A A A

Co nowego w Joomla! 3.5?

przez w Webdesign
 • Przeczytano: 4501
 • 15 komentarze
 • Drukuj
4501
Co nowego w Joomla! 3.5?

W pierwszy dzień wiosny, 21.03.2016 urodziła się Joomla! 3.5 :-)

Najnowsza wersja zawiera 34 nowe funkcjonalności i obsługuje najnowszą wersję interpretera PHP 7. Dzięki temu, na serwerach, które mają już zaimplementowane PHP 7, strony oparte o Joomla! będą się znacznie szybciej wczytywać.

Najważniejsze nowe funkcjonalności w Joomla! 3.5:

 • wsparcie dla PHP 7 - przy najmniej dwukrotnie szybsza Joomla! przy użyciu o połowę mniej pamięci;
 • powiadomienia e-mail - nowa funkcja, dzięki której będziesz otrzymywać powiadomienia o aktualizacjach Joomla!;
 • eksport informacji systemowych - lepsze wsparcie dzięki możliwości eksportowania anonimowych danych systemowych;
 • umieszczanie obrazów za pomocą metody przeciągnij i upuść (drag & drop) - łatwe umieszczanie obrazów w domyślnym edytorze TinyMCE;
 • obsługa emotikonów - wystarczy skopiować wybraną emotikonkę i wkleić bezpośrednio do edytora;
 • umieszczenie przycisków Artykuł, Grafika, Podziel stronę i Więcej w górnym obszarze edytora;
 • anonimowe zbieranie danych systemowych - dzięki nim możliwe będzie szybsze ulepszanie Joomla!;
 • łatwe umieszczanie modułów wewnątrz artykułów;
 • wyświetlanie statusów elementów w menadżerze kategorii (Artykuły, Doniesienia, Kontakty, Reklamy);
 • dodanie odnośników Pokaż witrynę i Pokaż zaplecze w pasku stanu zaplecza administracyjnego;

Grafika promocyjna Joomla! 3.5

Wsparcie dla PHP 7

PHP w wersji 7 przynosi znaczne zmiany w porównaniu do poprzednich wydań. Zdecydowano się na przeskok o jeden numerek z 5.6 do 7 pomimo, że prace nad PHP 6 trwały od 2005 r. Nie wnikając zbytnio w szczegóły w PHP 7 bardzo mocno skupiono się na funkcjach związanych z zarządzaniem pamięcią. Dzięki temu skrypty mogą działać o wiele szybciej przy nawet dwukrotnie mniejszym zapotrzebowaniu na pamięć.

Wiele firm hostingowych zaimplementowało już PHP 7 na swoich serwerach. Warto zatem sprawdzić czy możesz już korzystać z tej wersji interpretera PHP i włączyć ją dla swoich serwisów.

Jeżeli Twoja firma hostingowa nie planuje udostępnienia PHP w wersji 7, rozważ zmianę hostingu ;-)

Powiadomienia e-mail

Jedną z podstawowych zasad, które wpływają na bezpieczeństwo Twojego serwisu jest dbanie o aktualizację CMS Joomla! Co dziennie wykrywane są nowe zagrożenia i luki w systemach informatycznych, które wykorzystywane są przez oszustów i hakerów próbujących zaatakować system. Dlatego dla każdego administratora serwisu WWW opartego o CMS Joomla!, priorytetem powinno być dbanie a jak najszybszą aktualizację serwisu po wydaniu najnowszej aktualizacji.

Do tej pory informacje o nowej aktualizacji przekazywane były za pośrednictwem oficjalnej witryny projektu: www.joomla.org i przekazywana dalej dzięki portalom społecznościowym i informacją publikowanym na innych stronach związanych z Joomla! Jeżeli administrator serwisu nie przeglądał regularnie tych kanałów informacyjnych, to jedyną informacją o nowej aktualizacji otrzymywał po zalogowaniu się do panelu administracyjnego witryny. 

Teraz, dzięki nowemu rozszerzeniu o nazwie System - Joomla! Update Notification, o nowej aktualizacji Joomla!, administrator zostanie powiadomiony za pomocą e-mail.

