A A A

Co nowego w Joomla! 3.5?

przez w Webdesign
 • Przeczytano: 4242
 • 15 komentarze
 • Drukuj
4242
Co nowego w Joomla! 3.5?

W pierwszy dzień wiosny, 21.03.2016 urodziła się Joomla! 3.5 :-)

Najnowsza wersja zawiera 34 nowe funkcjonalności i obsługuje najnowszą wersję interpretera PHP 7. Dzięki temu, na serwerach, które mają już zaimplementowane PHP 7, strony oparte o Joomla! będą się znacznie szybciej wczytywać.

Najważniejsze nowe funkcjonalności w Joomla! 3.5:

 • wsparcie dla PHP 7 - przy najmniej dwukrotnie szybsza Joomla! przy użyciu o połowę mniej pamięci;
 • powiadomienia e-mail - nowa funkcja, dzięki której będziesz otrzymywać powiadomienia o aktualizacjach Joomla!;
 • eksport informacji systemowych - lepsze wsparcie dzięki możliwości eksportowania anonimowych danych systemowych;
 • umieszczanie obrazów za pomocą metody przeciągnij i upuść (drag & drop) - łatwe umieszczanie obrazów w domyślnym edytorze TinyMCE;
 • obsługa emotikonów - wystarczy skopiować wybraną emotikonkę i wkleić bezpośrednio do edytora;
 • umieszczenie przycisków Artykuł, Grafika, Podziel stronę i Więcej w górnym obszarze edytora;
 • anonimowe zbieranie danych systemowych - dzięki nim możliwe będzie szybsze ulepszanie Joomla!;
 • łatwe umieszczanie modułów wewnątrz artykułów;
 • wyświetlanie statusów elementów w menadżerze kategorii (Artykuły, Doniesienia, Kontakty, Reklamy);
 • dodanie odnośników Pokaż witrynę i Pokaż zaplecze w pasku stanu zaplecza administracyjnego;

Grafika promocyjna Joomla! 3.5

Wsparcie dla PHP 7

PHP w wersji 7 przynosi znaczne zmiany w porównaniu do poprzednich wydań. Zdecydowano się na przeskok o jeden numerek z 5.6 do 7 pomimo, że prace nad PHP 6 trwały od 2005 r. Nie wnikając zbytnio w szczegóły w PHP 7 bardzo mocno skupiono się na funkcjach związanych z zarządzaniem pamięcią. Dzięki temu skrypty mogą działać o wiele szybciej przy nawet dwukrotnie mniejszym zapotrzebowaniu na pamięć.

Wiele firm hostingowych zaimplementowało już PHP 7 na swoich serwerach. Warto zatem sprawdzić czy możesz już korzystać z tej wersji interpretera PHP i włączyć ją dla swoich serwisów.

Jeżeli Twoja firma hostingowa nie planuje udostępnienia PHP w wersji 7, rozważ zmianę hostingu ;-)

Powiadomienia e-mail

Jedną z podstawowych zasad, które wpływają na bezpieczeństwo Twojego serwisu jest dbanie o aktualizację CMS Joomla! Co dziennie wykrywane są nowe zagrożenia i luki w systemach informatycznych, które wykorzystywane są przez oszustów i hakerów próbujących zaatakować system. Dlatego dla każdego administratora serwisu WWW opartego o CMS Joomla!, priorytetem powinno być dbanie a jak najszybszą aktualizację serwisu po wydaniu najnowszej aktualizacji.

Do tej pory informacje o nowej aktualizacji przekazywane były za pośrednictwem oficjalnej witryny projektu: www.joomla.org i przekazywana dalej dzięki portalom społecznościowym i informacją publikowanym na innych stronach związanych z Joomla! Jeżeli administrator serwisu nie przeglądał regularnie tych kanałów informacyjnych, to jedyną informacją o nowej aktualizacji otrzymywał po zalogowaniu się do panelu administracyjnego witryny. 

Teraz, dzięki nowemu rozszerzeniu o nazwie System - Joomla! Update Notification, o nowej aktualizacji Joomla!, administrator zostanie powiadomiony za pomocą e-mail.

