A A A

Człowiek - zagrożeniem dla systemu informatycznego

przez w Informatyka
  • Przeczytano: 5834
  • 1 komentarz
  • Drukuj
5834

Zagrożeń dla systemów informatycznych jest wiele. Istnieją zagrożenia wewnętrzne, zewnętrzne, przypadkowe, celowe, programowe, sprzętowe itp. itd ;-)

W zasadzie wymieniać można mnóstwo rzeczy, które w mniejszym lub większym stopniu zagrażają systemom informatycznym w przedsiębiorstwach! No może jeszcze jakiś atak typu bomba impulsowa, czy atomowa. Wówczas wysiada wszystko, co jest na prąd! Nie wiem, czy wówczas niszczone są wszelkie nośniki danych typu dyski twarde itp.

Osobiście skłaniałbym się jednak ku twierdzeniu, że największym spośród zagrożeń jest człowiek :-)

Może to być błąd człowieka, który nieświadomie mając dostęp do ważnych zasobów odchodzi na dłuższy czas od komputera, pozostawiając go zalogowanym do systemu. Nie wspomnę o fakcie zapisywania hasła naklejonego na monitorze, lub bardziej tajnym miejscu – pod klawiaturą! Wierzcie mi są jeszcze tacy ludzie ;-)

Może to być także celowe działanie pracownika, który został np. zwolniony z pracy i chce się odgryźć na firmie, lub co gorsza działa na niekorzyść swojej firmy kradnąc cenne dane i sprzedając je firmie konkurencyjnej.
Podejrzewam, że straty spowodowane czynnikiem ludzkim są nieporównywalnie większe niż spowodowane innymi czynnikami, nawet biorąc pod uwagę kataklizmy!

Uważam, że bardzo ważnym działaniem podwyższającym zdecydowanie poziom bezpieczeństwa, które powinno podejmować każde przedsiębiorstwo lub instytucja jest prowadzenie odpowiednich szkoleń i motywowanie pracowników do zwracania uwagi na kwestie bezpieczeństwa. Jeżeli poziom świadomości pracowników będzie większy, większe będzie również bezpieczeństwo całej firmy. Pracownik uświadomiony i przeszkolony bardziej rzetelnie przestrzega polityki bezpieczeństwa w firmie.

Oceń ten wpis:

Nauczyciel przedmiotów informatycznych w szkole ponadgimnazjalnej.


Pierwszy Certyfikowany Administrator Joomla! w Polsce.


Autor książek i e-booków na temat Joomla!. Autor bloga: www.slawop.net, w którym porusza zagadnienia związane z CMS Joomla! i wykorzystaniu go, jako fantastycznego narzędzia, które ułatwia innym tworzenie ich własnego miejsca w sieci.


Prowadzi własną firmę świadczącą usługi związane z tworzeniem oraz administrowaniem serwisów opartych o CMS Joomla!


Współorganizator Joomla! User Group Jawor


Uwielbia ekstremalnie szybką jazdę na rolkach! Fan rozwoju osobistego i ciągłych zmian :-)


I love Joomla! Why?


Because Joomla! is Doing Great Things with Great People :-)


And My favourite sentence:Don't Let Anybody Steal Your Dreams!


Komentarze

  • Gość
    Informatyk Kraków sobota, 23 maj 2015

    Stare powiedzenie: ochrona informacji jest tak silna jak najsłabsze ogniwo. Tym najsłabszym ogniwem zwykle jest człowiek, nie dla systemu informatycznego lecz dla całego systemu ochrony informacji w firmie. Małe i średnie firmy zazwyczaj polegają na wiedzy właściela w zakresie IT :-) lub zaprzyjaźnionego członka rodziny. Skuteczna ochrona zasobów informacyjnych wymaga opracowania polityki bezpieczeństwa na bazie chociażby norm ISO20700x czy zaleceń isc2.

    Teoria to jedno, praktyka to inna sprawa. Profesjonalni informatycy dbają o rozwój, uczą się i uzyskują certyfikaty CISSP, CISM, CISA. Pracodawcy dbajćy o ochronę informacji niekoniecznie zapewnią ją instalując kamery przemysłowe CCTV lecz zatrudniając profesonalistów. Niestety im trzeba zapłacić więcej niż studentom i dlatego fachowcy emigrują za granicę lub do dużych miast, gdzie znajdują się firmy które stać na wyskokiej jakości usługi #IT. A pracownicy zawsze będą stanowić najsłabsze ogniwo, ponieważrzadko jest budżet na regularne szkolenia :-) i koło sie zmayka.

Zostaw komentarz

Gość
Gość poniedziałek, 17 grudzień 2018

Najnowsze komentarze

Czy jest jakaś możliwość, żeby zmienić układ top-bar i tej linii, w której jest logo? Tam niby są flexibloki ale nie można zmienić ich szerokości, a tego potrzebuję bardzo. Jak tego dokonać???

Joanna

Dziękuje za ten wpis joomla zawsze była dla mnie problematyczna :)

Informatyk

co robić? Zdjęcia wyświetlają się pionowo, jedno pod drugim. Żadna zmiana w opcjach, nic nie daje??? Pomożecie?

Sławomir
05.11.2018 w DJ Image Slider

Właśnie, powinien się pojawić … . Oczywiście skorzystam z rady i zapytam u źródeł. Jeśli dowiem się czegoś mądrego, podzielę się wiedzą, może komuś się przyda. Dziękuję, pozdrawiam, Andrzej

Andrzej
Andrzeju, jeżeli w Ustawieniach podstawowych w zakładce Narzędzia na stronie w polu Powrót do góry masz aktywny przycisk Włączone, to taki przycisk powinien pojawić się u Ciebie na stronie już po prze...