Dodatek w zasadzie nie wymaga konfiguracji. Domyślnie zaraz po instalacji jest włączony, a powiadomienia wysyłane są do wszystkich zarejestrowanych w systemie użytkowników, którzy należą do grupy Super Users.

Jeżeli w Twoim serwisie jest kilku administratorów, którzy należą do grupy Super Users, możesz ograniczyć wysyłanie powiadomień do jednego lub kilku administratorów. W tym celu zaloguj się do zaplecza witryny i w menu Rozszerzenia kliknij pozycję Dodatki, a następnie odszukaj na liście dodatku System - Joomla! Update Notification i kliknij w jego nazwę. W polu Super Users Emails wpisz adres email użytkownika, który ma otrzymywać powiadomienia. Możesz także w tym polu wpisać kilka adresów oddzielając je przecinkami. Pamiętaj tylko, że wpisane w tym polu adresy muszą należeć do zarejestrowanych w systemie użytkowników, którzy muszą być przypisani do grupy Super Users. W polu Email language możesz wybrać język w jakim będą przesyłane maile z powiadomieniami o aktualizacjach. 

Dodatek System - Joomla! Update Notification

Eksport informacji systemowych

Bardzo przydatna funkcja w sytuacjach, kiedy pojawia się jakiś problem i trzeba przesłać szczegółowe informacje na temat wersji CMS Joomla! i środowiska, w którym jest zainstalowany.

Teraz w oknie Środowisko masz do dyspozycji dwa przyciski, dzięki którym szczegółowe informacje systemowe możesz pobrać w jednym z dwóch dostępnych formatów: pliku tekstowego lub JSON (JavaScript Object Notation). 

Okno Środowisko w Joomla! 3.5

Umieszczanie obrazów za pomocą metody przeciągnij i upuść

Jedna z najciekawszych zmian w Joomla! 3.5 :-)

Do tej pory, aby umieścić obraz na przykład w artykule, należało wykonać szereg różnych czynności. Teraz możesz umieszczać obrazy przeciągając je z Twojego komputera bezpośrednio do oka edytora! Po prostu umieść kursor w miejscu, w którym, chcesz umieścić obraz, a następnie przeciągnij właściwy plik obrazu do okna edytora.

Umieszczanie obrazu metodą drag & drop

Plik obrazu zostanie automatycznie przesłany na serwer do folderu: twoj-serwis/images i umieszczony we wskazanym miejscu treści. Istnieje oczywiście możliwość wyłączenia mechanizmu drag & drop oraz zmiany lokalizacji katalogu domyślnego, do którego przesyłane są pliki umieszczane tą metodą. Wystarczy edytować dodatek o nazwie Edytor - TinyMCE i wpisać w polu Images directory ścieżkę do folderu.

Edycja dodatku Edytor - TinyMCEObsługa emotikonów

Emotikony są obecnie bardzo popularne, zwłaszcza w portalach społecznościowych i urządzeniach mobilnych. Teraz możesz używać ich także w Joomla! 

Aby dodać emotikon wystarczy skopiować go na przykład ze strony: emojipedia.org i wkleić bezpośrednio do edytora.

Umieszczanie emotikonów w treści artykułu

Zmiana lokalizacji niektórych przycisków edytora

Nie musisz już przewijać okna, aby zlokalizować przyciski, które do tej pory umieszczone były pod oknem edytora. Teraz znajdują się one w górnym obszarze edytora.

Zmiana lokalizacji niektórych przycisków edytora TinyMCE

Anonimowe zbieranie danych systemowych

Opcja, która pozwala wysyłać dane o środowisku w którym pracuje Joomla! do centralnego serwera projektu Joomla! Przesyłane dane mają dotyczyć wersji CMS Joomla! oraz interpretera PHP, typu i wersji bazy danych a także typu serwera.

Za anonimowe zbieranie i przesyłanie danych odpowiada dodatek System - Joomla! Statistics, który domyślnie jest włączony, ale nie przesyła żadnych danych.

