Co nowego w Joomla! 3.7?

Co nowego w Joomla! 3.7?

We wtorek 25.04.2017 została opublikowana nowa wersja Joomla! 3.7 :-)

Nowe wydanie zawiera ponad 700 ulepszeń, sporo nowych funkcji, dzięki którym tworzenie i administrowanie witrynami w oparciu o Joomla! będzie jeszcze łatwiejsze oraz 8 poprawek bezpieczeństwa 

Od wersji 3.5 Joomla! obsługuje PHP 7, dzięki temu, na serwerach, które mają już zaimplementowane PHP 7, strony oparte o Joomla! będą się znacznie szybciej wczytywać.

Jakie nowe funkcjonalności znajdują się w Joomla! 3.7?

 • dodatkowe pola - dodawanie własnych pól do artykułów, kont użytkowników i formularzy kontaktowych;
 • wielojęzyczne strony - tłumaczenie zawartości za pomocą jednego interfejsu, automatyczne dodawanie języka treści;
 • usprawniona praca - tworzenie pozycji menu, artykułu i kategorii w jednym kroku bez przełączania się pomiędzy komponentami;
 • zarządzanie menu zaplecza - możliwość dostosowania menu zaplecza i utworzenia własnego menu administratora;
 • personalizacja edytora TinyMCE - dostosowanie edytora do każdego użytkownika oraz nowe przyciski;
 • utrzymanie rozszerzeń - ochrona przed przypadkowym usunięciem rozszerzenia wchodzącego w skład całego pakietu;
 • user eXperience - unowocześniony szablon zaplecza, jedno logowanie do zaplecza i witryny;

 

Poprawki bezpieczeństwa

Nowa wersja zawiera 8 poprawek bezpieczeństwa o niskim priorytecie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Joomla! 3.7 is HERE.

Dodatkowe pola

Bardzo przydatna funkcjonalność, na którą wiele osób czekało. 

Teraz możesz rozbudowywać swoją witrynę o dodatkowe atrybuty i dodawać własne pola do artykułów, profili użytkowników oraz formularzy kontaktowych.

W menu Użytkownicy oraz Artykuły pojawiły się dwie nowe pozycje: Pola dodatkowe i Grupy pól dodatkowych. Aby utworzyć nowe pole dodatkowe dla artykułów lub kategorii artykułów, kliknij w menu Artykuły pozycję Pola dodatkowe, a następnie kliknij przycisk Utwórz.

W polu Tytuł wpisz nazwę nowego pola, natomiast w polu Typ wybierz z listy typ tworzonego pola. Do dyspozycji masz 15 różnych typów pól. W zależności od wybranego typu pola dostępne będą dodatkowe opcje konfiguracyjne. Każde pole możesz przypisać do utworzonej wcześniej grupy, dzięki czemu możliwe będzie wyświetlenie grupy pól w jednym miejscu. Możesz także przypisać wybrane pole do konkretnej kategorii artykułu.

Po utworzeniu nowych pól podczas edycji artykułu pojawi się zakładka Pola dodatkowe. Jeżeli utworzysz nową grupę pól, to nazwa tej grupy będzie stanowić osobną zakładkę.

Od teraz dodatkowe pola będą widoczne w Twoich artykułach :-)

Wielojęzyczne strony

Teraz zarządzanie stronami wielojęzycznymi jest jeszcze prostsze! 

Aby zbudować stronę wielojęzyczną najpierw opublikuj dodatek System - Filtr języków.

Teraz, aby dokonać tłumaczenia na przykład wybranego artykułu, wystarczy go wyedytować, kliknąć zakładkę Powiązane, a następnie kliknąć przycisk Tworzenie. W oknie modalnym utwórz nowy artykuł z tłumaczeniem i zapisz wprowadzone zmiany.

Po kliknięciu w menu Komponenty pozycji Wielojęzyczność, zobaczysz listę powiązań poszczególnych tłumaczeń. Aby dokonać edycji powiązanych tłumaczeń kliknij wybraną pozycję na liście. 

