy. Uważam, że asertywność w pracy jest jedną z najbardziej potrzebnych umiejętności jakie należy posiadać. 

Jeżeli interesujesz się zagadnieniem asertywności, to zapewne udało się Tobie do tej pory przeczytać wiele różnych książek, poradników itp. Zauważ, że większość z nich jedynie sygnalizuje lub całkowicie pomija asertywność w pracy, gdzie spędzamy wiele godzin swojego życia! Przecież to właśnie w pracy bije niezwykle silnie źródło codziennego stresu i frustracji. Owszem znajdziesz sporo informacji na temat zasad ogólnych, które możesz zastosować także w pracy, ale czymś wyjątkowym jest potraktowanie tematu asertywności wyłącznie pod kątem życia zawodowego. Jeżeli dołożysz do tego jeszcze przykłady, konkretne techniki itd, to możesz osiągnąć zdumiewające efekty!

Jak zadbać o swoje interesy w pracy, unikać wykorzystywania przez przełożonych i współpracowników, bez konfliktów, bez poczucia winy i ostatecznie, bez narażania się na zwolnienie? Dowiesz się z poradnika: Własne zdanie. Nie tylko w pracy

 

Uważasz, że artykuł był ciekawy i chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Twoje imię:


Adres email:


Oceń ten wpis:
Oznaczone w: Asertywność
URL Trackback dla tego wpisu na blogu

Nauczyciel przedmiotów informatycznych w szkole ponadgimnazjalnej.


Pierwszy Certyfikowany Administrator Joomla! w Polsce.


Autor książek i e-booków na temat Joomla!. Autor bloga: www.slawop.net, w którym porusza zagadnienia związane z CMS Joomla! i wykorzystaniu go, jako fantastycznego narzędzia, które ułatwia innym tworzenie ich własnego miejsca w sieci.


Prowadzi własną firmę świadczącą usługi związane z tworzeniem oraz administrowaniem serwisów opartych o CMS Joomla!


Współorganizator Joomla! User Group Jawor


Uwielbia ekstremalnie szybką jazdę na rolkach! Fan rozwoju osobistego i ciągłych zmian :-)


I love Joomla! Why?


Because Joomla! is Doing Great Things with Great People :-)


And My favourite sentence:Don't Let Anybody Steal Your Dreams!


Komentarze

 • Gość
  Bartłomiej Stolarczyk czwartek, 17 lipiec 2014

  Asertywność jest ważna i przydaje się w pracy ale w życiu pamiętajcie też o empatii

 • Gość
  Asertywność czwartek, 25 lipiec 2013

  Pewnie, że warto być asertywnym. Umiejętność skutecznego odmawiana czasami naprawdę się przydaje.

 • Gość
  Łucja sobota, 19 styczeń 2013

  Bardzo trudno w dzisiejszych polskich realiach być asertywnym. Trzeba mieć mocną podstawę bytu, poparcie w rodzinie, grupie wsparcia przyjaciół, stąd jak mniemam bierze się pewność siebie i możliwość bycia asertywnym. W przeciwnym razie postrzegają Cię jako osobę konfliktową, pogarszają się twoje relacje z kręgiem znajomych, nie mówiąc już o pracy, szefostwie, w końcu zostajesz sam. Znam takie przykłady z kręgu moich znajomych.

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek sobota, 19 styczeń 2013

  Łucjo, asertywność, to nie jest konfliktowość ;-)
  Człowiek asertywny postępuje zgodnie ze sobą i nie krzywdzi przy tym innych!
  Nie chodzi o to, aby być agresywnym w stosunku do innych osób, ale aby potrafić czasami powiedzieć NIE, jeżeli czujesz, że ktoś Ciebie wykorzystuje.

 • Gość
  Asertywna środa, 27 styczeń 2010

  Pewnie, że warto. Asertywnością straszą jak jakąś czarownicą, a to nic strasznego, tylko metoda na zmianę swojego życia :lol:

Zostaw komentarz

Gość
Gość środa, 19 grudzień 2018

Najnowsze komentarze

Czy jest jakaś możliwość, żeby zmienić układ top-bar i tej linii, w której jest logo? Tam niby są flexibloki ale nie można zmienić ich szerokości, a tego potrzebuję bardzo. Jak tego dokonać???

Joanna

Dziękuje za ten wpis joomla zawsze była dla mnie problematyczna :)

Informatyk

co robić? Zdjęcia wyświetlają się pionowo, jedno pod drugim. Żadna zmiana w opcjach, nic nie daje??? Pomożecie?

Sławomir
05.11.2018 w DJ Image Slider

Właśnie, powinien się pojawić … . Oczywiście skorzystam z rady i zapytam u źródeł. Jeśli dowiem się czegoś mądrego, podzielę się wiedzą, może komuś się przyda. Dziękuję, pozdrawiam, Andrzej

Andrzej
Andrzeju, jeżeli w Ustawieniach podstawowych w zakładce Narzędzia na stronie w polu Powrót do góry masz aktywny przycisk Włączone, to taki przycisk powinien pojawić się u Ciebie na stronie już po prze...