Aby wyłączyć lub sprawdzić, jak skonfigurowany jest ten dodatek w Twoim serwisie, otwórz okno menadżera dodatków, a następnie odszukaj na liście dodatek System - Joomla! Statistics i kliknij w jego nazwę. Klikając odnośnik: Click here to see witch information wiil be sent możesz zobaczyć dokładne informacje, które będą przesłane do serwera centralnego.

W polu Unique ID możesz kliknąć przycisk Reset Unique Id, aby zresetować unikalny identyfikator, który jest przesyłany razem z pozostałymi danymi. W polu Interval (hours) wpisz liczbę określającą co ile godzin system powinien wysyłać anonimowe dane. W polu Mode wybierz z listy sposób wysyłania danych: Always send (wysyłaj zawsze), On demand (na żądanie) lub Never send (nigdy nie wysyłaj).

 Opcje konfiguracyjne dodatku System - Joomla! Statistics

Łatwe umieszczanie modułów wewnątrz artykułów

W poprzednich wersjach, aby wyświetlić zawartość modułu wewnątrz artykułu należało wpisać w tekście specjalny kod ujęty w nawiasy klamrowe, w formacie: loadposition: nazwa-pozycji-modulu.

Teraz jest to o wiele łatwiejsze! Wystarczy, że umieścisz kursor w w miejscu, gdzie chcesz wstawić utworzony wcześniej moduł, a następnie klikniesz przycisk Module. W oknie modalnym kliknij tytuł lub pozycję wybranego modułu, a system sam wstawi do tekstu odpowiedni kod :-)

Umieszczanie modułu wewnątrz artykułu

Wyświetlanie statusów elementów w menadżerach kategorii

Bardzo ciekawa funkcjonalność, dzięki której od razu wszystko fajnie widać, ile artykułów w danej kategorii ma status opublikowany, ile nieopublikowanych, zarchiwizowanych, czy wyrzuconych do kosza. Funkcjonalność ta została zaimplementowana we wszystkich domyślnych menadżerach kategorii: Artykuły, Doniesienia, Kontakty i Reklamy.

Wyświetlanie statusów artykułów w menadżerze kategorii

Ciekawe jest także to, że jak klikniesz w danej kolumnie na wybrany status, to otworzysz okno ze wszystkim artykułami posiadającymi ten status. Jest to na prawdę ekstra sprawa, bo nie trzeba filtrować artykułów, są już fajnie poukładane ;-)

Dodatkowe odnośniki w pasku stanu zaplecza administracyjnego

Funkcjonalność ta została dodana do istniejącego już modułu o nazwie User Status. Aby umieścić w pasku stanu nowe odnośniki wyświetl okno menadżera modułów (menu Rozszerzenia -> Moduły), a następnie za pomocą filtra wyświetl moduły zaplecza. Kliknij w nazwę modułu, aby wyświetlić jego opcje konfiguracyjne.

Lista modułów zaplecza Joomla! 3.5

Nowe pola to Show View Site (pokaż witrynę) i Show View Administrator (pokaż zaplecze). Pierwsze umieszcza odnośnik, który wyświetla w nowym oknie (zakładce) stronę główną witryny, natomiast drugi wyświetla pulpit zaplecza administracyjnego. 

 Opcje konfiguracyjne modułu User Status

Jeżeli w obu polach klikniesz przycisk Tak, to na dole w pasku stanu zaplecza administracyjnego zobaczysz odpowiednie odnośniki:

Pasek stanu zaplecza administracyjnego Joomla! 3.5

Nowe submenu dla pozycji Instalacje 

W CMS Joomla! 3.5 pojawiło się nowe menu podrzędne dla pozycji Instalacje w menu Rozszerzenia. Teraz widoczne są wszystkie opcje instalatora, które do tej pory dostępne były tylko po kliknięciu pozycji Instalacje.

Nowe submenu dla pozycji Instalacje

Do pobrania dla Joomla 3.5:

Pamiętaj, aby wykonać kopię zapasową serwisu, zanim przeprowadzisz aktualizację! 