W sekcji Otwórz w polu Wybierz język docelowy, wybierz z listy język. Teraz możesz porównać obie wersje językowe i dokonać w nich zmian. Aby zapisać zmiany w oryginalnym artykule (tym po prawej stronie) kliknij przycisk Zapisz odwołanie, jeżeli natomiast chcesz zapisać zmiany w tłumaczeniu (artykuł po prawej stronie), kliknij przycisk Zapisz element docelowy.

Usprawniona praca

Kolejna bardzo przydatna opcja. Do tej pory najpierw należało utworzyć odpowiednie kategorie, a dopiero potem przypisać im takie elementy jak artykuły, kontakty, czy doniesienia. Dopiero potem można  było utworzyć odpowiednią pozycję menu. Teraz możesz to zrobić od razu bezpośrednio z poziomu pozycji menu!

Wystarczy, że podczas tworzenia pozycji menu wybierzesz odpowiedni typ, np. Jedna kategoria artykułów - lista, Jedna kategoria artykułów - przegląd lub Pojedynczy artykuł. Wówczas w polu Wybierz kategorię lub Wybierz artykuł pojawi się przycisk Tworzenie. Wystarczy go kliknąć aby utworzyć nowy artykuł lub kategorię.

Przycisk Tworzenie dostępny jest także dla pozycji menu typu:

 • Jedna kategoria doniesień - lista;
 • Pojedyncze źródło
 • Jedna kategoria kontaktów - lista;
 • Pojedynczy kontakt;

Zarządzanie menu zaplecza

W nowej wersji Joomla! 3.7 możesz dostosować menu zaplecza dla różnych grup użytkowników. Możesz udostępnić użytkownikom pozycje menu w dowolnej, zdefiniowanej przez Ciebie kolejności. Jak to zrobić? 

Krok 1. Utwórz nowe menu

Kliknij w menu Menu pozycję Projektant menu, a następnie pozycję Utwórz menu. W polu Tytuł wpisz tytuł nowego menu, w polu Typ menu zdefiniuj systemową nazwę menu, a następnie w polu Klient kliknij przycisk Zaplecze.

Zauważ, że teraz po kliknięciu w menu pozycji Menu widoczny jest podział na menu widoczne w witrynie i menu widoczne na zapleczu witryny.

 

Krok 2. Utwórz nowe pozycje menu

Kliknij w menu Menu pozycję z nazwą nowo utworzonego menu zaplecza, a następnie utwórz nowe pozycje menu.

Krok 3. Sprawdź uprawnienia dla wybranej grupy użytkowników

Jeżeli chcesz, aby wybrane menu widoczne było dla wybranej grupy użytkowników, musisz upewnić się, czy grupa ta ma odpowiednie uprawnienia. Kliknij w menu System pozycję Konfiguracja globalna, a następnie kliknij kartę Uprawnienia. Po lewej stronie kliknij nazwę wybranej grupy, aby wyświetlić jej obecne uprawnienia. Aby użytkownicy tej grupy mieli dostęp do nowego menu zaplecza muszą mieć uprawnienia: Logowanie do zaplecza oraz Dostęp do komponentu

Krok 4. Utwórz moduł typu Menu zaplecza

Podobnie jak w przypadku publikowania menu w witrynie, aby mogło być ono widoczne musi być umieszczone w module. Zatem utwórz nowy moduł typu Menu zaplecza korzystając z menadżera modułów (menu Rozszerzenia / Moduły). Aby w menadżerze modułów widoczne były moduły wyświetlane w zapleczu witryny kliknij pozycję Zaplecze w liście dostępnej po prawej stronie filtra modułów. W polu Tytuł wpisz tytuł modułu, w polu Pozycja wybierz: Menu [menu], natomiast w polu Dostęp wybierz grupę użytkowników, dla których będzie wyświetlany moduł. 

