Bezpieczeńswo plików z hasłami

Bezpieczeństwo plików z hasłamiNajczęściej pliki z zaszyfrowanymi hasłami przechowywane są w plikach systemowych pojedynczych komputerów. 

Wydaje mi się, że aby zagwarantować maksymalny stopień zabezpieczeń komputera z zaszyfrowanymi plikami z hasłami, należałoby zadbać  przede wszystkim o to, aby tworzone przez użytkowników hasła były o odpowiednim stopniu skomplikowania oraz długości.

Niebagatelne znaczenie ma także odpowiedni system plików (w Windows: NTFS), dzięki któremu możemy nadawać uprawnienia poszczególnym użytkownikom tylko do niezbędnych do ich pracy programów i plików.

Poza tym uważam, że najlepiej by było, o ile to możliwe nie przechowywać plików z zaszyfrowanymi hasłami na komputerach lokalnych podłączonych do sieci.
Zamiast tego pliki takie powinny być przechowywane na serwerze, np. w przypadku serwera Windows poleciłbym usługę Active Directory. Usługa ta uwierzytelnia autoryzowanych użytkowników, grupy i komputery próbujące uzyskać dostęp do obiektów w sieci. Podsystemem zabezpieczeń odpowiedzialnym za wszystkie próby interakcyjnego uwierzytelniania i autoryzacji użytkowników na komputerze lokalnym jest „urząd zabezpieczeń lokalnych" (LSA - Local Security Authority). Podsystem ten używany jest do przetwarzania żądań uwierzytelniania zainicjowanych za pomocą protokołu Kerberos V5 (protokół ten korzysta z AES oraz SHA)

Po potwierdzeniu tożsamości użytkownika w usłudze Active Directory urząd LSA na uwierzytelniającym kontrolerze domeny generuje token dostępu użytkownika i kojarzy z tym użytkownikiem identyfikator zabezpieczeń (SID - Security Identifier).

Token dostępu zawiera nazwę użytkownika, nazwy grup, do których należy użytkownik, identyfikator SID użytkownika oraz wszystkie identyfikatory SID grup, do których należy użytkownik.

Identyfikatory zabezpieczeń SID są automatycznie przypisywane przez usługę Active Directory obiektom typu podmiot zabezpieczeń w momencie ich tworzenia. Podmioty zabezpieczeń są kontami w usłudze Active Directory, którym można przypisywać uprawnienia, takimi jak konta komputerów, grup lub użytkowników. Po wystawieniu uwierzytelnianemu użytkownikowi identyfikatora SID identyfikator ten zostaje dołączony do tokenu dostępu użytkownika.

Informacje zawarte w tokenie dostępu są używane do określenia poziomu dostępu użytkownika do obiektu, ilekroć użytkownik próbuje uzyskać do niego dostęp. Identyfikatory SID w tokenie dostępu są porównywane z listą identyfikatorów SID, które tworzą listę DACL dla tego obiektu, w celu sprawdzenia, czy użytkownik ma wystarczające uprawnienia, aby uzyskać dostęp do obiektu.

Tak więc w procesie kontroli dostępu, konta użytkowników są identyfikowane przez identyfikator SID, a nie przez nazwę.

 

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Twoje imię:


Adres email:


Tworzenie haseł
Zabezpieczanie pomieszczeń i sprzętu

Podobne wpisy

 

  By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.slawop.net/

  Najnowsze komentarze

  Gość - Studio Jak wybrać hosting dla Joomla!?
  13 wrzesień 2019
  Warto jeszcze dopisać punkt, żeby przy wyborze wybrać panel między DirectAdmin/cPanel. Niektóre hostingi mają swoje własne rozwiązania - czasami bardzo specyficzne, co niekoniecznie jest dobrą rzeczą
  Gość - Marek Szyfrowanie symetryczne a niesymetryczne
  09 czerwiec 2019
  "Klucz przekazany do publicznej wiadomości, nazywany jest kluczem publicznym lub jawnym. Może on być stosowany do szyfrowania lub deszyfrowania informacji otrzymanych od osoby, która go wygenerowała. ...
  Gość - Marek Tworzenie szablonów dla Joomla! Helix Ultimate
  10 maj 2019
  Witam, napotkałem problem pojawiający się przy zmianie kolorów tła czy czcionek oraz importowaniem ustawień. W pierwszym przypadku, po zmianie kolorów i ich zapisaniem, panel podglądu strony przeładow...
  Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
  03 styczeń 2019
  Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
  Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
  02 styczeń 2019
  Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...