Więcej informacji na temat nowych funkcjonalności w wersji 3.5, możesz przeczytać w Repozytorium GitHub.

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?

Oceń ten wpis:

Nauczyciel przedmiotów informatycznych w szkole ponadgimnazjalnej.


Pierwszy Certyfikowany Administrator Joomla! w Polsce.


Autor książek i e-booków na temat Joomla!. Autor bloga: www.slawop.net, w którym porusza zagadnienia związane z CMS Joomla! i wykorzystaniu go, jako fantastycznego narzędzia, które ułatwia innym tworzenie ich własnego miejsca w sieci.


Prowadzi własną firmę świadczącą usługi związane z tworzeniem oraz administrowaniem serwisów opartych o CMS Joomla!


Współorganizator Joomla! User Group Jawor


Uwielbia ekstremalnie szybką jazdę na rolkach! Fan rozwoju osobistego i ciągłych zmian :-)


I love Joomla! Why?


Because Joomla! is Doing Great Things with Great People :-)


And My favourite sentence:Don't Let Anybody Steal Your Dreams!


Komentarze

 • Gość
  niepelnosprawny,org czwartek, 14 lipiec 2016

  Joomla 3.6 z php 7 już jest :D... a tak serio to czy istnieje wydanie mini Joomla 3, okrojone do minimum instalacji?

  Odpowiedz Anuluj
 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek poniedziałek, 18 lipiec 2016

  niepełnosprawny.org,
  Nie bardzo rozumiem, co masz na myśli :-( Instalacja Joomla! to praktycznie dwa kroki, które wymagają minimum niezbędnych informacji. Czy to się jeszcze da okroić? No nie wiem ;-)
  Być może w sieci istnieją jakieś zmodyfikowane wersje instalacyjne Joomla! Osobiście z takich nie korzystam.
  Jedynym, najpewniejszym źródłem linków do plików instalacyjnych Joomla! jest witryna: https://www.joomla.org/download.html

  Pozdrawiam :-)

 • Gość
  Marek piątek, 08 kwiecień 2016

  Witam Panie Sławku,
  niestety, przekonwertowanie bazy danych Admin Tools wg. Pańskiej rady nie pomogło :(, czekałem na pojawienie się aktualizacji 3.5.1 jak na zmiłowanie. Niestety po wgraniu w/w pojawiły się dodatkowe komunikaty, a z nimi moje rozczarowanie i jeszcze większa bezradność.
  Ostrzeżenie: Baza danych nie jest aktualna!

  Znaleziono 3 problemów z bazą danych:
  Tabela 'marc_menu' nie posiada indeksu 'idx_client_id_parent_id_alias_language'. (Z pliku 2.5.0-2011-12-24.sql.)
  Tabela 'marc_redirect_links' nie posiada indeksu 'idx_old_url'. (Z pliku 3.5.0-2016-03-01.sql.)
  The Joomla! Core database tables have not been converted yet to UTF-8 Multibyte (utf8mb4).
  Inne informacje:
  Wersja schematu bazy danych (w #__schemas): 3.5.1-2016-03-29.
  Uaktualniono wersję (w #__extensions): 3.5.1.
  Sterownik bazy danych: mysqli.
  91 zmian w bazie danych sprawdzono z powodzeniem
  145 zmian w bazie danych nie dotyczy struktury tabel i zostały pominięte.
  Nie potrafię samodzielnie ocenić, czy są to poważne "usterki" administracja Joomla sprawuje się bez komplikacji, a i strona www wyświetla się o'k. Wiem, że "grzebanie" w bazie danych bez najmniejszego pojęcia może skończyć się katastrofą, dlatego też nie zabieram się za ten problem. Czy mogę Pana prosić o radę ?
  Z pozdrowieniami :)
  Marek Barlik

 • Gość
  Andy sobota, 06 sierpień 2016

  Opisywany problem ma rzowiązanie:
  http://forum.joomla.org/viewtopic.php?f=710&t=919659
  Może występować również podczas aktualizacji z J3.4.8. do 3.6.0.

