A A A

Co nowego w Joomla! 3.6?

przez w Webdesign
 • Przeczytano: 5150
 • 24 komentarze
 • Drukuj
5150
Co nowego w Joomla! 3.6?

Już niebawem pojawi się nowa wersja Joomla! 3.6 :-)

Obecnie dostępna jest wersja Joomla! 3.6 Release Candidate 2. Pamiętaj, że jest to wersja przeznaczona do testów i nie nadaje się jeszcze do aktualizacji działających witryn! Sądzę, że jeszcze w lipcu pojawi się stabilna wersja. Dopiero wówcza należałoby przeprowadzić aktualizacje serwisów.

Od wersji 3.5 Joomla! obsługuje PHP 7, dzięki temu, na serwerach, które mają już zaimplementowane PHP 7, strony oparte o Joomla! będą się znacznie szybciej wczytywać.

Jakie nowe funkcjonalności pojawią się w Joomla! 3.6?

 • ACL dla menu - kontrola dostępu do tworzonych menu;
 • wyświetlanie wszystkich pozycji menu - zarządzanie wszystkimi pozycjami menu za pomocą jednego menadżera pozycji menu;
 • dodawanie kategorii w locie - dodawanie nowej kategorii z poziomu artykułu;
 • ulepszona aktualizacja Joomla! - została dodana możliwość instalacji z pobranego wcześniej pliku z paczką aktualizacyjną;

Grafika promocyjna Joomla! 3.6

ACL dla menu

Bardzo przydatna funkcjinalność, dzięki której możesz teraz zarządzać uprawnieniami do konkretnych menu. 

Możesz dla wybranej grupy użytkowników na przykład umożliwić tworzenie nowych pozycji w wybranym menu. Wystarczy, że w oknie Projektanta menu edytujesz wybrane menu, a następnie klikniesz kartę Menu Permissions. Teraz wystarczy wybrać grupę użytkowników i nadać jej odpowiednie uprawnienia.

ACL dla wybranego menu w Joomla! 3.6

Więcej informacji na temat działania mechanizmu ACL znajdziesz w e-booku: Kurs Joomla! 3.3. Access Control List.

Wyświetlanie wszystkich pozycji menu

Teraz możesz zarządzać wszystkimi pozycjami menu za pomocą jednego menadżera. Wystarczy, że w menu nawigacyjnym zaplecza klikniesz pozycję Menu, a następnie pozycję All Menu Items.

Menadżer wszystkich pozycji menu w Joomla! 3.6 

Dodawanie kategorii w locie

Kolejna bardzo przydatna opcja. Do tej pory najpierw należało utworzyć odpowiednie kategorie, a dopiero potem przypisać im takie elementy jak artykuły, kontakty, czy reklamy. Teraz możesz to zrobić bezpośrednio z poziomu wybranego elementu.

Wystarczy, że podczas tworzenia lub edycji artykułu, kontaktu lub reklamy, klikniesz w polu Kategoria, a następnie wpiszesz nową nazwę kategorii i potwierdzisz ją naciskająć klawisz ENTER na klawiaturze.

Dodawanie nowej kategorii "w locie" w Joomla! 3.6 

Ulepszona aktualizacja Joomla!

W komponencie Aktualizacja Joomla! została dodana karta Upload & Update, za pomocą której możesz zainstalować aktualizację z pobranego wcześniej pliku z paczką aktualizacyjną. Opcja ta przydaje się wówczas, kiedy serwer znajduje się za firewallem lub z jakiś innych powodów nie może połączyć się z serwerami aktualizacji Joomla!

Nowa karta w komponencie Aktualizacja Joomla!

Do pobrania dla Joomla 3.5:

Pamiętaj, że jest to wersja przeznaczona do testów i nie nadaje się jeszcze do aktualizacji działających witryn! 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?

Oceń ten wpis:

Nauczyciel przedmiotów informatycznych w szkole ponadgimnazjalnej.


Pierwszy Certyfikowany Administrator Joomla! w Polsce.


Autor książek i e-booków na temat Joomla!. Autor bloga: www.slawop.net, w którym porusza zagadnienia związane z CMS Joomla! i wykorzystaniu go, jako fantastycznego narzędzia, które ułatwia innym tworzenie ich własnego miejsca w sieci.


Prowadzi własną firmę świadczącą usługi związane z tworzeniem oraz administrowaniem serwisów opartych o CMS Joomla!


Współorganizator Joomla! User Group Jawor


Uwielbia ekstremalnie szybką jazdę na rolkach! Fan rozwoju osobistego i ciągłych zmian :-)


I love Joomla! Why?


Because Joomla! is Doing Great Things with Great People :-)


And My favourite sentence:Don't Let Anybody Steal Your Dreams!


Komentarze

 • Gość
  anonim sobota, 22 kwiecień 2017

  na hostingu cba.pl zainstalowałem joomle wersji 3.6.5 Stable i świeżo utworzony art. nie pojawia mi się na stronie jest przypisany do kategorii, status ma Public i jest opublikowany zmieniłem tez nazwę folderu w ftp z cache na cache_ i dalej nic nie widać art na stronie dla odwiedzających :(

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek wtorek, 25 kwiecień 2017

  anonim, trudno jest mi powiedzieć, co może być nie tak. Być może czas publikacji tego artykułu jest ustawiony na inny termin?
  Nie piszesz, czy ten artykuł ma być widoczny na stronie startowej, czy w jakiejś innej pozycji menu, która wyświetla artykuł lub artykuły z jakiejś kategorii.
  Jeżeli chcesz, aby ten artykuł widoczny był na stronie startowej, to musisz przypisać mu atrybut: Wyróżnione.
  Pozdrawiam :-)

 • Gość
  Kasia czwartek, 23 luty 2017

  Witam,
  zaktualizowałam serwis z joomla 3.4.5 do joomla 3.6.5 ale niestety nie mogę ani tworzyć ani edytować modułów. Co może być przyczyną?

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek środa, 15 marzec 2017

  Kasia, opróżnij Cache (menu System -> Opróżnij bufor).
  Jak to nie pomoże, to opróżnij także cache swojej przeglądarki.

  Pozdrawiam :-)

 • Gość
  Paweł czwartek, 16 luty 2017

  tworzę stronę w najnowszej wersji joomli 3.6.5 ale niestety mam stary szablon z wersji 2.5. czy istnieje jeakiś sposób przekształcenia go do wyższej wersji?

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek piątek, 17 luty 2017

  Paweł, pewnie, że tak!
  Trzeba dokonać zmian w kodzie plików, aby były zgodne z najnowszą wersją Joomla! ;-)

  Jeżeli szablon był kupiony u jakiegoś developera, to zapewne dostępna jest u niego także najnowsza wersja.
  Alternatywnie możesz sam stworzyć własny szablon korzystając z jednego z wielu dostępnych narzędzi, np. EF4 (https://www.slawop.net/szkolenia/jak-stworzyc-wlasny-szablon-do-joomla-ef4) lub Gantry (https://www.slawop.net/szkolenia/kurs-joomla-wlasny-szablon-gantry4)

  Pozdrawiam :-)

 • Gość
  idoctor poniedziałek, 17 październik 2016

  Wow możliwości joomli nie przestają mnie zaskakiwać! Świetne!

 • Gość
  Cornck piątek, 16 wrzesień 2016

  Dobrze, że Jommla! się rozpędza, bo już wszędzie słychać tylko Wordpress i Wordpress. WP na pewno prostszy i bardziej intuicyjny, ale co do funkcjonalności to zawsze stanę po stronie Joomla, trzeba tylko sobie wszystko przyswoić, bo z WP na Joomla ciężko się przesiąść. Ale odwrotnie to już nie ma problemu.

 • Gość
  Serwis czwartek, 01 czerwiec 2017

  Zastanawiam się nad migracją z wordpressa na joomle, ale rzeczywiście Wordpress jest mocno promowany i używany na całym świecie (według statystyk aż 60% sklepów jest postawionych na tym CMSie)

  Czy ma ktoś doświadczenia z migracją pod kątem SEO? Czy pozycje Wam nie spadły?

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek piątek, 07 lipiec 2017

  Serwis, nie wiem, jak wyglądają statystyki, nie bardzo się tym interesuję, ale wiem, że Joomla! ma wszystko co trzeba pod kątem SEO.
  A jak coś potrzebne mega specjalistyczne do optymalizacji, to jest cała masa różnych dodatkowych rozszerzeń, które w tym pomogą.
  Odnośnie SEO niedawno mówiliśmy o tym podczas spotkania Joomla User Group Jawor (http://jug-jawor.joomla.pl/relacje/36-7-spotkanie-jug-jawor). Podczas prelekcji transmitowaliśmy je na FB. Zerknij na prelekcję Tomasza Jeski: https://www.facebook.com/jugjawor/videos/1543936082347756/

