Przez Sławomir Pieszczek dnia niedziela, 18 lipiec 2010
Kategoria: Informatyka

Kryptoanaliza i kryptografia kwantowa

Kryptoalaniza, to nauka o łamaniu systemów kryptograficznych.
Jej celem jest odnalezienie słabości systemu kryptograficznego, a tym samym umożliwienie jego złamania lub obejścia.
Zastosowanie kryptografii może mieć oddźwięk pozytywny jak i negatywny – wszystko zależy od intencji kryptoalanityka ;-) Może on podejmować działania zmierzające do znalezienia słabych punktów systemu i podniesienia jego odporności na ataki. Może także swoje działania podejmować w celu wykrycia jego słabych punktów i włamania się do zabezpieczonego systemu i wykradzenia tajnych (cennych) danych!

Kryptografia kwantowa, to nauka o układaniu systemów kryptograficznych, obejmująca metody przy użyciu informatyki kwantowej.
Za pomocą komputerów kwantowych można szybko dokonywać pewnych obliczeń, których nie da się szybko wykonać na zwykłych komputerach.

{eblogads left}

Cały czas trwają badania na rozwojem kryptografii kwantowej. Unia Europejska inwestuje miliony Euro w system SECOQC (Secure Communication basad on Quantum Cryptography). Pieniądze mają zostać przeznaczone na opracowanie urządzeń zdolnych do wytwarzania i używania pojedynczych fotonów do przechowywania i przesyłania informacji.

Pierwsza sieć komputerowa, w której dane szyfrowane są kwantowo uruchomiono na Uniwersytecie Cambridge. Sieć połączona została z Harvard University oraz Boston University Photonics. Sieć składa się z sześciu serwerów. Istnieje możliwość połączenia jej z komputerami włączonymi do Internetu. W opinii twórców sieci Qnet, implementacja kolejnych węzłów sieci w bankach i instytucjach finansowych umożliwi wymianę danych przez Internet w sposób dużo bardziej bezpieczny, niż umożliwiają to obecne rozwiązania kryptograficzne. Informacje w sieci Qnet przesyłane są przez standardowy światłowód a ich bezpieczeństwo gwarantują klucze szyfrujące określone przez wymianę serii pojedynczych, spolaryzowanych fotonów.

Szwajcarskie wybory powszechne, które odbyły się 21 października 2007 r., po raz pierwszy na świecie były zabezpieczane z użyciem kryptografii kwantowej. Kwantowe urządzenia zapewniały integralność danych pochodzących z okręgowych komisji wyborczych w trakcie wysyłania ich do centrum przetwarzania w Genewie.

Bardzo ciekawy artykuł na temat kryptografii kwantowej można przeczytać pod adresem: http://www.centrum.bezpieczenstwa.pl/artykuly/krypt_kwant.pdf

Bardzo fajny filmik na YouTube ilustrujący nieoznaczone zachowanie kwantów: http://www.youtube.com/watch?v=DfPeprQ7oGc

Uważasz, że artykuł był ciekawy i chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Wpisy powiązane

Leave Comments