By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.slawop.net/

Co nowego w Joomla! 3.5?

Co nowego w Joomla! 3.5?

W pierwszy dzień wiosny, 21.03.2016 urodziła się Joomla! 3.5 :-)

Najnowsza wersja zawiera 34 nowe funkcjonalności i obsługuje najnowszą wersję interpretera PHP 7. Dzięki temu, na serwerach, które mają już zaimplementowane PHP 7, strony oparte o Joomla! będą się znacznie szybciej wczytywać.

Najważniejsze nowe funkcjonalności w Joomla! 3.5:

  • wsparcie dla PHP 7 - przy najmniej dwukrotnie szybsza Joomla! przy użyciu o połowę mniej pamięci;
  • powiadomienia e-mail - nowa funkcja, dzięki której będziesz otrzymywać powiadomienia o aktualizacjach Joomla!;
  • eksport informacji systemowych - lepsze wsparcie dzięki możliwości eksportowania anonimowych danych systemowych;
  • umieszczanie obrazów za pomocą metody przeciągnij i upuść (drag & drop) - łatwe umieszczanie obrazów w domyślnym edytorze TinyMCE;
  • obsługa emotikonów - wystarczy skopiować wybraną emotikonkę i wkleić bezpośrednio do edytora;
  • umieszczenie przycisków Artykuł, Grafika, Podziel stronę i Więcej w górnym obszarze edytora;
  • anonimowe zbieranie danych systemowych - dzięki nim możliwe będzie szybsze ulepszanie Joomla!;
  • łatwe umieszczanie modułów wewnątrz artykułów;
  • wyświetlanie statusów elementów w menadżerze kategorii (Artykuły, Doniesienia, Kontakty, Reklamy);
  • dodanie odnośników Pokaż witrynę i Pokaż zaplecze w pasku stanu zaplecza administracyjnego;

Grafika promocyjna Joomla! 3.5

Wsparcie dla PHP 7

PHP w wersji 7 przynosi znaczne zmiany w porównaniu do poprzednich wydań. Zdecydowano się na przeskok o jeden numerek z 5.6 do 7 pomimo, że prace nad PHP 6 trwały od 2005 r. Nie wnikając zbytnio w szczegóły w PHP 7 bardzo mocno skupiono się na funkcjach związanych z zarządzaniem pamięcią. Dzięki temu skrypty mogą działać o wiele szybciej przy nawet dwukrotnie mniejszym zapotrzebowaniu na pamięć.

Wiele firm hostingowych zaimplementowało już PHP 7 na swoich serwerach. Warto zatem sprawdzić czy możesz już korzystać z tej wersji interpretera PHP i włączyć ją dla swoich serwisów.

Jeżeli Twoja firma hostingowa nie planuje udostępnienia PHP w wersji 7, rozważ zmianę hostingu ;-)

Powiadomienia e-mail

Jedną z podstawowych zasad, które wpływają na bezpieczeństwo Twojego serwisu jest dbanie o aktualizację CMS Joomla! Co dziennie wykrywane są nowe zagrożenia i luki w systemach informatycznych, które wykorzystywane są przez oszustów i hakerów próbujących zaatakować system. Dlatego dla każdego administratora serwisu WWW opartego o CMS Joomla!, priorytetem powinno być dbanie a jak najszybszą aktualizację serwisu po wydaniu najnowszej aktualizacji.

Do tej pory informacje o nowej aktualizacji przekazywane były za pośrednictwem oficjalnej witryny projektu: www.joomla.org i przekazywana dalej dzięki portalom społecznościowym i informacją publikowanym na innych stronach związanych z Joomla! Jeżeli administrator serwisu nie przeglądał regularnie tych kanałów informacyjnych, to jedyną informacją o nowej aktualizacji otrzymywał po zalogowaniu się do panelu administracyjnego witryny. 

Teraz, dzięki nowemu rozszerzeniu o nazwie System - Joomla! Update Notification, o nowej aktualizacji Joomla!, administrator zostanie powiadomiony za pomocą e-mail.