  Pozdrawiam :-)

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek środa, 05 październik 2016

  Dla mnie najprostsza i najbardziej intuicyjna jest Joomla! ;-)

 • Gość
  Adam poniedziałek, 05 wrzesień 2016

  Witam ponownie w sprawie wersji 3.6.x. Po przejściu z 3.5.1 do 3.6.0 (opisywałem to w postach wyżej w lipcu) okazało się, że parę istotnych rzeczy nie funkcjonuje i zgodnie z poradą udało mi się dzięki firmie hostingowej przywrócić stronę sprzed zmiany. Nadal mam więc serwis na 3.5.1. Zaktualizowałem też szablon z EF3 na EF4. Niestety, okazuje się, że najnowsza jego wersja wymaga Joomli 3.6.0. Więc chcę zaktualizować, ale niestety w zapleczu już nie wyświetla się przycisk do aktualizacji jednym kliknięciem. Próbowałem więc ręcznie instalując z pakietu, (jest instrukcja po ang. że aby zaktualizować do 3.6.2 trzeba to zrobić najpierw 3.6.0 a potem 3.6.2) ale za każdym razem pada informacja, że nie znaleziono pliku/katalogu instalacyjnego. Proszę uprzejmie o pomocną radę. Pozdrawiam

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek sobota, 10 wrzesień 2016

  Adam, najpierw kliknij w menu Komponenty pozycję Aktualizacja Joomla! a następnie kliknij link w pozycję: Adres paczki aktualizującej. Zapisz plik w dowolnej lokalizacji, a następnie prześlij go za pomocą FTP do folderu /tmp. Po przesłaniu wejdź jeszcze raz w menu Komponenty / Aktualizacja Joomla! i kliknij przycisk Zainstaluj aktualizację.
  Jeżeli wszystko się powiedzie, to powinieneś mieć Joomla! w wersji 3.6.0.
  Teraz pobierz plik: https://github.com/joomla/joomla-cms/releases/download/3.6.2/Joomla_3.6.x_to_3.6.2-Stable-Patch_Package.zip i zainstaluj go tak, jak rozszerzenie korzystając z instalatora Joomla! (menu Rozszerzenia / Instalacja)

  Pozdrawiam :-)

 • Gość
  Adam środa, 14 wrzesień 2016

  Udało się! Okazało się, że pies był pogrzebany w nieaktualnej wersji bazy danych. Jednym kliknięciem udało się to zrobić i natychmiast pojawiło się w zapleczu '"Joomla! 5.6.0" jest dostępna'. Pozdrawiam z Kaszub!

  Odpowiedz Anuluj
 • Gość
  Adam poniedziałek, 12 wrzesień 2016

  Witaj Słąwku! Dziękuję za odpowiedź. Niestety, gdy wchodzę w menu 'Komponenty' i wybieram "Aktualizacja Joomla!" mam taki komunikat i żadnych opcji:
  "Brak dostępnych aktualizacji
  Jako serwer aktualizacji masz wybraną opcję "Domyślny". Z tego kanału będziesz otrzymywać powiadomienia o wszystkich aktualizacjach bieżącej wersji Joomla (3.x)
  Aktualnie posiadasz najnowszą wersję Joomla: 3.5.1. ".
  Pozdrawiam serdecznie

 • Gość
  Waldek piątek, 15 lipiec 2016

  Zaktualizowałem Joomla 3.5.1 do 3.6 i strona nie działa tzn. padła templatka ale instaluję inne i strona nie działa. Pojawia się tylko napis Strona główna. Instaluję nowe templatki pod Joomlę 3.5omla i te też nie ruszają. Mam prośbę. Czy mógłby Pan napisać jakie katalogi mam skopiować z Joomla 3.5 aby na nowo nie robić instalacji Joomla?

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek poniedziałek, 18 lipiec 2016

  Waldek,

  Po prostu przywróć serwis z kopii zapasowej! :-)
  Bo przecież robisz kopie przed aktualizacją? ;-) Jeżeli nie, to mam nadzieję, że w końcu będziesz o tym pamiętał!
  Zobacz, jak to uprościłoby Ci sprawę. Jak coś się dzieje nie tak, to przywracasz z kopii i tyle. Strona produkcyjna działa, a na komputerze lokalnym przywracasz witrynę z kopii i sobie testujesz z aktualizacją i sprawdzasz, co powoduje błędy itp.itd. ;-)

  Jeżeli nie masz możliwości przywrócenia witryny z własnej kopii zapasowej, to może poproś swoją firmę hostingową. Jeżeli z jakiś przyczyn nie masz kopii lub nie chcesz jej użyć, to spróbuj zainstalować paczkę z aktualizacją 3.5.1, tak jak każde inne rozszerzenie.
  Nie gwarantuję, że będzie w 100% Ok, ale cóż teraz masz do stracenia ;-)

  P.S.
  Zanim zastosujesz moją poradę, zrób kopię zapasową!