  Odpowiedz Anuluj
 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek środa, 10 sierpień 2016

  Andy, dzięki serdeczne :-)

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek poniedziałek, 11 kwiecień 2016

  Panie Marku,
  Proszę być ostrożnym w umieszczaniu w komentarzach publicznych dokładnych komunikatów z błędami. Ktoś może spróbować wykorzystywać je w niecnych celach ;-)

  Panie Marku proszę o kontakt mailowy, to uzgodnimy, czy i jak ewentualnie mogę pomóc! Proszę skorzystać z formularza kontaktowego: http://www.slawop.net/kontakt

  Pozdrawiam :-)

 • Gość
  Zdzisław poniedziałek, 04 kwiecień 2016

  Dzień dobry Panie Sławomirze
  Zrobiłem aktualizację z 3.4.8 na 3.5 i przestały działać standardowe dodatki ...maskuj adres email, reCaptcha.
  Dodatki dla J3.x nie działają w nowej J 3.5
  Czy ktoś spotkał się z tym problemem, czy to tylko ja mam pecha.
  Jeśli zna Pan problem, to proszę o poradę, aby rozwiązać ten problem - dziękuję :)

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek środa, 06 kwiecień 2016

  Panie Zdzisławie!
  Nie powinno być tych problemów, które Pan opisuje.
  Może wystarczy w Pana przypadku te dodatki po prostu włączyć (opublikować)?
  Czy są one opublikowane, a nie działają? Wyświetlają się jakieś komunikaty błędów?

  Mam nadzieję, że zrobił Pan przed aktualizacją kopię zapasową?

  Pozdrawiam :-)

 • Gość
  Mariusz wtorek, 29 marzec 2016

  Zamiast tych w większości kosmetycznych zmian jak "umieszczenie przycisków Artykuł, Grafika, Podziel stronę i Więcej w górnym obszarze edytora", czy rzeczy, które można zrobić dzięki modułom lub puginom "Łatwe umieszczanie modułów wewnątrz artykułów" oraz rzeczy zupełnie zbędnych jak "Umieszczanie obrazów za pomocą metody przeciągnij i upuść" lub "Obsługa emotikonów" - bo kto korzysta z Tiny MCE mając do wyboru JCE lub inny bardziej rozbudowany darmowy edytor - wolałbym rzeczy naprawdę przydatne i dziś niezbędne jak choćby mobile menu w standardzie lub inne narzędzia wspierające RWD. Ale to tylko moje zdanie.

 • Gość
  Tomek wtorek, 05 kwiecień 2016

  JCE jest dziurawe jak ser szwajcarski. Poza tym dla admina ok, ale jak masz kilkunastu redaktorów to już nie bardzo. Bo redaktor w wielu przypadkach to nie informatyk. Co do RWD to są szablony a nie Joomla sama w sobie. Parafrazując Twoją wypowiedź po co RWD, mobilne menu itp jak możesz to zrobić za pomocą wielu fajnych frameworków :)

  Odpowiedz Anuluj
 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek środa, 06 kwiecień 2016

  Tomek z JCE - zgoda co do sera! Ale...
  Wystarczy regularnie aktualizować ;-)
  A co do wielu redaktorów, to ja uważam, że jest świetny, bo możesz stworzyć różne profile i przypisać je konkretnym użytkownikom. Dzięki temu udostępniasz edytor TYLKO z takimi narzędziami, na jakie pozwalasz :-)
  Pozdrawiam :-)

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek czwartek, 31 marzec 2016

  Mariusz, dla wielu osób te nowości, to suuuper sprawa! Dla wielu autorów umieszczanie grafik za pomocą metody drag & drop, to zbawienie i koniec ich męki.
  Jeżeli chodzi o edytor JCE, to wierz mi są setki tysiące ludzi, którzy nawet nie wiedzą, że taki edytor istnieje. Nie mówiąc już o tym, że są inne i dla wielu osób lepsze edytory niż JCE ;-)
  Ja cieszę się ze wszystkiego nowego, bo lubię nowości ;-)

  Ja też bym wolał wiele różnych rzeczy i dla mnie "naprawdę przydatnych", ale ilu użytkowników, tyle życzeń. Niestety tylko garstka spośród milionów wykonuje te zmiany i skupia się na zrobieniu tych na prawdę przydatnych, które są według nich i opinii, które zbiorą ;-)
  Pamiętaj, że zawsze możesz pomóc zgłaszając się do któregoś z zespołów Joomla! (https://volunteers.joomla.org/

  Pozdrawiam :-)

 • Gość
  Marek sobota, 26 marzec 2016

  Dzień dobry Panie Sławku,
  mam problem , z którym nie mogę sobie sam poradzić. Od 2015r mam zainstalowaną Joomla 3x na własnym komputerze wg. Pana wskazówek w oparciu o programik Xamp. Cały czas udoskonalam swoją stronę oczywiście aktualizując na bieżąco Joomlę. Wszystko grało do chwili aktualizacji 25.03.2016 do wersji 3.5 . Wygląda to wszystko całkiem dobrze, pojawiła się informacja że zaktualizowano do wersji 3.5 pojawiły się chyba wszystkie nowości o których Pan pisze w artykule "Co nowego w Joomla! 3.5?", ALE...! Pojawiła się również taka informacja :

  Ostrzeżenie: Baza danych nie jest aktualna!
  The Joomla! Core database tables have not been converted yet to UTF-8 Multibyte (utf8mb4).

  Wersja schematu bazy danych (w #__schemas): 3.5.0-2016-03-01.
  Uaktualniono wersję (w #__extensions): 3.5.0.
  Sterownik bazy danych: mysqli.
  92 zmian w bazie danych sprawdzono z powodzeniem
  145 zmian w bazie danych nie dotyczy struktury tabel i zostały pominięte.
  Czy mogę Pana prosić o parę słów na ten temat? Jestem zupełnie skręcony i nie wiem co z tym zrobić. Jeżeli chodzi o stan mojej wiedzy na temat to przyznaję, że jestem Pana pilnym uczniem, ale tego problemu na pewno sam nie przeskoczę.

  Serdecznie pozdrawiam oraz ślę najlepsze życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych :)
  Marek Barlik

  Odpowiedz Anuluj
 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek czwartek, 31 marzec 2016

  Panie Marku, ten problem ma być rozwiązany w najbliższej aktualizacji 3.5.1

  Póki co można spróbować przekonwertować bazę danych do UTF-8 Multibyte za pomocą darmowej wersji rozszerzenia Admin Tools.
  Proszę zerknąć do instrukcji w artykule: Smile! Joomla Now Supports Emoji (https://www.ostraining.com/blog/joomla/emoji/) w punkcie: If your Joomla 3.5 site does not support emoji.

  Pozdrawiam :-)

 • Gość
  Janusz Kamiński piątek, 25 marzec 2016

  Wow! Mega artykuł! Wszystko rozłożono od A do Ź

  Odpowiedz Anuluj

Zostaw komentarz

Gość
Gość środa, 19 grudzień 2018

Najnowsze komentarze

Czy jest jakaś możliwość, żeby zmienić układ top-bar i tej linii, w której jest logo? Tam niby są flexibloki ale nie można zmienić ich szerokości, a tego potrzebuję bardzo. Jak tego dokonać???

Joanna

Dziękuje za ten wpis joomla zawsze była dla mnie problematyczna :)

Informatyk

co robić? Zdjęcia wyświetlają się pionowo, jedno pod drugim. Żadna zmiana w opcjach, nic nie daje??? Pomożecie?

Sławomir
05.11.2018 w DJ Image Slider

Właśnie, powinien się pojawić … . Oczywiście skorzystam z rady i zapytam u źródeł. Jeśli dowiem się czegoś mądrego, podzielę się wiedzą, może komuś się przyda. Dziękuję, pozdrawiam, Andrzej

Andrzej
Andrzeju, jeżeli w Ustawieniach podstawowych w zakładce Narzędzia na stronie w polu Powrót do góry masz aktywny przycisk Włączone, to taki przycisk powinien pojawić się u Ciebie na stronie już po prze...