Dodatek w zasadzie nie wymaga konfiguracji. Domyślnie zaraz po instalacji jest włączony, a powiadomienia wysyłane są do wszystkich zarejestrowanych w systemie użytkowników, którzy należą do grupy Super Users.

Jeżeli w Twoim serwisie jest kilku administratorów, którzy należą do grupy Super Users, możesz ograniczyć wysyłanie powiadomień do jednego lub kilku administratorów. W tym celu zaloguj się do zaplecza witryny i w menu Rozszerzenia kliknij pozycję Dodatki, a następnie odszukaj na liście dodatku System - Joomla! Update Notification i kliknij w jego nazwę. W polu Super Users Emails wpisz adres email użytkownika, który ma otrzymywać powiadomienia. Możesz także w tym polu wpisać kilka adresów oddzielając je przecinkami. Pamiętaj tylko, że wpisane w tym polu adresy muszą należeć do zarejestrowanych w systemie użytkowników, którzy muszą być przypisani do grupy Super Users. W polu Email language możesz wybrać język w jakim będą przesyłane maile z powiadomieniami o aktualizacjach. 

Dodatek System - Joomla! Update Notification

Eksport informacji systemowych

Bardzo przydatna funkcja w sytuacjach, kiedy pojawia się jakiś problem i trzeba przesłać szczegółowe informacje na temat wersji CMS Joomla! i środowiska, w którym jest zainstalowany.

Teraz w oknie Środowisko masz do dyspozycji dwa przyciski, dzięki którym szczegółowe informacje systemowe możesz pobrać w jednym z dwóch dostępnych formatów: pliku tekstowego lub JSON (JavaScript Object Notation). 

Okno Środowisko w Joomla! 3.5

Umieszczanie obrazów za pomocą metody przeciągnij i upuść

Jedna z najciekawszych zmian w Joomla! 3.5 :-)

Do tej pory, aby umieścić obraz na przykład w artykule, należało wykonać szereg różnych czynności. Teraz możesz umieszczać obrazy przeciągając je z Twojego komputera bezpośrednio do oka edytora! Po prostu umieść kursor w miejscu, w którym, chcesz umieścić obraz, a następnie przeciągnij właściwy plik obrazu do okna edytora.

Umieszczanie obrazu metodą drag & drop

Plik obrazu zostanie automatycznie przesłany na serwer do folderu: twoj-serwis/images i umieszczony we wskazanym miejscu treści. Istnieje oczywiście możliwość wyłączenia mechanizmu drag & drop oraz zmiany lokalizacji katalogu domyślnego, do którego przesyłane są pliki umieszczane tą metodą. Wystarczy edytować dodatek o nazwie Edytor - TinyMCE i wpisać w polu Images directory ścieżkę do folderu.

Edycja dodatku Edytor - TinyMCEObsługa emotikonów

Emotikony są obecnie bardzo popularne, zwłaszcza w portalach społecznościowych i urządzeniach mobilnych. Teraz możesz używać ich także w Joomla! 

Aby dodać emotikon wystarczy skopiować go na przykład ze strony: emojipedia.org i wkleić bezpośrednio do edytora.

Umieszczanie emotikonów w treści artykułu

Zmiana lokalizacji niektórych przycisków edytora

Nie musisz już przewijać okna, aby zlokalizować przyciski, które do tej pory umieszczone były pod oknem edytora. Teraz znajdują się one w górnym obszarze edytora.

Zmiana lokalizacji niektórych przycisków edytora TinyMCE

Anonimowe zbieranie danych systemowych

Opcja, która pozwala wysyłać dane o środowisku w którym pracuje Joomla! do centralnego serwera projektu Joomla! Przesyłane dane mają dotyczyć wersji CMS Joomla! oraz interpretera PHP, typu i wersji bazy danych a także typu serwera.

Za anonimowe zbieranie i przesyłanie danych odpowiada dodatek System - Joomla! Statistics, który domyślnie jest włączony, ale nie przesyła żadnych danych.