Kliknij zakładkę Wzbogacone i w polu Wybierz menu, wybierz z listy menu, które ma być wyświetlane w tym module. W polu Sprawdź menu kliknij przycisk Nie, aby system nie wyświetlał użytkownikom ostrzeżenia o braku ważnych elementów menu, a następnie kliknij przycisk Zapisz i zamknij.

 

Krok 5. Zmień dostęp do domyślnego menu zaplecza

Aby zapobiec ewentualnym konfliktom w wyświetlaniu domyślnego menu zaplecza, edytuj moduł o nazwie Admin Menu, a następnie w polu Dostęp wybierz z listy pozycję: Super Users. Zapisz wprowadzone zmiany, wyloguj się z zaplecza administracyjnego witryny, a następnie zaloguj się na konto użytkownika należącego do grupy dla której przypisane jest nowe menu zaplecza.

 

Personalizacja edytora TinyMCE

Teraz, dzięki metodzie " przeciągnij u upuść" (drag & drop), możesz spersonalizować domyślny edytor TinyMCE do swoich potrzeb. Możesz także zdefiniować różne narzędzia dla różnych grup użytkowników. Wystarczy, że edytujesz dodatek Edytor - TinyMCE (menu Rozszerzenia / Dodatki), a następnie z górnego obszaru przeciągniesz wybrane ikonki do dolnego obszaru. Masz możliwość zdefiniowania wyglądu narzędzi edytora w trze różnych zestawach. Każdy z tych zestawów możesz przypisać dla różnych grup użytkowników. Możesz także skorzystać z predefiniowanych ustawień korzystając kolorowych przycisków umieszczonych z prawej strony pod kartami zestawów ustawień. 

Dodatkowo, w nowej wersji Joomla! 3.7 dodano trzy nowe przyciski do paska narzędzi edytora TinyMCE. Teraz możesz dodawać pozycje menu, kontakty oraz własne pola dodatkowe.

User eXperience

Nowa wersja, to także odświeżony wygląd zaplecza na bardziej flat ;-) 

Menadżer media został wyposażony w pole Zaznacz wszystko, dzięki temu teraz nie musisz już klikać każdej miniaturki, aby usunąć usuną wiele obrazów.

Instalator Joomla! 3.7 został wyposażony w mechanizm przeciągnij i upuść. Teraz wystarczy, że przeciągniesz plik z dodatkowym rozszerzeniem lub szablonem w obszar instalatora, aby or razu rozpocząć proces instalacji.

Do pobrania dla Joomla 3.7:

Pamiętaj, aby przed aktualizacją wykonać pełną kopię zapasową witryny!

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?

Ważna poprawka bezpieczeństwa Joomla! 3.7.1
Jak w Joomla! stworzyć własną stronę błędu 404? Me...

Podobne wpisy

 

  By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.slawop.net/

  Najnowsze komentarze

  Gość - Studio Jak wybrać hosting dla Joomla!?
  13 wrzesień 2019
  Warto jeszcze dopisać punkt, żeby przy wyborze wybrać panel między DirectAdmin/cPanel. Niektóre hostingi mają swoje własne rozwiązania - czasami bardzo specyficzne, co niekoniecznie jest dobrą rzeczą
  Gość - Marek Szyfrowanie symetryczne a niesymetryczne
  09 czerwiec 2019
  "Klucz przekazany do publicznej wiadomości, nazywany jest kluczem publicznym lub jawnym. Może on być stosowany do szyfrowania lub deszyfrowania informacji otrzymanych od osoby, która go wygenerowała. ...
  Gość - Marek Tworzenie szablonów dla Joomla! Helix Ultimate
  10 maj 2019
  Witam, napotkałem problem pojawiający się przy zmianie kolorów tła czy czcionek oraz importowaniem ustawień. W pierwszym przypadku, po zmianie kolorów i ich zapisaniem, panel podglądu strony przeładow...
  Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
  03 styczeń 2019
  Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
  Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
  02 styczeń 2019
  Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...