Bezpieczeńswo plików z hasłami

Bezpieczeństwo plików z hasłamiNajczęściej pliki z zaszyfrowanymi hasłami przechowywane są w plikach systemowych pojedynczych komputerów. 

Wydaje mi się, że aby zagwarantować maksymalny stopień zabezpieczeń komputera z zaszyfrowanymi plikami z hasłami, należałoby zadbać  przede wszystkim o to, aby tworzone przez użytkowników hasła były o odpowiednim stopniu skomplikowania oraz długości.

Niebagatelne znaczenie ma także odpowiedni system plików (w Windows: NTFS), dzięki któremu możemy nadawać uprawnienia poszczególnym użytkownikom tylko do niezbędnych do ich pracy programów i plików.

Poza tym uważam, że najlepiej by było, o ile to możliwe nie przechowywać plików z zaszyfrowanymi hasłami na komputerach lokalnych podłączonych do sieci.
Zamiast tego pliki takie powinny być przechowywane na serwerze, np. w przypadku serwera Windows poleciłbym usługę Active Directory. Usługa ta uwierzytelnia autoryzowanych użytkowników, grupy i komputery próbujące uzyskać dostęp do obiektów w sieci. Podsystemem zabezpieczeń odpowiedzialnym za wszystkie próby interakcyjnego uwierzytelniania i autoryzacji użytkowników na komputerze lokalnym jest „urząd zabezpieczeń lokalnych" (LSA - Local Security Authority). Podsystem ten używany jest do przetwarzania żądań uwierzytelniania zainicjowanych za pomocą protokołu Kerberos V5 (protokół ten korzysta z AES oraz SHA)

Po potwierdzeniu tożsamości użytkownika w usłudze Active Directory urząd LSA na uwierzytelniającym kontrolerze domeny generuje token dostępu użytkownika i kojarzy z tym użytkownikiem identyfikator zabezpieczeń (SID - Security Identifier).

Token dostępu zawiera nazwę użytkownika, nazwy grup, do których należy użytkownik, identyfikator SID użytkownika oraz wszystkie identyfikatory SID grup, do których należy użytkownik.

Identyfikatory zabezpieczeń SID są automatycznie przypisywane przez usługę Active Directory obiektom typu podmiot zabezpieczeń w momencie ich tworzenia. Podmioty zabezpieczeń są kontami w usłudze Active Directory, którym można przypisywać uprawnienia, takimi jak konta komputerów, grup lub użytkowników. Po wystawieniu uwierzytelnianemu użytkownikowi identyfikatora SID identyfikator ten zostaje dołączony do tokenu dostępu użytkownika.

Informacje zawarte w tokenie dostępu są używane do określenia poziomu dostępu użytkownika do obiektu, ilekroć użytkownik próbuje uzyskać do niego dostęp. Identyfikatory SID w tokenie dostępu są porównywane z listą identyfikatorów SID, które tworzą listę DACL dla tego obiektu, w celu sprawdzenia, czy użytkownik ma wystarczające uprawnienia, aby uzyskać dostęp do obiektu.

Tak więc w procesie kontroli dostępu, konta użytkowników są identyfikowane przez identyfikator SID, a nie przez nazwę.

 

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Twoje imię:


Adres email:


Tworzenie haseł
Zabezpieczanie pomieszczeń i sprzętu

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 19 lipiec 2019

Zdjęcie captcha

Najnowsze komentarze

Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
03 styczeń 2019
Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
02 styczeń 2019
Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...
Gość - Joanna Jak utworzyć własny szablon dla Joomla! nie dotykając kodu? EF4 cz.2
09 grudzień 2018
Czy jest jakaś możliwość, żeby zmienić układ top-bar i tej linii, w której jest logo? Tam niby są flexibloki ale nie można zmienić ich szerokości, a tego potrzebuję bardzo. Jak tego dokonać???
Gość - Informatyk Tworzenie bazy danych w CPanelu na Smarthost - instalacja Joomla!
19 listopad 2018
Dziękuje za ten wpis joomla zawsze była dla mnie problematyczna
Gość - Sławomir DJ Image Slider
04 listopad 2018
co robić? Zdjęcia wyświetlają się pionowo, jedno pod drugim. Żadna zmiana w opcjach, nic nie daje??? Pomożecie?