Aby wyłączyć lub sprawdzić, jak skonfigurowany jest ten dodatek w Twoim serwisie, otwórz okno menadżera dodatków, a następnie odszukaj na liście dodatek System - Joomla! Statistics i kliknij w jego nazwę. Klikając odnośnik: Click here to see witch information wiil be sent możesz zobaczyć dokładne informacje, które będą przesłane do serwera centralnego.

W polu Unique ID możesz kliknąć przycisk Reset Unique Id, aby zresetować unikalny identyfikator, który jest przesyłany razem z pozostałymi danymi. W polu Interval (hours) wpisz liczbę określającą co ile godzin system powinien wysyłać anonimowe dane. W polu Mode wybierz z listy sposób wysyłania danych: Always send (wysyłaj zawsze), On demand (na żądanie) lub Never send (nigdy nie wysyłaj).

 Opcje konfiguracyjne dodatku System - Joomla! Statistics

Łatwe umieszczanie modułów wewnątrz artykułów

W poprzednich wersjach, aby wyświetlić zawartość modułu wewnątrz artykułu należało wpisać w tekście specjalny kod ujęty w nawiasy klamrowe, w formacie: loadposition: nazwa-pozycji-modulu.

Teraz jest to o wiele łatwiejsze! Wystarczy, że umieścisz kursor w w miejscu, gdzie chcesz wstawić utworzony wcześniej moduł, a następnie klikniesz przycisk Module. W oknie modalnym kliknij tytuł lub pozycję wybranego modułu, a system sam wstawi do tekstu odpowiedni kod :-)

Umieszczanie modułu wewnątrz artykułu

Wyświetlanie statusów elementów w menadżerach kategorii

Bardzo ciekawa funkcjonalność, dzięki której od razu wszystko fajnie widać, ile artykułów w danej kategorii ma status opublikowany, ile nieopublikowanych, zarchiwizowanych, czy wyrzuconych do kosza. Funkcjonalność ta została zaimplementowana we wszystkich domyślnych menadżerach kategorii: Artykuły, Doniesienia, Kontakty i Reklamy.

Wyświetlanie statusów artykułów w menadżerze kategorii

Ciekawe jest także to, że jak klikniesz w danej kolumnie na wybrany status, to otworzysz okno ze wszystkim artykułami posiadającymi ten status. Jest to na prawdę ekstra sprawa, bo nie trzeba filtrować artykułów, są już fajnie poukładane ;-)

Dodatkowe odnośniki w pasku stanu zaplecza administracyjnego

Funkcjonalność ta została dodana do istniejącego już modułu o nazwie User Status. Aby umieścić w pasku stanu nowe odnośniki wyświetl okno menadżera modułów (menu Rozszerzenia -> Moduły), a następnie za pomocą filtra wyświetl moduły zaplecza. Kliknij w nazwę modułu, aby wyświetlić jego opcje konfiguracyjne.

Lista modułów zaplecza Joomla! 3.5

Nowe pola to Show View Site (pokaż witrynę) i Show View Administrator (pokaż zaplecze). Pierwsze umieszcza odnośnik, który wyświetla w nowym oknie (zakładce) stronę główną witryny, natomiast drugi wyświetla pulpit zaplecza administracyjnego. 

 Opcje konfiguracyjne modułu User Status

Jeżeli w obu polach klikniesz przycisk Tak, to na dole w pasku stanu zaplecza administracyjnego zobaczysz odpowiednie odnośniki:

Pasek stanu zaplecza administracyjnego Joomla! 3.5

Nowe submenu dla pozycji Instalacje 

W CMS Joomla! 3.5 pojawiło się nowe menu podrzędne dla pozycji Instalacje w menu Rozszerzenia. Teraz widoczne są wszystkie opcje instalatora, które do tej pory dostępne były tylko po kliknięciu pozycji Instalacje.

Nowe submenu dla pozycji Instalacje

Do pobrania dla Joomla 3.5:

Pamiętaj, aby wykonać kopię zapasową serwisu, zanim przeprowadzisz aktualizację! 