Dodatek w zasadzie nie wymaga konfiguracji. Domyślnie zaraz po instalacji jest włączony, a powiadomienia wysyłane są do wszystkich zarejestrowanych w systemie użytkowników, którzy należą do grupy Super Users.

Jeżeli w Twoim serwisie jest kilku administratorów, którzy należą do grupy Super Users, możesz ograniczyć wysyłanie powiadomień do jednego lub kilku administratorów. W tym celu zaloguj się do zaplecza witryny i w menu Rozszerzenia kliknij pozycję Dodatki, a następnie odszukaj na liście dodatku System - Joomla! Update Notification i kliknij w jego nazwę. W polu Super Users Emails wpisz adres email użytkownika, który ma otrzymywać powiadomienia. Możesz także w tym polu wpisać kilka adresów oddzielając je przecinkami. Pamiętaj tylko, że wpisane w tym polu adresy muszą należeć do zarejestrowanych w systemie użytkowników, którzy muszą być przypisani do grupy Super Users. W polu Email language możesz wybrać język w jakim będą przesyłane maile z powiadomieniami o aktualizacjach. 

Dodatek System - Joomla! Update Notification

Eksport informacji systemowych

Bardzo przydatna funkcja w sytuacjach, kiedy pojawia się jakiś problem i trzeba przesłać szczegółowe informacje na temat wersji CMS Joomla! i środowiska, w którym jest zainstalowany.

Teraz w oknie Środowisko masz do dyspozycji dwa przyciski, dzięki którym szczegółowe informacje systemowe możesz pobrać w jednym z dwóch dostępnych formatów: pliku tekstowego lub JSON (JavaScript Object Notation). 

Okno Środowisko w Joomla! 3.5

Umieszczanie obrazów za pomocą metody przeciągnij i upuść

Jedna z najciekawszych zmian w Joomla! 3.5 :-)

Do tej pory, aby umieścić obraz na przykład w artykule, należało wykonać szereg różnych czynności. Teraz możesz umieszczać obrazy przeciągając je z Twojego komputera bezpośrednio do oka edytora! Po prostu umieść kursor w miejscu, w którym, chcesz umieścić obraz, a następnie przeciągnij właściwy plik obrazu do okna edytora.

Umieszczanie obrazu metodą drag & drop

Plik obrazu zostanie automatycznie przesłany na serwer do folderu: twoj-serwis/images i umieszczony we wskazanym miejscu treści. Istnieje oczywiście możliwość wyłączenia mechanizmu drag & drop oraz zmiany lokalizacji katalogu domyślnego, do którego przesyłane są pliki umieszczane tą metodą. Wystarczy edytować dodatek o nazwie Edytor - TinyMCE i wpisać w polu Images directory ścieżkę do folderu.

Edycja dodatku Edytor - TinyMCEObsługa emotikonów

Emotikony są obecnie bardzo popularne, zwłaszcza w portalach społecznościowych i urządzeniach mobilnych. Teraz możesz używać ich także w Joomla! 

Aby dodać emotikon wystarczy skopiować go na przykład ze strony: emojipedia.org i wkleić bezpośrednio do edytora.

Umieszczanie emotikonów w treści artykułu

Zmiana lokalizacji niektórych przycisków edytora

Nie musisz już przewijać okna, aby zlokalizować przyciski, które do tej pory umieszczone były pod oknem edytora. Teraz znajdują się one w górnym obszarze edytora.

Zmiana lokalizacji niektórych przycisków edytora TinyMCE

Anonimowe zbieranie danych systemowych

Opcja, która pozwala wysyłać dane o środowisku w którym pracuje Joomla! do centralnego serwera projektu Joomla! Przesyłane dane mają dotyczyć wersji CMS Joomla! oraz interpretera PHP, typu i wersji bazy danych a także typu serwera.

Za anonimowe zbieranie i przesyłanie danych odpowiada dodatek System - Joomla! Statistics, który domyślnie jest włączony, ale nie przesyła żadnych danych.

Aby wyłączyć lub sprawdzić, jak skonfigurowany jest ten dodatek w Twoim serwisie, otwórz okno menadżera dodatków, a następnie odszukaj na liście dodatek System - Joomla! Statistics i kliknij w jego nazwę. Klikając odnośnik: Click here to see witch information wiil be sent możesz zobaczyć dokładne informacje, które będą przesłane do serwera centralnego.

W polu Unique ID możesz kliknąć przycisk Reset Unique Id, aby zresetować unikalny identyfikator, który jest przesyłany razem z pozostałymi danymi. W polu Interval (hours) wpisz liczbę określającą co ile godzin system powinien wysyłać anonimowe dane. W polu Mode wybierz z listy sposób wysyłania danych: Always send (wysyłaj zawsze), On demand (na żądanie) lub Never send (nigdy nie wysyłaj).

 Opcje konfiguracyjne dodatku System - Joomla! Statistics

Łatwe umieszczanie modułów wewnątrz artykułów

W poprzednich wersjach, aby wyświetlić zawartość modułu wewnątrz artykułu należało wpisać w tekście specjalny kod ujęty w nawiasy klamrowe, w formacie: loadposition: nazwa-pozycji-modulu.

Teraz jest to o wiele łatwiejsze! Wystarczy, że umieścisz kursor w w miejscu, gdzie chcesz wstawić utworzony wcześniej moduł, a następnie klikniesz przycisk Module. W oknie modalnym kliknij tytuł lub pozycję wybranego modułu, a system sam wstawi do tekstu odpowiedni kod :-)

Umieszczanie modułu wewnątrz artykułu

Wyświetlanie statusów elementów w menadżerach kategorii

Bardzo ciekawa funkcjonalność, dzięki której od razu wszystko fajnie widać, ile artykułów w danej kategorii ma status opublikowany, ile nieopublikowanych, zarchiwizowanych, czy wyrzuconych do kosza. Funkcjonalność ta została zaimplementowana we wszystkich domyślnych menadżerach kategorii: Artykuły, Doniesienia, Kontakty i Reklamy.

Wyświetlanie statusów artykułów w menadżerze kategorii

Ciekawe jest także to, że jak klikniesz w danej kolumnie na wybrany status, to otworzysz okno ze wszystkim artykułami posiadającymi ten status. Jest to na prawdę ekstra sprawa, bo nie trzeba filtrować artykułów, są już fajnie poukładane ;-)

Dodatkowe odnośniki w pasku stanu zaplecza administracyjnego

Funkcjonalność ta została dodana do istniejącego już modułu o nazwie User Status. Aby umieścić w pasku stanu nowe odnośniki wyświetl okno menadżera modułów (menu Rozszerzenia -> Moduły), a następnie za pomocą filtra wyświetl moduły zaplecza. Kliknij w nazwę modułu, aby wyświetlić jego opcje konfiguracyjne.

Lista modułów zaplecza Joomla! 3.5

Nowe pola to Show View Site (pokaż witrynę) i Show View Administrator (pokaż zaplecze). Pierwsze umieszcza odnośnik, który wyświetla w nowym oknie (zakładce) stronę główną witryny, natomiast drugi wyświetla pulpit zaplecza administracyjnego. 

 Opcje konfiguracyjne modułu User Status

Jeżeli w obu polach klikniesz przycisk Tak, to na dole w pasku stanu zaplecza administracyjnego zobaczysz odpowiednie odnośniki:

Pasek stanu zaplecza administracyjnego Joomla! 3.5

Nowe submenu dla pozycji Instalacje 

W CMS Joomla! 3.5 pojawiło się nowe menu podrzędne dla pozycji Instalacje w menu Rozszerzenia. Teraz widoczne są wszystkie opcje instalatora, które do tej pory dostępne były tylko po kliknięciu pozycji Instalacje.

Nowe submenu dla pozycji Instalacje

Do pobrania dla Joomla 3.5:

Pamiętaj, aby wykonać kopię zapasową serwisu, zanim przeprowadzisz aktualizację! 

Więcej informacji na temat nowych funkcjonalności w wersji 3.5, możesz przeczytać w Repozytorium GitHub.

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?

Oceń ten wpis:

Nauczyciel przedmiotów informatycznych w szkole ponadgimnazjalnej.


Pierwszy Certyfikowany Administrator Joomla! w Polsce.


Autor książek i e-booków na temat Joomla!. Autor bloga: www.slawop.net, w którym porusza zagadnienia związane z CMS Joomla! i wykorzystaniu go, jako fantastycznego narzędzia, które ułatwia innym tworzenie ich własnego miejsca w sieci.


Prowadzi własną firmę świadczącą usługi związane z tworzeniem oraz administrowaniem serwisów opartych o CMS Joomla!


Współorganizator Joomla! User Group Jawor


Uwielbia ekstremalnie szybką jazdę na rolkach! Fan rozwoju osobistego i ciągłych zmian :-)


I love Joomla! Why?


Because Joomla! is Doing Great Things with Great People :-)


And My favourite sentence:Don't Let Anybody Steal Your Dreams!


Komentarze

 • Gość
  niepelnosprawny,org czwartek, 14 lipiec 2016

  Joomla 3.6 z php 7 już jest :D... a tak serio to czy istnieje wydanie mini Joomla 3, okrojone do minimum instalacji?

  Odpowiedz Anuluj
 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek poniedziałek, 18 lipiec 2016

  niepełnosprawny.org,
  Nie bardzo rozumiem, co masz na myśli :-( Instalacja Joomla! to praktycznie dwa kroki, które wymagają minimum niezbędnych informacji. Czy to się jeszcze da okroić? No nie wiem ;-)
  Być może w sieci istnieją jakieś zmodyfikowane wersje instalacyjne Joomla! Osobiście z takich nie korzystam.
  Jedynym, najpewniejszym źródłem linków do plików instalacyjnych Joomla! jest witryna: https://www.joomla.org/download.html

  Pozdrawiam :-)

 • Gość
  Marek piątek, 08 kwiecień 2016

  Witam Panie Sławku,
  niestety, przekonwertowanie bazy danych Admin Tools wg. Pańskiej rady nie pomogło :(, czekałem na pojawienie się aktualizacji 3.5.1 jak na zmiłowanie. Niestety po wgraniu w/w pojawiły się dodatkowe komunikaty, a z nimi moje rozczarowanie i jeszcze większa bezradność.
  Ostrzeżenie: Baza danych nie jest aktualna!

  Znaleziono 3 problemów z bazą danych:
  Tabela 'marc_menu' nie posiada indeksu 'idx_client_id_parent_id_alias_language'. (Z pliku 2.5.0-2011-12-24.sql.)
  Tabela 'marc_redirect_links' nie posiada indeksu 'idx_old_url'. (Z pliku 3.5.0-2016-03-01.sql.)
  The Joomla! Core database tables have not been converted yet to UTF-8 Multibyte (utf8mb4).
  Inne informacje:
  Wersja schematu bazy danych (w #__schemas): 3.5.1-2016-03-29.
  Uaktualniono wersję (w #__extensions): 3.5.1.
  Sterownik bazy danych: mysqli.
  91 zmian w bazie danych sprawdzono z powodzeniem
  145 zmian w bazie danych nie dotyczy struktury tabel i zostały pominięte.
  Nie potrafię samodzielnie ocenić, czy są to poważne "usterki" administracja Joomla sprawuje się bez komplikacji, a i strona www wyświetla się o'k. Wiem, że "grzebanie" w bazie danych bez najmniejszego pojęcia może skończyć się katastrofą, dlatego też nie zabieram się za ten problem. Czy mogę Pana prosić o radę ?
  Z pozdrowieniami :)
  Marek Barlik

 • Gość
  Andy sobota, 06 sierpień 2016

  Opisywany problem ma rzowiązanie:
  http://forum.joomla.org/viewtopic.php?f=710&t=919659
  Może występować również podczas aktualizacji z J3.4.8. do 3.6.0.

  Odpowiedz Anuluj
 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek środa, 10 sierpień 2016

  Andy, dzięki serdeczne :-)

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek poniedziałek, 11 kwiecień 2016

  Panie Marku,
  Proszę być ostrożnym w umieszczaniu w komentarzach publicznych dokładnych komunikatów z błędami. Ktoś może spróbować wykorzystywać je w niecnych celach ;-)

  Panie Marku proszę o kontakt mailowy, to uzgodnimy, czy i jak ewentualnie mogę pomóc! Proszę skorzystać z formularza kontaktowego: http://www.slawop.net/kontakt

  Pozdrawiam :-)

 • Gość
  Zdzisław poniedziałek, 04 kwiecień 2016

  Dzień dobry Panie Sławomirze
  Zrobiłem aktualizację z 3.4.8 na 3.5 i przestały działać standardowe dodatki ...maskuj adres email, reCaptcha.
  Dodatki dla J3.x nie działają w nowej J 3.5
  Czy ktoś spotkał się z tym problemem, czy to tylko ja mam pecha.
  Jeśli zna Pan problem, to proszę o poradę, aby rozwiązać ten problem - dziękuję :)

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek środa, 06 kwiecień 2016

  Panie Zdzisławie!
  Nie powinno być tych problemów, które Pan opisuje.
  Może wystarczy w Pana przypadku te dodatki po prostu włączyć (opublikować)?
  Czy są one opublikowane, a nie działają? Wyświetlają się jakieś komunikaty błędów?

  Mam nadzieję, że zrobił Pan przed aktualizacją kopię zapasową?

  Pozdrawiam :-)

 • Gość
  Mariusz wtorek, 29 marzec 2016

  Zamiast tych w większości kosmetycznych zmian jak "umieszczenie przycisków Artykuł, Grafika, Podziel stronę i Więcej w górnym obszarze edytora", czy rzeczy, które można zrobić dzięki modułom lub puginom "Łatwe umieszczanie modułów wewnątrz artykułów" oraz rzeczy zupełnie zbędnych jak "Umieszczanie obrazów za pomocą metody przeciągnij i upuść" lub "Obsługa emotikonów" - bo kto korzysta z Tiny MCE mając do wyboru JCE lub inny bardziej rozbudowany darmowy edytor - wolałbym rzeczy naprawdę przydatne i dziś niezbędne jak choćby mobile menu w standardzie lub inne narzędzia wspierające RWD. Ale to tylko moje zdanie.

 • Gość
  Tomek wtorek, 05 kwiecień 2016

  JCE jest dziurawe jak ser szwajcarski. Poza tym dla admina ok, ale jak masz kilkunastu redaktorów to już nie bardzo. Bo redaktor w wielu przypadkach to nie informatyk. Co do RWD to są szablony a nie Joomla sama w sobie. Parafrazując Twoją wypowiedź po co RWD, mobilne menu itp jak możesz to zrobić za pomocą wielu fajnych frameworków :)

  Odpowiedz Anuluj
 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek środa, 06 kwiecień 2016

  Tomek z JCE - zgoda co do sera! Ale...
  Wystarczy regularnie aktualizować ;-)
  A co do wielu redaktorów, to ja uważam, że jest świetny, bo możesz stworzyć różne profile i przypisać je konkretnym użytkownikom. Dzięki temu udostępniasz edytor TYLKO z takimi narzędziami, na jakie pozwalasz :-)
  Pozdrawiam :-)

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek czwartek, 31 marzec 2016

  Mariusz, dla wielu osób te nowości, to suuuper sprawa! Dla wielu autorów umieszczanie grafik za pomocą metody drag & drop, to zbawienie i koniec ich męki.
  Jeżeli chodzi o edytor JCE, to wierz mi są setki tysiące ludzi, którzy nawet nie wiedzą, że taki edytor istnieje. Nie mówiąc już o tym, że są inne i dla wielu osób lepsze edytory niż JCE ;-)
  Ja cieszę się ze wszystkiego nowego, bo lubię nowości ;-)

  Ja też bym wolał wiele różnych rzeczy i dla mnie "naprawdę przydatnych", ale ilu użytkowników, tyle życzeń. Niestety tylko garstka spośród milionów wykonuje te zmiany i skupia się na zrobieniu tych na prawdę przydatnych, które są według nich i opinii, które zbiorą ;-)
  Pamiętaj, że zawsze możesz pomóc zgłaszając się do któregoś z zespołów Joomla! (https://volunteers.joomla.org/

  Pozdrawiam :-)

 • Gość
  Marek sobota, 26 marzec 2016

  Dzień dobry Panie Sławku,
  mam problem , z którym nie mogę sobie sam poradzić. Od 2015r mam zainstalowaną Joomla 3x na własnym komputerze wg. Pana wskazówek w oparciu o programik Xamp. Cały czas udoskonalam swoją stronę oczywiście aktualizując na bieżąco Joomlę. Wszystko grało do chwili aktualizacji 25.03.2016 do wersji 3.5 . Wygląda to wszystko całkiem dobrze, pojawiła się informacja że zaktualizowano do wersji 3.5 pojawiły się chyba wszystkie nowości o których Pan pisze w artykule "Co nowego w Joomla! 3.5?", ALE...! Pojawiła się również taka informacja :

  Ostrzeżenie: Baza danych nie jest aktualna!
  The Joomla! Core database tables have not been converted yet to UTF-8 Multibyte (utf8mb4).

  Wersja schematu bazy danych (w #__schemas): 3.5.0-2016-03-01.
  Uaktualniono wersję (w #__extensions): 3.5.0.
  Sterownik bazy danych: mysqli.
  92 zmian w bazie danych sprawdzono z powodzeniem
  145 zmian w bazie danych nie dotyczy struktury tabel i zostały pominięte.
  Czy mogę Pana prosić o parę słów na ten temat? Jestem zupełnie skręcony i nie wiem co z tym zrobić. Jeżeli chodzi o stan mojej wiedzy na temat to przyznaję, że jestem Pana pilnym uczniem, ale tego problemu na pewno sam nie przeskoczę.

  Serdecznie pozdrawiam oraz ślę najlepsze życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych :)
  Marek Barlik

  Odpowiedz Anuluj
 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek czwartek, 31 marzec 2016

  Panie Marku, ten problem ma być rozwiązany w najbliższej aktualizacji 3.5.1

  Póki co można spróbować przekonwertować bazę danych do UTF-8 Multibyte za pomocą darmowej wersji rozszerzenia Admin Tools.
  Proszę zerknąć do instrukcji w artykule: Smile! Joomla Now Supports Emoji (https://www.ostraining.com/blog/joomla/emoji/) w punkcie: If your Joomla 3.5 site does not support emoji.

  Pozdrawiam :-)

 • Gość
  Janusz Kamiński piątek, 25 marzec 2016

  Wow! Mega artykuł! Wszystko rozłożono od A do Ź

  Odpowiedz Anuluj

Zostaw komentarz

Gość
Gość wtorek, 19 czerwiec 2018

Najnowsze komentarze

Obie metody bardzo dobrze opisane, krok po kroku, na pewno skorzystam.

Marek

gantry to kicha, przy przenoszeniu ten szablon sie sypie a z innymi nie ma problemu

maniek
Kurs fajny, kupiłem nawet twoją książkę. Na razie z powodu funkcjonalności jednego komponentu pozostałem jednak przy Gantry 4. Mam jednak do Ciebie pytanie, czy można w łatwy sposób zmienić tło sekcji...
Wojtek

Jak moge ustawic marginesy w opisie slajdu bo nie chce zeby tekst zaczynal sie zaraz z brzegu i konczyl na koncu slajdu.

Anna
Hej Maurycy :-) Joomla ma chyba pełno luk, skoro tak często trzeba ją aktualizować? Hmm, zapewne masz w swoim smartfonie różne apki, prawda? Sprawdzałeś, jak często one się aktualizują automatycznie? ...
09.12.2017 w Dlaczego Joomla!?