Aktualizacja Joomla! 2.5

Aktualizacja Joomla! 2.5

Podstawową czynnością, jaką musisz regularnie wykonywać, aby zmniejszyć problemy z bezpieczeństwem, to aktualizacja wersji CMS Joomla! oraz zainstalowanych rozszerzeń.

Nowe problemy z bezpieczeństwem pojawiają się co dziennie. Co pewien czas twórcy oprogramowania przygotowują poprawki, aby wyeliminować dostrzeżone i zgłoszone luki.

Zatem regularne aktualizowanie Joomla! 2.5 wraz z rozszerzeniami, zmniejszy podatność Twojego serwisu na ataki!

Bardzo często, poza poprawkami bezpieczeństwa, nowe wydania (aktualizacje) zawierają nowe funkcje, które nie były do tej pory dostępne.

Podsumowując!

Obowiązkiem każdy szanującego się administratora serwisu opartego na Joomla! jest aktualizacja systemu oraz zainstalowanych w nim rozszerzeń!

Jeżeli chcesz dostawać informację o nowych wydaniach Joomla!, to zapisz się na newsletter (www.slawop.net/newsletter) dostępny na moim blogu: www.slawop.net, lub w oficjalnym serwisie Joomla: www.joomla.org.

Dokonaj także subskrypcji listy wysyłkowej, forum lub kanałów informacyjnych, które mogą być oferowane przez programistów rozszerzeń zainstalowanych w Twoim serwisie.

Poprzednie wersje CMS Joomla! nie miały zaimplementowanego rozwiązania, które umożliwiałoby niemal automatyczną aktualizację, więc proces ten był bardziej złożony i czasochłonny.

Od wersji 1.6, Joomla umożliwia aktualizację z poziomu zaplecza, więc aktualizacja Joomla! i najbardziej znanych rozszerzeń, nie powinna sprawiać problemów dla większości administratorów. Poniżej przedstawiam krok po kroku jak przeprowadzić aktualizację Joomla!

Krok 1

Przed rozpoczęciem procesu aktualizacji, bardzo ważne jest wykonanie kopii zapasowej Twojego serwisu!

Nigdy nie wiesz, z jakim skutkiem zakończy się instalacja najnowszego wydania Joomla!. Najczęściej nie będzie żadnych problemów, ale wystarczy, że coś pójdzie nie tak i co wtedy zrobisz? Dlatego niezbędna jest kopia zapasowa, z której w razie problemów będzie można przywrócić serwis.

Zapisz kopię zapasową serwisu na dysku Twojego komputera.

Krok 2

Zaloguj się do zaplecza swojego serwisu, aby sprawdzić, czy dostępne są jakieś aktualizacje CMS Joomla i ewentualnie je zainstalować!

Pulpit Joomla! 2.5 

Zwróć uwagę na ostatnie dwa przyciski na pulpicie. Jeden pokazuje, czy Twój serwis oparty jest o najnowsze wydanie, czy też należy je zaktualizować. Drugi natomiast pokazuje, czy zainstalowane dodatkowe rozszerzenia są aktualne.

Wersja Twojego systemu wyświetlana jest zawsze w stopce.

Kliknij przycisk Aktualizuj teraz! lub kliknij w menu Komponenty pozycję Joomla! Update.

Krok 3

Kliknij przycisk Install the update (zainstaluj aktualizację). Zwróć uwagę, że w pozycji Installed Joomla! version (Zainstalowane wersje Joomla!) wyświetlana jest aktualna wersja Joomla!, natomiast w pozycji Latest Joomla! version (Najnowsza wersja Joomla!), najnowsza dostępna wersja.

Okno Joomla! Update

Po chwili zobaczysz pasek postępu informujący o procesie aktualizacji:

Postęp aktualizacji Joomla! 2.5.7 

Jeżeli wszystko przebiegło jak należy, to zobaczysz ekran informujący o sukcesie zakończonej aktualizacji.

Komunikat informujący o pomyślnym zakończeniu aktualizacji Joomla! 2.5.7

Zauważ, że zamiast komunikatu, widzisz tzw. zmienną językową. Dzieje się tak, dlatego, że nie masz jeszcze zainstalowanego pakietu językowaego dla wersji Joomla! 2.5.7.

Krok 4

Kliknij teraz w menu Rozszerzenia, pozycję Instalacje, a następnie kliknij zakładkę Aktualizacje.

Zwróć uwagę na nową zakładkę, której nazwa ze względu na brak aktualizacji pakietu języka polskiego przedstawiona jest w postaci zmiennej językowej.

Na liście dostępnych aktualizacji zobaczysz aktualizację polskiego pakietu językowego dla Joomla! 2.5.7. Zaznacz pole wyboru obok nazwy aktualizacji (Polish), a następnie kliknij przycisk Aktualizuj.

Aktualizacja pakietu języka polskiego dla Joomla! 2.5.7

Jeżeli proces aktualizacji pakietu języka polskiego dla Joomla! 2.5.7 przebiegł pomyślnie zobaczysz ekran podobny do tego poniżej:

Komunikat informujący o pomyślnym zaintalowaniu aktualizacji języka polskiego dla Joomla! 2.5.7

Teraz już widzisz właściwą nazwę nowej zakładki! Kliknij zakładkę Instaluj język.

Okno Instaluj akredytowane tłumaczenie języków

Jest to instalator akredytowanych pakietów językowych  - nowa fukcjonalność, która została dodana od wersji Joomla! 2.5.7

Tak na prawdę, proces aktualizacji bardzo rozbudowanych i popularnych serwisów, gdzie ewentualne straty związane z awarią byłyby bardzo duże, stosuje się bardziej restrykcyjne metody aktualizacji. Taki proces przebiega najczęściej w następujących krokach:

Krok 1

Wykonanie kopii zapasowej działającego serwisu.

Krok 2

Przywrócenie kopii zapasowej na serwerze testowym, np. komputerze lokalnym.

Krok 3

Aktualizacja serwisu na serwerze testowym.

Krok 4

Testowanie i sprawdzanie czy wszystko działa poprawnie na serwerze testowym.

Krok 5

Aktualizacja serwisu na serwerze produkcyjnym.

Jeszcze raz przypomnę.

Wygospodaruj sobie czas na wykonywanie aktualizacji swoich serwisów oraz rozszerzeń, które są w nich zainstalowane.

Mechanizm Captcha w Joomla! 2.5
Nowe wydanie Joomla! 2.5.7

Podobne wpisy

 

  By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.slawop.net/

  Najnowsze komentarze

  Gość - Studio Jak wybrać hosting dla Joomla!?
  13 wrzesień 2019
  Warto jeszcze dopisać punkt, żeby przy wyborze wybrać panel między DirectAdmin/cPanel. Niektóre hostingi mają swoje własne rozwiązania - czasami bardzo specyficzne, co niekoniecznie jest dobrą rzeczą
  Gość - Marek Szyfrowanie symetryczne a niesymetryczne
  09 czerwiec 2019
  "Klucz przekazany do publicznej wiadomości, nazywany jest kluczem publicznym lub jawnym. Może on być stosowany do szyfrowania lub deszyfrowania informacji otrzymanych od osoby, która go wygenerowała. ...
  Gość - Marek Tworzenie szablonów dla Joomla! Helix Ultimate
  10 maj 2019
  Witam, napotkałem problem pojawiający się przy zmianie kolorów tła czy czcionek oraz importowaniem ustawień. W pierwszym przypadku, po zmianie kolorów i ich zapisaniem, panel podglądu strony przeładow...
  Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
  03 styczeń 2019
  Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
  Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
  02 styczeń 2019
  Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...