Więcej informacji na temat nowych funkcjonalności w wersji 3.5, możesz przeczytać w Repozytorium GitHub.

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?

Wielkanocna promocja na wszystkie e-booki
Jak robić szybkie i dostępne strony WWW - 4 spotka...

Podobne wpisy

 

Komentarze 15

Gość - Janusz Kamiński (website) w piątek, 25 marzec 2016 09:32

Wow! Mega artykuł! Wszystko rozłożono od A do Ź

Wow! Mega artykuł! Wszystko rozłożono od A do Ź
Gość - Marek w sobota, 26 marzec 2016 17:24

Dzień dobry Panie Sławku,
mam problem , z którym nie mogę sobie sam poradzić. Od 2015r mam zainstalowaną Joomla 3x na własnym komputerze wg. Pana wskazówek w oparciu o programik Xamp. Cały czas udoskonalam swoją stronę oczywiście aktualizując na bieżąco Joomlę. Wszystko grało do chwili aktualizacji 25.03.2016 do wersji 3.5 . Wygląda to wszystko całkiem dobrze, pojawiła się informacja że zaktualizowano do wersji 3.5 pojawiły się chyba wszystkie nowości o których Pan pisze w artykule "Co nowego w Joomla! 3.5?", ALE...! Pojawiła się również taka informacja :

Ostrzeżenie: Baza danych nie jest aktualna!
The Joomla! Core database tables have not been converted yet to UTF-8 Multibyte (utf8mb4).

Wersja schematu bazy danych (w #__schemas): 3.5.0-2016-03-01.
Uaktualniono wersję (w #__extensions): 3.5.0.
Sterownik bazy danych: mysqli.
92 zmian w bazie danych sprawdzono z powodzeniem
145 zmian w bazie danych nie dotyczy struktury tabel i zostały pominięte.
Czy mogę Pana prosić o parę słów na ten temat? Jestem zupełnie skręcony i nie wiem co z tym zrobić. Jeżeli chodzi o stan mojej wiedzy na temat to przyznaję, że jestem Pana pilnym uczniem, ale tego problemu na pewno sam nie przeskoczę.

Serdecznie pozdrawiam oraz ślę najlepsze życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych
Marek Barlik

Dzień dobry Panie Sławku, mam problem , z którym nie mogę sobie sam poradzić. Od 2015r mam zainstalowaną Joomla 3x na własnym komputerze wg. Pana wskazówek w oparciu o programik Xamp. Cały czas udoskonalam swoją stronę oczywiście aktualizując na bieżąco Joomlę. Wszystko grało do chwili aktualizacji 25.03.2016 do wersji 3.5 . Wygląda to wszystko całkiem dobrze, pojawiła się informacja że zaktualizowano do wersji 3.5 pojawiły się chyba wszystkie nowości o których Pan pisze w artykule "Co nowego w Joomla! 3.5?", ALE...! Pojawiła się również taka informacja :[b]Ostrzeżenie: Baza danych nie jest aktualna![/b] The Joomla! Core database tables have not been converted yet to UTF-8 Multibyte (utf8mb4).Wersja schematu bazy danych (w #__schemas): 3.5.0-2016-03-01. Uaktualniono wersję (w #__extensions): 3.5.0. Sterownik bazy danych: mysqli. 92 zmian w bazie danych sprawdzono z powodzeniem 145 zmian w bazie danych nie dotyczy struktury tabel i zostały pominięte. Czy mogę Pana prosić o parę słów na ten temat? Jestem zupełnie skręcony i nie wiem co z tym zrobić. Jeżeli chodzi o stan mojej wiedzy na temat to przyznaję, że jestem Pana pilnym uczniem, ale tego problemu na pewno sam nie przeskoczę.Serdecznie pozdrawiam oraz ślę najlepsze życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych :) Marek Barlik
Sławomir Pieszczek (website) w czwartek, 31 marzec 2016 22:51

Panie Marku, ten problem ma być rozwiązany w najbliższej aktualizacji 3.5.1

Póki co można spróbować przekonwertować bazę danych do UTF-8 Multibyte za pomocą darmowej wersji rozszerzenia Admin Tools.
Proszę zerknąć do instrukcji w artykule: Smile! Joomla Now Supports Emoji (https://www.ostraining.com/blog/joomla/emoji/) w punkcie: If your Joomla 3.5 site does not support emoji.

