Aby wyświetlić napisy kliknij w odtwarzaczu ikonkę: YouTube - ikonka włączania/wyłączania napisów

Cześć! Z tej strony Sławomir Pieszczek, autor bloga slawop.net.

Jeżeli posiadasz serwis lub serwisy wykonane w oparciu o Joomla! z serii 2.5 to zapewne już wiesz, że niedawno, 10 grudnia 2014 roku opublikowane zostało ostatnie zaplanowane wydanie Joomla! o numerze 2.5.28.

Wsparcie dla Joomla! z serii 2.5 zaplanowane jest do końca grudnia 2014 roku. Oznacza to, że nie będzie już kolejnych wydań aktualizacji Joomla! 2.5. Inaczej mówiąc: od 2015 roku Joomla! 2.5 nie będzie już rozwijana i nie będzie miała wsparcia w postaci aktualizacji zawierających poprawki wykrytych błędów lub luk bezpieczeństwa. Twoja witryna będzie oczywiście nadal prawidłowo działać ale może warto zastanowić się czy nie jest to dobry czas aby uaktualnić swój serwis do najnowszej wersji. Nowa wersja Joomla! z serii 3 została opublikowana we wrześniu 2012 roku, więc to już jest jakiś czas temu, i oferuje większą wydajność oraz naprawdę wiele nowych funkcji.

W tej serii krótkich video będę chciał pokazać Ci, jak krok po kroku przeprowadzić aktualizację Joomla! 2.5 do Joomla! z serii 3 oraz na jakie aspekty warto zwrócić uwagę podczas tego procesu.

Istnieje wiele metod wykonywania kopii zapasowej witryny internetowej. Jedną z podstawowych metod jest wykonanie kopii wszystkich plików serwisu oraz kopii bazy danych. Tą metodę dokładnie opisuję w pierwszej części serii artykułów z cyklu: Jak skopiować serwis Joomla! na hosting? cz. 1. Metoda ta nie wymaga instalacji jakiś specjalnych programów lub skryptów jednak cały proces jest dość czasochłonny.

W kolejnym artykule opisuję moją ulubioną metodę, dzięki której możesz zrobić kopię swojego serwisu zdecydowanie łatwiej i szybciej (Jak skopiować serwis Joomla! na hosting? cz. 2). Wystarczy, że zainstalujesz rewelacyjny komponent jakim jest Akeeba Backup, którego autorem jest Grek Nicolas Dionizopulos – niesamowicie mądry gość.

Trzecia metoda opisywana przeze mnie wykorzystuje rozszerzenie o nazwie Xcloner (http://www.slawop.net/jak-skopiowac-serwis-joomla-na-hosting-cz-3).

Jeżeli jeszcze nie miałeś okazji tworzyć własnych kopii zapasowych swojego serwisu, zachęcam Cię do zapoznania się z tymi artykułami.

By wykonać kopię zapasową, moim ulubionym narzędziem po zalogowaniu się do zaplecza wchodzę w menu: Komponenty -> Akeeba Backup, a następnie klikam przycisk Wykonaj kopię zapasową, wpisuję komentarz i klikam przycisk Wykonaj kopię zapasową. Przez chwilę trwa proces tworzenia kopii zapasowej, wykonywany jest zrzut bazy danych, a następnie kopiowane są pliki i foldery. Jak widzisz komponent wykonał całą robotę praktycznie za mnie. Teraz jeżeli kliknę przycisk pliki kopii zapasowej mogę zobaczyć wszystkie do tej pory utworzone kopie. Za pomocą tego przycisku, pobieram plik z kopią zapasową tego serwisu i zapisuję w osobnej lokalizacji. Teraz bardzo ważna kwestia. Gorąco zachęcam Cię do sprawdzenia czy kopia została wykonana prawidłowo. Jak to zrobić? Odtwórz ją po prostu na komputerze lokalnym i sprawdź, czy wszystko działa jak należy. No bo co Ci z uszkodzonej kopii zapasowej? Równie dobrze można było jej w ogóle nie robić. Często dostawcy usług hostingowych udostępniają własne rozwiązania dotyczące tworzenia kopii zapasowych. Niezależnie od metody, jaką wybierzesz koniecznie zadbaj o utworzenie kopii zapasowej przed przystąpieniem do aktualizacji.

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Twoje imię:


Adres email: