Chłodzenie procesora

Wiemy chyba wszyscy, że ciepło wydzielane przez procesory jest dość istotnym problemem, który narasta proporcjonalnie do coraz większego zapotrzebowania procesorów na energię. Jest to bezpośrednio związane z ich coraz większą szybkością i wydajnością.

Najczęściej wymieniane sposoby chłodzenia procesorów to: za pomocą radiatorów z wentylatorami (chyba najpopularniejsze rozwiązanie), chłodzenie cieczą.

Są również inne alternatywne metody, jak na przykład ogniwa Peltiera a także chłodzenie za pomocą oleju ;-) a także chłodze gazem.
Chciałbym to trochę rozwinąć. Otóż rzeczywiście chłodzenie gazem jest dosyć kosztownym rozwiązaniem, jednak dostępnym na rynku.

- chłodzenie freonem.
Układy takie są podobno najbardziej wydajnymi systemami chłodzenia do pracy ciągłej. Pozwalają uzyskać temperatury ujemne na procesorze, co wpływa na znaczne polepszenie stabilności (a zatem i możliwości przetaktowania) układu. Niestety, z tego powodu wymagają one dodatkowych zabezpieczeń przed kondensacją pary wodnej na schłodzonych elementach. Główną jednak przyczyną ich niewielkiej popularności jest cena – za najtańszy zestaw tego typu trzeba zapłacić około 3,5 tys. złotych(http://www.chillerworks.com/product_info.php/cPath/113/products_id/554)
Jeżeli ktoś ma ochotę zobaczyć przykład zastosowania takiego chłodzenia to proszę kliknąć tutaj

- chłodzenie ciekłym azotem.
Układ taki składa się z długiej, zaizolowanej tuby o miedzianej podstawie, umieszczonej na procesorze, do której wlewany jest ciekły azot.
Przykład zastosowania takiego układu tutaj

Nie jest to chyba dobre rozwiązanie do zastosowań tzw. domowych, ponieważ zastosowanie ciekłego azotu, którego temperatura wrzenia przy ciśnieniu atmosferycznym wynosi – 196 stopni Celsjusza, wiąże się z ryzykiem ciężkiego poparzenia podczas kontaktu z elementami chłodzonymi lub samym gazem, a także ponieważ azot intensywnie paruje, wypierając tlen i pozostałe składniki z powietrza, konieczna jest więc sprawna wentylacja aby temu zapobiec.

- chłodzenie suchym lodem czyli np. rozprężonym ciekłym dwutlenkiem węgla , sprasowany do postaci stałej. Wystawiony na otwartą przestrzeń, zaczyna on samorzutnie sublimować, co ochładza go do temperatury –78,5 stopni Celsjusza. Cały system chłodzenia składa się z zaizolowanego pojemnika umieszczonego na procesorze.
Przykład zastosowania tutaj

Zarówno rozwiązanie z ciekłym azotem jak i suchym lodem nie nadają się do zastosowań domowych i bardziej służą do przeprowadzania eksperymentów podczas „podkręcania” procesorów.

 

Uważasz, że artykuł był ciekawy i chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Twoje imię:


Adres email:


Transmisja szeregowa a równoległa
DDR SDRAM
 

    By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.slawop.net/

    Najnowsze komentarze

    Gość - Studio Jak wybrać hosting dla Joomla!?
    13 wrzesień 2019
    Warto jeszcze dopisać punkt, żeby przy wyborze wybrać panel między DirectAdmin/cPanel. Niektóre hostingi mają swoje własne rozwiązania - czasami bardzo specyficzne, co niekoniecznie jest dobrą rzeczą
    Gość - Marek Szyfrowanie symetryczne a niesymetryczne
    09 czerwiec 2019
    "Klucz przekazany do publicznej wiadomości, nazywany jest kluczem publicznym lub jawnym. Może on być stosowany do szyfrowania lub deszyfrowania informacji otrzymanych od osoby, która go wygenerowała. ...
    Gość - Marek Tworzenie szablonów dla Joomla! Helix Ultimate
    10 maj 2019
    Witam, napotkałem problem pojawiający się przy zmianie kolorów tła czy czcionek oraz importowaniem ustawień. W pierwszym przypadku, po zmianie kolorów i ich zapisaniem, panel podglądu strony przeładow...
    Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
    03 styczeń 2019
    Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
    Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
    02 styczeń 2019
    Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...