Pozdrawiam :-)

Panie Marku, ten problem ma być rozwiązany w najbliższej aktualizacji 3.5.1Póki co można spróbować przekonwertować bazę danych do UTF-8 Multibyte za pomocą darmowej wersji rozszerzenia Admin Tools. Proszę zerknąć do instrukcji w artykule: [b][i]Smile! Joomla Now Supports Emoji[/i][/b] (https://www.ostraining.com/blog/joomla/emoji/) w punkcie: [b]If your Joomla 3.5 site does not support emoji[/b].Pozdrawiam :-)
Gość - Mariusz (website) w wtorek, 29 marzec 2016 22:47

Zamiast tych w większości kosmetycznych zmian jak "umieszczenie przycisków Artykuł, Grafika, Podziel stronę i Więcej w górnym obszarze edytora", czy rzeczy, które można zrobić dzięki modułom lub puginom "Łatwe umieszczanie modułów wewnątrz artykułów" oraz rzeczy zupełnie zbędnych jak "Umieszczanie obrazów za pomocą metody przeciągnij i upuść" lub "Obsługa emotikonów" - bo kto korzysta z Tiny MCE mając do wyboru JCE lub inny bardziej rozbudowany darmowy edytor - wolałbym rzeczy naprawdę przydatne i dziś niezbędne jak choćby mobile menu w standardzie lub inne narzędzia wspierające RWD. Ale to tylko moje zdanie.

Zamiast tych w większości kosmetycznych zmian jak "umieszczenie przycisków Artykuł, Grafika, Podziel stronę i Więcej w górnym obszarze edytora", czy rzeczy, które można zrobić dzięki modułom lub puginom "Łatwe umieszczanie modułów wewnątrz artykułów" oraz rzeczy zupełnie zbędnych jak "Umieszczanie obrazów za pomocą metody przeciągnij i upuść" lub "Obsługa emotikonów" - bo kto korzysta z Tiny MCE mając do wyboru JCE lub inny bardziej rozbudowany darmowy edytor - wolałbym rzeczy naprawdę przydatne i dziś niezbędne jak choćby mobile menu w standardzie lub inne narzędzia wspierające RWD. Ale to tylko moje zdanie.
Sławomir Pieszczek (website) w czwartek, 31 marzec 2016 23:09

Mariusz, dla wielu osób te nowości, to suuuper sprawa! Dla wielu autorów umieszczanie grafik za pomocą metody drag & drop, to zbawienie i koniec ich męki.
Jeżeli chodzi o edytor JCE, to wierz mi są setki tysiące ludzi, którzy nawet nie wiedzą, że taki edytor istnieje. Nie mówiąc już o tym, że są inne i dla wielu osób lepsze edytory niż JCE ;-)
Ja cieszę się ze wszystkiego nowego, bo lubię nowości ;-)

Ja też bym wolał wiele różnych rzeczy i dla mnie "naprawdę przydatnych", ale ilu użytkowników, tyle życzeń. Niestety tylko garstka spośród milionów wykonuje te zmiany i skupia się na zrobieniu tych na prawdę przydatnych, które są według nich i opinii, które zbiorą ;-)
Pamiętaj, że zawsze możesz pomóc zgłaszając się do któregoś z zespołów Joomla! (https://volunteers.joomla.org/

Pozdrawiam :-)

Mariusz, dla wielu osób te nowości, to suuuper sprawa! Dla wielu autorów umieszczanie grafik za pomocą metody drag & drop, to zbawienie i koniec ich męki. Jeżeli chodzi o edytor JCE, to wierz mi są setki tysiące ludzi, którzy nawet nie wiedzą, że taki edytor istnieje. Nie mówiąc już o tym, że są inne i dla wielu osób lepsze edytory niż JCE ;-) Ja cieszę się ze wszystkiego nowego, bo lubię nowości ;-)Ja też bym wolał wiele różnych rzeczy i dla mnie "naprawdę przydatnych", ale ilu użytkowników, tyle życzeń. Niestety tylko garstka spośród milionów wykonuje te zmiany i skupia się na zrobieniu tych na prawdę przydatnych, które są według nich i opinii, które zbiorą ;-) Pamiętaj, że zawsze możesz pomóc zgłaszając się do któregoś z zespołów Joomla! (https://volunteers.joomla.org/Pozdrawiam :-)
Gość - Tomek w wtorek, 05 kwiecień 2016 15:20

JCE jest dziurawe jak ser szwajcarski. Poza tym dla admina ok, ale jak masz kilkunastu redaktorów to już nie bardzo. Bo redaktor w wielu przypadkach to nie informatyk. Co do RWD to są szablony a nie Joomla sama w sobie. Parafrazując Twoją wypowiedź po co RWD, mobilne menu itp jak możesz to zrobić za pomocą wielu fajnych frameworków

JCE jest dziurawe jak ser szwajcarski. Poza tym dla admina ok, ale jak masz kilkunastu redaktorów to już nie bardzo. Bo redaktor w wielu przypadkach to nie informatyk. Co do RWD to są szablony a nie Joomla sama w sobie. Parafrazując Twoją wypowiedź po co RWD, mobilne menu itp jak możesz to zrobić za pomocą wielu fajnych frameworków :)
Sławomir Pieszczek (website) w środa, 06 kwiecień 2016 22:42

Tomek z JCE - zgoda co do sera! Ale...
Wystarczy regularnie aktualizować ;-)
A co do wielu redaktorów, to ja uważam, że jest świetny, bo możesz stworzyć różne profile i przypisać je konkretnym użytkownikom. Dzięki temu udostępniasz edytor TYLKO z takimi narzędziami, na jakie pozwalasz :-)
Pozdrawiam :-)

Tomek z JCE - zgoda co do sera! Ale... Wystarczy regularnie aktualizować ;-) A co do wielu redaktorów, to ja uważam, że jest świetny, bo możesz stworzyć różne profile i przypisać je konkretnym użytkownikom. Dzięki temu udostępniasz edytor TYLKO z takimi narzędziami, na jakie pozwalasz :-) Pozdrawiam :-)
Gość - Zdzisław w poniedziałek, 04 kwiecień 2016 16:14

Dzień dobry Panie Sławomirze
Zrobiłem aktualizację z 3.4.8 na 3.5 i przestały działać standardowe dodatki ...maskuj adres email, reCaptcha.
Dodatki dla J3.x nie działają w nowej J 3.5
Czy ktoś spotkał się z tym problemem, czy to tylko ja mam pecha.
Jeśli zna Pan problem, to proszę o poradę, aby rozwiązać ten problem - dziękuję

Dzień dobry Panie Sławomirze Zrobiłem aktualizację z 3.4.8 na 3.5 i przestały działać standardowe dodatki ...maskuj adres email, reCaptcha. Dodatki dla J3.x nie działają w nowej J 3.5 Czy ktoś spotkał się z tym problemem, czy to tylko ja mam pecha. Jeśli zna Pan problem, to proszę o poradę, aby rozwiązać ten problem - dziękuję :)
Sławomir Pieszczek (website) w środa, 06 kwiecień 2016 22:45

Panie Zdzisławie!
Nie powinno być tych problemów, które Pan opisuje.
Może wystarczy w Pana przypadku te dodatki po prostu włączyć (opublikować)?
Czy są one opublikowane, a nie działają? Wyświetlają się jakieś komunikaty błędów?

Mam nadzieję, że zrobił Pan przed aktualizacją kopię zapasową?

Pozdrawiam :-)

Panie Zdzisławie! Nie powinno być tych problemów, które Pan opisuje. Może wystarczy w Pana przypadku te dodatki po prostu włączyć (opublikować)? Czy są one opublikowane, a nie działają? Wyświetlają się jakieś komunikaty błędów?Mam nadzieję, że zrobił Pan przed aktualizacją kopię zapasową?Pozdrawiam :-)
Gość - Marek w piątek, 08 kwiecień 2016 13:21

Witam Panie Sławku,
niestety, przekonwertowanie bazy danych Admin Tools wg. Pańskiej rady nie pomogło , czekałem na pojawienie się aktualizacji 3.5.1 jak na zmiłowanie. Niestety po wgraniu w/w pojawiły się dodatkowe komunikaty, a z nimi moje rozczarowanie i jeszcze większa bezradność.
Ostrzeżenie: Baza danych nie jest aktualna!

Znaleziono 3 problemów z bazą danych:
Tabela 'marc_menu' nie posiada indeksu 'idx_client_id_parent_id_alias_language'. (Z pliku 2.5.0-2011-12-24.sql.)
Tabela 'marc_redirect_links' nie posiada indeksu 'idx_old_url'. (Z pliku 3.5.0-2016-03-01.sql.)
The Joomla! Core database tables have not been converted yet to UTF-8 Multibyte (utf8mb4).
Inne informacje:
Wersja schematu bazy danych (w #__schemas): 3.5.1-2016-03-29.
Uaktualniono wersję (w #__extensions): 3.5.1.
Sterownik bazy danych: mysqli.
91 zmian w bazie danych sprawdzono z powodzeniem
145 zmian w bazie danych nie dotyczy struktury tabel i zostały pominięte.
Nie potrafię samodzielnie ocenić, czy są to poważne "usterki" administracja Joomla sprawuje się bez komplikacji, a i strona www wyświetla się o'k. Wiem, że "grzebanie" w bazie danych bez najmniejszego pojęcia może skończyć się katastrofą, dlatego też nie zabieram się za ten problem. Czy mogę Pana prosić o radę ?
Z pozdrowieniami
Marek Barlik

Witam Panie Sławku, niestety, przekonwertowanie bazy danych Admin Tools wg. Pańskiej rady nie pomogło :(, czekałem na pojawienie się aktualizacji 3.5.1 jak na zmiłowanie. Niestety po wgraniu w/w pojawiły się dodatkowe komunikaty, a z nimi moje rozczarowanie i jeszcze większa bezradność. [b]Ostrzeżenie: Baza danych nie jest aktualna! [/b] [u]Znaleziono 3 problemów z bazą danych:[/u] Tabela 'marc_menu' nie posiada indeksu 'idx_client_id_parent_id_alias_language'. (Z pliku 2.5.0-2011-12-24.sql.) Tabela 'marc_redirect_links' nie posiada indeksu 'idx_old_url'. (Z pliku 3.5.0-2016-03-01.sql.) The Joomla! Core database tables have not been converted yet to UTF-8 Multibyte (utf8mb4). [u] Inne informacje:[/u] Wersja schematu bazy danych (w #__schemas): 3.5.1-2016-03-29. Uaktualniono wersję (w #__extensions): 3.5.1. Sterownik bazy danych: mysqli. 91 zmian w bazie danych sprawdzono z powodzeniem 145 zmian w bazie danych nie dotyczy struktury tabel i zostały pominięte. Nie potrafię samodzielnie ocenić, czy są to poważne "usterki" administracja Joomla sprawuje się bez komplikacji, a i strona www wyświetla się o'k. Wiem, że "grzebanie" w bazie danych bez najmniejszego pojęcia może skończyć się katastrofą, dlatego też nie zabieram się za ten problem. Czy mogę Pana prosić o radę ? Z pozdrowieniami :) Marek Barlik
Sławomir Pieszczek (website) w poniedziałek, 11 kwiecień 2016 22:11

Panie Marku,
Proszę być ostrożnym w umieszczaniu w komentarzach publicznych dokładnych komunikatów z błędami. Ktoś może spróbować wykorzystywać je w niecnych celach ;-)