 • Gość
  Adam czwartek, 14 lipiec 2016

  Wczoraj zaktualizowałem joomlę do 3.6 (zgodnie z różnymi zaleceniami, że nieaktualizowanie to okazja dla hakerstwa). I niestety, nie działa mi na stronie DJ-Tabs (po prostu nie zamieszcza nowych artykułów), ale najgorsze jest to, że nie zamieszcza na głównej stronie wyróżnionych artykułów. Masakra. A moja działalność to portal informacyjny. Ratunku!

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek czwartek, 14 lipiec 2016

  Adam,
  Po prostu przywróć serwis z kopii zapasowej!
  Mam nadzieję, że zawsze ją wykonujesz przed istotnymi zmianami w serwisie? Praktycznie w każdym artykule na temat aktualizacji piszę grubymi literami, aby ZAWSZE to robić!
  Jeżeli nie masz kopii, to napisz do supportu dj-extensions, na pewno pomogą :-)
  Pozdrawiam :-)

 • Gość
  Adam piątek, 15 lipiec 2016

  Niestety, nie zrobiłem backupu, bo najnowsza akeba żądała wyższej wersji php, odkładałem, odkładałem aż do wczoraj - najpierw szybciutko zaktualizowałem joomlę :p, a potem ręcznie podwyższyłem php do 5.5. Oo. Teraz akeba działa, więc nareszcie backup. Wyjściem z sytuacji okazał się backup zrobiony przez firmę hostingową z 4 lipca :D, więc przywrócili mi. Teraz ręcznie wstawiałem od nowa zdjęcia i artykuły, które na szczęście miałem w swoim kompie. Dzięki bardzo. uff. Pozdrawiam.

  Odpowiedz Anuluj
 • Gość
  Adam piątek, 15 lipiec 2016

  Dziękuję,
  niestety, ostatni backup jest sprzed 9 dni, ale dam radę, ręcznie pościągam materiały, a następnie je wrzucę jeszcze raz. Ale czy w takim wypadku po backupie serwis będzie w wersji 3.5?
  Pozdrawiam :)

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek poniedziałek, 18 lipiec 2016

  Adam, po przywróceniu witryny z kopii zapasowej CMS Joomla! powinien być w takiej wersji, w jakiej był podczas tworzenia kopii zapasowej ;-)

  Pozdrawiam :-)

 • Gość
  yy czwartek, 07 lipiec 2016

  A gdzie nowy sef router? opłacony kilka lat temu na https://www.indiegogo.com/projects/advance-the-joomla-url-router#/ byl juz kilka razy przekladany i mial sie w koncu pojawic w 3.6

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek czwartek, 14 lipiec 2016

  yy,
  Pytasz w zdecydowanie niewłaściwym miejscu :-)
  P.S.
  Wsparłeś ten projekt?

  Pozdrawiam

Zostaw komentarz

Gość
Gość poniedziałek, 17 grudzień 2018

Najnowsze komentarze

Czy jest jakaś możliwość, żeby zmienić układ top-bar i tej linii, w której jest logo? Tam niby są flexibloki ale nie można zmienić ich szerokości, a tego potrzebuję bardzo. Jak tego dokonać???

Joanna

Dziękuje za ten wpis joomla zawsze była dla mnie problematyczna :)

Informatyk

co robić? Zdjęcia wyświetlają się pionowo, jedno pod drugim. Żadna zmiana w opcjach, nic nie daje??? Pomożecie?

Sławomir
05.11.2018 w DJ Image Slider

Właśnie, powinien się pojawić … . Oczywiście skorzystam z rady i zapytam u źródeł. Jeśli dowiem się czegoś mądrego, podzielę się wiedzą, może komuś się przyda. Dziękuję, pozdrawiam, Andrzej

Andrzej
Andrzeju, jeżeli w Ustawieniach podstawowych w zakładce Narzędzia na stronie w polu Powrót do góry masz aktywny przycisk Włączone, to taki przycisk powinien pojawić się u Ciebie na stronie już po prze...