Panie Marku proszę o kontakt mailowy, to uzgodnimy, czy i jak ewentualnie mogę pomóc! Proszę skorzystać z formularza kontaktowego: http://www.slawop.net/kontakt

Pozdrawiam :-)

Panie Marku, Proszę być ostrożnym w umieszczaniu w komentarzach publicznych dokładnych komunikatów z błędami. Ktoś może spróbować wykorzystywać je w niecnych celach ;-)Panie Marku proszę o kontakt mailowy, to uzgodnimy, czy i jak ewentualnie mogę pomóc! Proszę skorzystać z formularza kontaktowego: http://www.slawop.net/kontaktPozdrawiam :-)
Gość - Andy (website) w sobota, 06 sierpień 2016 00:17

Opisywany problem ma rzowiązanie:
http://forum.joomla.org/viewtopic.php?f=710&t=919659
Może występować również podczas aktualizacji z J3.4.8. do 3.6.0.

Opisywany problem ma rzowiązanie: http://forum.joomla.org/viewtopic.php?f=710&t=919659 Może występować również podczas aktualizacji z J3.4.8. do 3.6.0.
Sławomir Pieszczek (website) w środa, 10 sierpień 2016 19:18

Andy, dzięki serdeczne :-)

Andy, dzięki serdeczne :-)
Gość - niepelnosprawny,org (website) w czwartek, 14 lipiec 2016 22:10

Joomla 3.6 z php 7 już jest ... a tak serio to czy istnieje wydanie mini Joomla 3, okrojone do minimum instalacji?

Joomla 3.6 z php 7 już jest :D... a tak serio to czy istnieje wydanie mini Joomla 3, okrojone do minimum instalacji?
Sławomir Pieszczek (website) w poniedziałek, 18 lipiec 2016 12:37

niepełnosprawny.org,
Nie bardzo rozumiem, co masz na myśli :-( Instalacja Joomla! to praktycznie dwa kroki, które wymagają minimum niezbędnych informacji. Czy to się jeszcze da okroić? No nie wiem ;-)
Być może w sieci istnieją jakieś zmodyfikowane wersje instalacyjne Joomla! Osobiście z takich nie korzystam.
Jedynym, najpewniejszym źródłem linków do plików instalacyjnych Joomla! jest witryna: https://www.joomla.org/download.html

Pozdrawiam :-)

niepełnosprawny.org, Nie bardzo rozumiem, co masz na myśli :-( Instalacja Joomla! to praktycznie dwa kroki, które wymagają minimum niezbędnych informacji. Czy to się jeszcze da okroić? No nie wiem ;-) Być może w sieci istnieją jakieś zmodyfikowane wersje instalacyjne Joomla! Osobiście z takich nie korzystam. Jedynym, najpewniejszym źródłem linków do plików instalacyjnych Joomla! jest witryna: https://www.joomla.org/download.htmlPozdrawiam :-)
Gość
wtorek, 14 lipiec 2020

Zdjęcie captcha

Najnowsze komentarze

Gość - Studio Jak wybrać hosting dla Joomla!?
13 wrzesień 2019
Warto jeszcze dopisać punkt, żeby przy wyborze wybrać panel między DirectAdmin/cPanel. Niektóre hostingi mają swoje własne rozwiązania - czasami bardzo specyficzne, co niekoniecznie jest dobrą rzeczą
Gość - Marek Szyfrowanie symetryczne a niesymetryczne
09 czerwiec 2019
"Klucz przekazany do publicznej wiadomości, nazywany jest kluczem publicznym lub jawnym. Może on być stosowany do szyfrowania lub deszyfrowania informacji otrzymanych od osoby, która go wygenerowała. ...
Gość - Marek Tworzenie szablonów dla Joomla! Helix Ultimate
10 maj 2019
Witam, napotkałem problem pojawiający się przy zmianie kolorów tła czy czcionek oraz importowaniem ustawień. W pierwszym przypadku, po zmianie kolorów i ich zapisaniem, panel podglądu strony przeładow...
Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
03 styczeń 2019
Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
02 styczeń 2019
Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...